מה זה בעצם |

גם ביג דאטה הוא לפעמים עניין של גיאוגרפיה

ביג דאטה מתייחס למכלול האתגרים והטכנולוגיות בניתוח מאגרי נתונים במטרה להפיק מסקנות בעלות ערך ■ הפתרונות לאיסוף וניתוח של כמויות גדולות של נתונים מבוססים על מודלים מתמטיים וסטטיסטיים שונים

יעקב רימר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ביג דאטה
צילום: איור: עדי עמנואל
יעקב רימר

המושג ביג דאטה (Big Data) הפך לשגור מאוד בשנים האחרונות. נקדים ונאמר שאין הגדרה אחת מוסכמת על כולם, אבל הכוונה בדרך כלל היא למכלול האתגרים והטכנולוגיות הקשורים לאיסוף, אגירה וניתוח של כמויות נתונים (או מידע) גדולות מאוד.

כמה זה גדול מאוד? מי שעוסק במרשם התושבים של מדינת ישראל יטען שיש לו ביג דאטה. לא בטוח שעמיתו בהודו יסכים אתו, כי מסתבר שגם ביג דאטה הוא לפעמים עניין של גיאוגרפיה.

למרות שיש אתגרים טכנולוגים משמעותיים בתהליכי האיסוף והאגירה של המידע, המונח ביג דאטה מתייחס לאתגרים שקשורים ליכולת לנתח ולהפיק תובנות חדשות ותועלת מהנתונים. אחרת לשם מה לאגור אותם?

לפני כ-40 שנה, קראו לכך סטטיסטיקה. בהמשך נולדו המושגים כריית מידע (Data Mining), למידת מכונה (Machine Learning) וגילוי ידע (Knowledge Discovery). כולם מתייחסים לשילוב של שיטות מתמטיות או סטטיסטיות שונות לצורך ניתוח מאגרי נתונים, במטרה להפיק מסקנות חדשות בעלות ערך. אחריהם הופיע גם המושג בינה עסקית (Business intelligence) שמתייחס להפקת ערך כלכלי מתוך ניתוח הנתונים. כיום כל המושגים האלו מאוגדים תחת באז-וורד אחת – ביג דאטה.

קיימים יישומים רבים מאוד לביג-דאטה. חברות ענק כדוגמת גוגל, פייסבוק או אמזון, מנצלות את הנתונים שהן אוגרות עלינו לצורך הפקת רווחים באמצעות הגדלת המכירות הישירות שלהן לנו, או מכירת המידע אודותינו למפרסמים. חוקרים בתחום הרפואה והביולוגיה מנתחים נתונים מתוך תיקים רפואיים של חולים, או מתוך ניסויים במעבדה, לצורך פיתוח תרופות חדשות או שיטות חדשניות לאבחון והצלת חיים. ממשלות וגופי ביטחון משתמשים בביג-דאטה לצורך הגנה על האזרחים מפני פעולות טרור והרשימה של היישומים עוד ארוכה.

כמו כל טכנולוגיה חדשה, לביג-דאטה יש גם צד אפל. הנתונים הרבים שנאספים על כל אחד מאתנו הביאו לאובדן הפרטיות בחברה המערבית וגם לסכנה מוחשית מפני ניצול לרעה על ידי משטרים חשוכים לצורך דיכוי האזרחים שלהם. נשמע מבהיל, אבל תמיד צריך לזכור שכל סכין לחיתוך סלט עלולה להפוך לכלי רצח בידיים הלא נכונות.

קשה מאוד לדמיין את עולמנו ללא ביג דאטה. כמות המידע החדש שמופק בכל יום בעולם היא עצומה, ולמרות הסכנות, מדובר בטכנולוגיה שצומחת במהירות וצפויה להפיק ערך רב ומגוון לכלכלה בפרט ולאנושות בכלל.

ד"ר יעקב רימר הוא יועץ בכיר ומרצה בנושאי סייבר, ביג דאטה ואנליטיקה. בעבר שימש בתפקידים בכירים בהיי-טק ובמשרד ראש הממשלה. כותב את הבלוג מיסטר ביג ומר דאטה בדה-מרקר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות