גיוס הון לסטארט-אפ: מה יזם צריך לשאול משקיעים - ואיך ליצור איתם קשר?

רצוי להגיע למשקיע דרך מישהו שיערוך היכרות ביניכם, להבין אם הכימיה שם, וברגע האמת לברר - האם יש לו כיסים עמוקים מספיק וזמן פנוי ביומן כדי לעזור באמת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יד של אדם אחד מעבירה ליד של אדם אחר שטר של דולר

זיו אלול - מנכ״ל אינראקטיב

האם הם השקיעו בעבר בתחום שבו החברה שלכם פועלת? האם השקיעו במתחרה? מהם הסכומים שהם יכולים להשקיע? האם הם מלווים חברות בהשקעות עתידיות? מה סיפורי ההצלחה שלהם ואיזה ערך מוסף הם הביאו לחברות האלה?

אפשר להשתמש במאגרי מידע, אבל רצוי להגיע למשקיע דרך מישהו שיערוך היכרות ביניכם. היחס יהיה שונה לחלוטין.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

יפעת אורון - מנכ״לית לאומי טק

יש עדיפות להגיע למשקיעים דרך יזם שהם כבר השקיעו בחברה שלו (אם כמובן מדובר בהשקעה טובה). עם זאת, לא כולם יכולים לעשות זאת, ובשביל זה קיימים ארגונים ופורמטים שונים שמנגישים את המשקיעים לקהילה היזמית.

רפאל אוזן - מייסד וסמנכ"ל טכנולוגיות ב–BillGuard

צילום: ליאו אלטמן

"מה יגידו עליך החברות שהשקעת בהן ונכשלו?". הסיכויים של סטארט־אפ אינם ודאיים, אבל מה שבטוח הוא שגם אם הוא יצליח, יהיו זמנים קשים. חשוב גם ליצור קשר עם מייסדים של חברות אחרות בפורט־פוליו של אותו יזם, במיוחד אלה שנכשלו.

שאלה נוספת שכדאי לשאול את המשקיע היא "מה אתה עושה בשביל החברות שלך, מבלי שהן מבקשות ממך?". למשקיעים יכולות להיות דרכים שונות לעבוד עם החברות בפורט־פוליו שלהם. חלקם נמצאים עמן בקשר קרוב ודורשים עדכונים שבועיים. לעומת זאת, אחרים מתייצבים לישיבות דירקטוריון פעם ברבעון ומחכים לבקשות. ודאו שאתם מקבלים את הצ'ק, אבל גם את מערכת היחסים שבה אתם חפצים.

רונה שגב גל - TLV Partners

רוב היזמים לא חושבים בכלל לבדוק את המשקיעים. הרציניים שבהם דווקא יעריכו את הרצון שלכם כיזמים לבדוק אותם. משקיעים מנוסים מבינים שהכימיה בינם לבין היזמים היא קריטית להצלחת החברה ולהצלחת העבודה המשותפת, ויעודדו עריכה של בדיקת רקע. צריך רק להתנהל בעדינות ובנימוס ולא לשדר מסר מתנשא או מזלזל.

כדאי גם לבדוק כמה כסף מוקדש לחברה בסך הכל — לא רק להשקעה הראשונית, אלא כמה נשמר להשקעות המשך.

קובי סמברוסקי - שותף בקרן גלילות קפיטל

ליזם חשוב לנסות להכיר לעומק את המשקיע — מה הרקע שלו, איפה הוא יכול לעזור, מה הוא מצפה מהחברה ומה ייחשב מבחינתו הצלחה. ברמה הפרקטית, הייתי מוודא שלמשקיע יש כיסים עמוקים מספיק כדי ללוות את החברה לאורך זמן, וזמן פנוי ביומן כדי לעזור באמת.

גלעד יפת - יזם ומנכ"ל MyHeritage

אני ממליץ לבקש ממשקיעים קישור ליזמים אחרים שגייסו מהם השקעה. תשאלו את היזמים אם היו רוצים לעבוד שוב עם אותם משקיעים במיזם חדש. נסו להכין שיעורי בית כדי לוודא שאתם בונים את מפעל חייכם עם השותפים הנכונים. אם אתם מגייסים מקרן הון סיכון, בררו לא רק מהי התדמית של הקרן, אלא גם מיהו השותף שאמור להוביל את ההשקעה, כי הוא יהיה האדם שעמו תעבדו רוב הזמן.

אורי לוין - מייסד ווייז ויזם סדרתי

בשלב הראשון — כלום. אם המשקיע מגלה עניין, הוא יספר למה הוא טוב למיזם שלכם. אם יש התקדמות, דברו עם מנכ״לים שגייסו כסף מאותו משקיע ונמצאים אחרי אקזיט או סגירה.

כך תדעו שמשקיע מעוניין להשקיע בחברה שלכם: הוא מתחיל להסביר מדוע הקרן טובה ולמה כדאי לכם לעבוד אתו ומברר עם אילו משקיעים אחרים אתם מדברים. אם כל זה לא קרה המשקיע כנראה בכלל לא מעוניין. אל תבזבזו שם יותר זמן.

אורן קניאל - מייסד ומנכ"ל אפספלייר

למה הם רוצים להשקיע בחברה שלכם ולא באחרות.

איריס שור - יזמת סדרתית ומנכ״לית אוריבי

אל תתביישו לשאול משקיעים באופן ישיר למה הם סירבו להשקיע בחברה שלכם. כמעט תמיד יש לכך סיבה מרכזית. לרוב, משקיעים יבחרו בתשובה דיפלומטית, כי הם לא רוצים לפגוע ביזמים ומעדיפים לשמור על קשרים טובים לעתיד. בלי להבין מה הכשיל אתכם בפגישות עמם, יהיה בלתי־אפשרי לשנות מרכיבים קריטיים כמו השוק שבו פועלת החברה או הצוות.

ד"ר ארנה בריצילום: סיוון פרג'

ד"ר ארנה ברי - סגנית נשיא בכירה ומנכ"לית מרכז המצוינות של DELL EMC בישראל

ראשית, חשוב שהיזם ירגיש כימיה עם המשקיע, ויבין שעומד מולו שותף לדרך. בשלב הבא הוא צריך לקבל מהמשקיע הסבר לגבי הערך המוסף שהקרן תתרום לחברה — קשרים עם לקוחות, גישה למקורות כספיים נוספים או יכולת מוכחת גבוהה של חשיבה עסקית או פיננסית.

בנוסף, צריך לשאול את המשקיע מהן הציפיות שלו, כיצד מתנהלת העבודה עמו, ולבחון אם יש התאמה לאור תשובותיו. ההתאמה הזאת היא הדבק שיחזיק את הקבוצה בהמשך, כשיהיו אתגרים וכשלים, ואין ספק שיהיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker