הקמת סטארט-אפ: מתי להיפרד מהשותף ואיפה לרשום את החברה?

"כשאתם מאבדים את האמון באנשים, כדאי להיפרד" ■ "אנחנו חברה ישראלית וסובלים מכך רבות, משום שישראל היא מדינה שמצליחים בה למרות הרגולטור - ולא בזכותו"

TheMarker digital
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker digital

איך להיפרד משותף - ומתי?

אורי לוין - מייסד ווייז ויזם סדרתי

מייסד ווייז, אורי לויןצילום: דודו בכר

בשנייה שאתם מבינים שזה לא זה. מחצית מהיזמים שהסטארט־אפ שלהם נכשל טענו כי הצוות לא התאים — כלומר השותף או השותפים היו לא מתאימים — וכולם ידעו זאת מהחודש הראשון, אבל ציפו שזה ישתפר. ואולם הבעיה היא שזה רק מידרדר. אם אתם יודע שהשותף לא מתאים — כדאי להיפרד ממנו וכמה שיותר מהר.

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

זיו אלול - מנכ"ל אינראקטיב

צילום: ליאו אטלמן

לא קרה לי מקרה כזה. השותפות ביני לבין עופר יהודאי מתקיימת כבר עשר שנים. עברנו הרבה תקופות קשות ביחד ויצאנו מהן מחוזקים ועם קשר חם יותר.

לדעתי, צריך להיפרד כשהחברה מתבגרת ואחד השותפים לא מקבל את העובדה שזה כבר לא שני יזמים שעושים את הכל, אלא חברה גדולה עם מנהלים מקצועיים, שצריך לפנות קצת מקום ולתת להם לעבוד. שותף שלא מבין זאת יכול לעכב את החברה ולפגוע בה.

איל וולדמן - מנכ"ל מלאנוקס

הדבר הכי חשוב בין שותפים הוא אמון ויושרה. כשאתם מאבדים את האמון באנשים, כדאי להיפרד. כל עוד אתם יכולים לדמיין אתכם עובדים יחד גם בעתיד, אפשר להמשיך הלאה.

יפעת אורון - מנכ"לית לאומי טק

יפעת אורון, מנכ"לית לאומיטקצילום: עופר וקנין

פרידה משותף, שהיא אירוע לא טריוויאלי בחברה, מומלץ לעשות כאשר ברור שהשותפות כבר לא מתאימה. החלטה וביצוע מהירים חשובים בשלב זה כדי להחזיר את החברה למסלול עשייה, ללא חוסר נעימות, אבל לא פחות חשוב — כדי לא לפגוע במניות של היזמים, שהן מטבע יקר.

את החברה רושמים בארץ או בחו"ל?

זיו אלולצילום: קופ וקרגן

זיו אלול - מנכ"ל אינראקטיב

אני מאמין בפשטות, לא במודלים מורכבים. אם רוב הפעילות הניהולית והעובדים (לפחות בהתחלה) יהיו בישראל והכסף מתקבל לחשבון בנק בישראל — הייתי רושם את החברה בישראל. אבל אני גם ציוני ורוצה לשלם מסים פה. זה לא אומר שלא צריך לפתוח משרדים בכל מקום בעולם שיש בו פעילות עסקית, אבל את החברה עצמה הייתי רושם בישראל.

גיא הורוביץ - שותף בדויטשה טלקום קפיטל פרטנרס

קיימות תיאוריות רבות, לעתים סותרות, לגבי המשמעות של מקום רישום החברה בכל הקשור לגיוס מימון, מיסוי, הקלות או הקושי לעשות עסקים במדינות מסוימות, וכמובן האטרקטיביות (או היעדרה) מנקודת מבטו של רוכש פוטנציאלי. מגוון השיקולים והדקויות גדול, והתשובה עשויה להיות שונה כתלות בתחום העיסוק של החברה ומקום מושבם של מייסדיה ועובדיה.

חשוב לזכור כי העברת מקום הרישום של החברה אפשרית (אם כי לא בהכרח זולה) גם בעתיד. לעומת זאת, הזכות למענק או מימון של רשות החדשנות (לשעבר המדען הראשי במשרד הכלכלה) עלולה שלא לעמוד לכם אם רשמתם את החברה מחוץ לישראל (ראו תיבה).

אורן קניאל - מייסד ומנכ"ל אפספלייר

אנחנו חברה ישראלית וסובלים מכך רבות, משום שישראל היא מדינה שמצליחים בה למרות הרגולטור — ולא בזכותו. עם זאת, לא נוותר על השאיפה שלנו להמשיך להיות חברה גלובלית השולטת בשוק שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker