הרעיון לסטארט-אפ: איך תדעו אם מה שבחרתם טוב או כבר קיים?

רעיון טוב לסטארט-אפ הוא לרוב מוצר או שירות שהלקוחות צריכים ומוכנים לשלם עליו כסף; צריך להבין לאיזה קהל יעד הוא פונה ואיך מגיעים אליו; בסוף - השוק מחליט אם המוצר טוב ■ דברים שחשוב לדעת כשבוחרים רעיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם סינגולדה

אדם סינגולדה - מנכ"ל ומייסד טאבולה

נתחיל מהסוף — מרבית הסיכויים שהרעיון הראשוני לא יוביל לחברה שבסופו של דבר תקום. רוב חברות הסטארט־אפ משנות כיוון פעמים רבות עד שהן ״מוצאות נפט״. בטאבולה, למשל, לקח לנו חמש שנים למצוא את המוצר הנדרש בשוק (Product/Market fit).

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

חשוב לבוא עם חזון גדול, שמאמינים בו מהרגע שקמים בבוקר ועד שנרדמים, ולהיות מוכנים לבדוק את עצמכם ולתקן את המסלול כל הזמן, במסגרת החזון. כדי לעשות זאת, חשוב ״לא להתאהב״ בקונספט, להיות גמישים וזריזים, וכל הזמן להסתכל על נתונים, להקשיב לצוות, לדבר על העניין עצמו — מדדי ההצלחה של המוצר, כגון מדדי שימוש, מספר הורדות, שביעות רצון, שיעורי הקנייה ואפשרויות לחידוש. אם המוצר לא עובד — פשוט לשנות. וצריך לזכור שעובר הרבה זמן עד שבונים חברה. זה לא עניין של חמש־שבע שנים.

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

עמית קרפצילום: Bessemer

עמית קרפ - סגן נשיא, קרן בסמר

אחת השאלות הראשונות שכדאי לשאול את עצמכם היא "למה לא עשו את זה עד היום?" רוב הסיכויים שמישהו כבר חשב על הרעיון שלכם.

תשובה טובה לשאלה הזאת תגיע מבחינה של מגמות או התפתחות טכנולוגית חדשות יחסית, שרק עכשיו מאפשרות ליישם את הרעיון. כך לדוגמה, הקמתה של אובר (Uber) התאפשרה בזכות הסמארטפון; מובילאיי, בזכות טכנולוגיות חדשות של ראייה ממוחשבת; וויקס (Wix) - כי אלה היו הימים הראשונים של האינטרנט, שבהם בניית אתר היתה עניין מסובך.

נדב צפריר - מייסד שותף, מנכ"ל team8 ומפקד 8200 לשעבר

האפשרות היחידה לדעת אם הרעיון טוב היא להתאזר בסבלנות. לרוב אנחנו נוטים להגדיר רעיונות טובים רק בדיעבד. כשמיזם יוצא לדרך, הסיכויים הם נגדו, וקשה לדעת אם הרעיון שבבסיסו הוא טוב. לאור זאת, רעיון טוב צריך ליצור רוח גבית חזקה כדי שיוכל לצלוח את המסע הקשה והארוך.

רעיון מוצלח מזהה בעיה גדולה ללא פתרון טריוויאלי. הוא אינו מוגבל לפריזמה של כאן ועכשיו, אלא יכול לראות אל מעבר לפינה וקצת מעבר לכך, ואפשר להסביר אותו בפשטות. לבסוף, הדבר החשוב ביותר ברעיון טוב הוא שיהיה ניתן להזדהות אתו, להתאהב בו ולסחוף אחריו אנשים.

איל ולדמן - מנכ"ל מלאנוקס

חשוב מאוד לבחון היטב אם השוק גדול מספיק. יש הרבה תחומים עם רעיונות רבים, אבל כדאי לוודא שיש צורך אמיתי במוצר. צריך הבנה מעמיקה לאיזה קהל יעד הוא פונה ואיך מגיעים אליו — עוד לפני שמתחילים לפתח מוצרים.

גלעד יפת - יזם ומנכ"ל MyHeritage

פעמים רבות לא יודעים בוודאות בתחילת הדרך אם הרעיון טוב, אלא בשלב שבו משיקים ומקבלים משוב ראשוני מהלקוחות. כמעט תמיד צפויים שינויים והתאמות, אז אין הכרח לפגוע בול מהרגע הראשון.

גם אם הרעיון כבר קיים או ממומש על ידי אחרים, יכולת הביצוע שלכם תקבע את הצלחת המיזם לא פחות מטיב הרעיון או מקוריותו. כדאי להתייעץ בתחילת הדרך עם אנשים מנוסים שאתם סומכים עליהם כדי לקבל חיזוק לגבי התחושות שלכם מהרעיון או מהתחום.

גיא הורוביץ - שותף בדויטשה טלקום קפיטל פרטנרס

רעיון טוב הוא לרוב מוצר או שירות שהלקוחות צריכים ומוכנים לשלם עליו כסף, או שווה ערך לכך (למשל, הנכונות להיחשף לפרסום שוות ערך לכסף). הדרך הטובה ביותר לדעת אם הרעיון טוב, או אם כבר קיים מוצר או שירות כזה, היא פשוט לשאול כמה שיותר לקוחות, וכמובן גם מומחים בתחום. בעידן הרשתות החברתיות, לא אמורה להיות בעיה להגיע למספר גבוה של לקוחות פוטנציאליים, ולבדוק אם המוצר דרוש להם.

נכון, קיימים מקרים שבהם הלקוח עדיין לא יודע שהוא זקוק למוצר או שירות כזה, או מאמין שהפתרון שיש לו כעת מספק ואינו דורש שיפור. כאן נכנסת לתמונה מיומנות אחרת שכדאי לרכוש — היכולת לשאול את השאלה באופן שידגיש את היתרונות או הפערים של גישה חלופית.

ואולם יש סיכוי שהרעיון שלכם אינו חדש, או גרוע מכך — אינו נחוץ. ייתכן שכולם טועים והצדק עמכם, אך במקרה כזה כדאי שתהיה לכם אפשרות לממן את הפיתוח מכיסכם, כי גם המשקיעים הפוטנציאליים ישאלו את אותה שאלה.

רון רייטר

רון רייטר - מנהל קבוצת פיתוח באורקל ישראל

ההיסטוריה מלמדת שרעיון טוב הוא לאו דווקא רעיון חדש: לפני פייסבוק היה את מייספייס (MySpace) ועוד כמה רשתות חברתיות; לפני ווטסאפ היו הודעות הטקסט; ולפני Slack היו Messenger ו–HipChat. לפיכך, אם חשבתם להקים חברה שמייצרת מוצר לא מקורי, זה לא אומר שלא תצליחו. להפך — זה סימן שיש בעיה אמיתית שכדאי לפתור.

האתגר הגדול הוא החדירה לשוק, בעיקר אם כבר קיימות בו חברות מובילות בתחום.

צילום: ליאו אטלמן

מיקי בודאי - מייסד אימפרבה וטראסטיר

"כבר עשו את זה" זו לא סיבה לא לעשות גם — אם אתם יכולים לעשות את זה טוב יותר משמעותית.

אור עופר - יזם ומנכ"ל SimilarWeb

בהתחלה לא יודעים. לי לקח כמה שנים טובות להבין מה המוצר שלי.

כיזמים, מתחילים בנקודה מסוימת, אבל רק אלוהי האלגוריתם יודעים איפה מסיימים. אנחנו התחלנו במנוע חיפוש למציאת אתרים דומים, וכיום אנחנו מודדים תנועה באתרי אינטרנט.

אורן קניאל - מייסד ומנכ"ל אפספלייר

קשה לפגוע בנקודה ספציפית. כמעט שלא קיים מוצר ראשוני מושלם. ניסוי וטעייה הם חלק בלתי־נפרד מהבנת המוצר. בסוף השוק מחליט אם הוא טוב.

טל חלוזין - מייסד שותף וסמנכ"ל טכנולוגיות ב–Innovid

לא יודעים. ככל הנראה כל מחקר שתעשו בעניין יגלה שכבר קיים משהו דומה בשוק, אבל האמת מורכבת יותר. לאחר שנמצאים עמוק בתוך העשייה, מתבהר כמה רעיונות חסרים ונדרשים בעולם.

צביקה נטר - מייסד שותף ומנכ"ל ב–Innovid

יודעים דבר אחד — שחייבים לעשות את זה, לא משנה מה. כשהדרייב מגיע מהבטן ופחות מהראש, הסיכוי להצליח גדול יותר, למרות כל מה שיגידו כל החכמים יודעי הדבר, היזמים המנוסים, היועצים ואפילו העיתונים.

מיזם הוא כוח חלוץ שפורץ דרך חדשה. בדרך נתקלים כל הזמן בקשיים, גם כשנראה שהכל הולך נפלא. יקרו דברים לא צפויים עם המייסדים, המשקיעים, העובדים והלקוחות. הכל מסתבך.

הכתבה מתפרסמת במוסף שבועות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker