מבקר המדינה: להנפיק לאלתר את תעודת הזהות החכמה, גם ללא זיהוי ביומטרי - IT - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מבקר המדינה: להנפיק לאלתר את תעודת הזהות החכמה, גם ללא זיהוי ביומטרי

המבקר מציין כי משרד הפנים התקשר עם חברת HP ללא מכרז בהסכם לייצור התעודות, טרם שהושלם הליך החקיקה, וכי חלק מסכום של 161 שקלים אותו עתידה לשלם המדינה עלול לרדת לטמיון

דו"ח מבקר המדינה שמתפרסם היום, מותח ביקורת חריפה על התנהלות משרד הפנים בקידום תעודות הזהות החכמות, ומצביע על שורת מחדלים בהליך קבלת ההחלטות וניהול התקציבים בנושא. בדו"ח נטען כי למרות שהטיפול בנושא נמשך למעלה מ-15 שנה, "המשרד ושלוחיו גילו אזלת יד רבה בהבאתו לכדי סיום, והטיפול נקלע למצב בלתי נסבל של העדר פתרון". לכן נמשך השימוש בתעודות הזהות הקיימות, אותן ניתן לזייף ולנצל לרעה לשם ביצוע עבירות פליליות.

המבקר ממליץ כי משרד הפנים יפעל להנפקה מיידית של תעודות חכמות לכלל האוכלוסייה, "עוד קודם שייכללו בהן אמצעי הזיהוי הביומטריים", לאור העובדה שמערך ייצור התעודות קיים כבר משנת 2010. עוד נכתב בדו"ח כי "מן הראוי שחשבות המשרד תפעל לשיפור מנגנוני הבקרה על ביצוע תקציבי הפרויקטים, כדי שיהודק הפיקוח על מימונם". זאת לאחר שנמצא כי לא היו בידי המשרד נתונים המסכמים הוצאות של שנים, שמימושם כרוך בהתקשרויות בהיקף מאות מיליוני שקלים.

אין נתונים שיצדיקו מאגר ביומטרי

בשל קלות הזיוף של התעודות הקיימות, וועדת היגוי שמינה משרד הפנים ב-1995 המליצה על ייצור תעודת זהות מתעדכנת עם שבב אלקטרוני, שתיוצר מחומרים חדשניים ובטכנולוגיות מתקדמות. עד יוני 2007 קידם המשרד הנפקת תעודת זהות חכמה בשילוב תצלום ממוחשב ללא טביעות אצבעות, וסבר כי הטמעת החידושים הביומטריים במסמכי הזיהוי תעשה בהדרגה ובלי לעכב את הנפקת תעודת הזהות החכמה. אולם, ביולי 2007 החליטו שר הפנים דאז מאיר ומנכ"ל משרד הפנים אריה בר, לשנות את מדיניות המשרד ולהכניס אמצעי זיהוי ביומטרי.

משרד מבקר המדינה מזהיר כי "לפי חוק המאגר הביומטרי, ייתכן שהמאגר הביומטרי לא יוחל, והכספים שהושקעו בהקמת הרשות לניהול המאגר הביומטרי ירדו לטמיון". לכן , "התועלת שתצמח מהחלפת כלל תעודות הזהות בתעודות זהות חכמות - רבה, אף בלי שייכללו בהן אמצעי זיהוי ביומטריים, והיא עדיפה מהמשך השימוש בתעודות במתכונתן הנוכחית". המבקר מעיר למשרד הפנים כי "אין בידיו נתונים כמותיים, ולו חלקיים, על הבעיות שהעלה כנימוק להכללת אמצעי זיהוי ביומטריים בתעודות הזיהוי של כלל האוכלוסייה - זיוף מסמכי זיהוי ותיעוד כפול - על שכיחותן ועל מאפייניהן. בהיעדר נתונים כאלה אין בידיו תשתית עובדתית נאותה לביסוס החלטותיו בנושא זה".

המטה ללוחמה בטרור להדרכה הגדיר את הליכי הנפקת התעודות

הערה נוספת של מבקר המדינה, נוגעת לכך שמשרד הפנים פנה למטה ללוחמה בטרור כדי שזה יגדיר עבורו את הפעולות הנדרשות לשם הנפקת תעודות הזהות החכמות. באופן זה נקבעו תהליכי ההנפקה, תהליכי תפעול הלשכות ועבודת מטה נוספת. המבקר קובע כי מאחר ומדובר בתעודה שהיא מסמך אזרחי ניתן היה לצפות כי "המשרד לא יטיל זאת על גוף חיצוני שתפקידיו העיקריים נוגעים לעניינים ביטחוניים".

לצורך ייצור התעודות החכמות התקשר משרד הפנים עם חברת HP ללא מכרז, לאחר שבוטלו שני מכרזים קודמים שפרסם המשרד. בדצמבר 2008 חתם המשרד על הסכם להקמת מפעל לייצור תעודות הזהות החכמות, לפני שהוסדרו שינויי החקיקה הנדרשים. דו"ח המבקר קובע כי במצב הקיים "לפחות חלק מן ההשקעה בפרויקט עלול לרדת לטמיון".

במסגרת ההסכם עם HP נקבע כי התעודות החכמות ייוצרו בשני שלבים. בשלב הראשון אמורה HP לייצר 5 מיליון כרטיסים גולמיים תמורת תשלום של כ-161 מיליון ש"ח בשנים 2010-2013. בנוסף סוכם כי המשרד ישלם ל-HP מקדמה מכספי המדינה בסך 15 מיליון ש"ח למימון הקמת המפעל לייצור התעודות. בשלב השני, יוטבעו בכל כרטיס גולמי פרטי הזהות של בעל התעודה בתהליך המכונה פרסונליזציה. דו"ח המבקר מעלה שאלה בנוגע להצדקת ההוצאה הזו, מאחר ו"יש חשש שהכרטיסים הגולמיים יהיו מיושנים בהשוואה לטכנולוגיה שתהיה בעוד כמה שנים כאשר יצא לפועל שלב הפרסונליזציה".

בזבוז משאבי מדינה ורשלנות

עוד עולה מן הבדיקה כי כבר בשנת 2003 נרכשו מצלמות לצורך הדפסת תמונות על התעודות. מסתבר, כי המצלמות שנרכשו משמשות כיום לצילום זרים המגיעים לישראל וההוצאה בעבור רכישתן ותחזוקתן עד כה הסתכמה ב-10 מיליון ש"ח. מבקר המדינה מעיר כי "השימוש במצלמות כיום לצילום זרים המגיעים לישראל אינו עולה בקנה אחד עם המטרה שלשמה אישר המשרד את הוצאת הכספים" וכמו כן מבקר את משרד הפנים על ש"הוציא מיליוני שקלים מקופת המדינה עבור רכישת תוצרים ושירותים, אך כבר כמה שנים אינו משתמש בהם לתכלית שלשמה אושרה ההוצאה. פעולות אלה מנוגדות לכללי מינהל תקין, מבזבזות משאבי המדינה וגובלות ברשלנות".

כמו כן מציין המבקר כי "במשך השנים הוצאו הוצאות גדולות המסתכמות במיליוני שקלים מתקציב המדינה עבור רכישת שירותי ייעוץ שהיו קשורים בהכנת המכרזים להנפקת תעודת זהות חכמה, ובהכנת המכרז לצילום ממוחשב". הוצאות אלו צפויות לגדול בפרויקטים עתידיים של המשרד "וזאת נוכח היעדר כוח אדם מקצועי במשרד בתחום הבקרה והאינטגרציה של מיזמי מחשוב מורכבים".

תגובת רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול: פרויקט תעודת הזהות והדרכונים החכמים הוא פרויקט המחייב היערכות במישור הארגוני, הטכנולוגי, הלוגיסטי, ההסברתי, המשפטי ועוד. הפרויקט כולל הקמת מפעל לייצור ידע שלא היה בארץ, התקשרויות בינלאומיות, שינוי חקיקתי נרחב, איגום משאבים גדולים וצעדים נוספים. כיום עומדת רשות האוכלוסין וההגירה בשלבי ביצוע סופיים של הקמת המערך ליישום הפרויקט.

עוד בנושא:
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#