הגבלות כואבות יוטלו על אזרחים שיימנעו ממתן פרטים למאגר הביומטרי - IT - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הגבלות כואבות יוטלו על אזרחים שיימנעו ממתן פרטים למאגר הביומטרי

אזרחים שלא יסכימו להיכלל במאגר לא יקבלו דרכון בתקן הנדרש על ידי ממשלות ארה"ב ואירופה ולא יוכלו לקבל שירותים של "ממשל זמין" באינטרנט. נציגי האוצר ומשרד הפנים: ללא הצבת התנאים - התושבים יסרבו למאגר

תגובות

אישור החוק הביומטרי נדחה בשבוע והכנסת צפויה לאשר אותו רק בשבוע הבא. לחוק מצורפת הסתייגות שלפיה ההחלטה על הקמת מאגר ביומטרי תדחה ב-24 חודשים. בשנתיים הקרובות יופעל פיילוט וולנטרי לפיו כל מי שרוצה תעודת זהות חכמה או דרכון חכם יקבל אותם, אך יצטרך להיכלל במאגר. בעוד שנתיים יוחלט אם להנפיק תעודת זהות חכמות ביומטריות עם או בלי מאגר. ההחלטה על הקמת המאגר תותנה באישור שר הפנים, בהתייעצות עם שר המשפטים. ההחלטה תוגש לאישור של ועדה משותפת של ועדות החוקה, הפנים והמדע ובנוסף תוגש לאישור של מליאת הכנסת.

 צוות השרים שמונה בשבוע שעבר על ידי ראש הממשלה לבדוק את נושא המאגר הביומטרי התכנס אמש (א') בכדי לדון בפשרה, זאת לאחר שביום ג' בשבוע שעבר סיכם הצוות בראשות מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, להפוך את המאגר הביומטרי למאגר וולונטרי, ושלא ייפגעו זכויותיו החוקיות של אדם שיסרב להכללת נתוניו הביומטריים במאגר. בוועדת השרים חברים השרים מיכאל איתן, משה יעלון, יצחק הרצוג, שר הפנים אלי ישי וחברי הכנסת דוד רותם וזאב אלקין.

הפשרה על המאגר הביומטרי מולידה כמה ברירות כואבות עבור אזרחים שיבקשו להימנע ממנו, כך לטענת האגודה לזכויות האזרח והתנועה לזכויות דיגיטליות. בשני הארגונים טוענים כי ההחלטות הנוכחיות מהוות כרסום מהותי בסיכום שהושג לפני כשבוע. לטענת הארגוניםף אי החזקה בדרכון חכם המכיל מידע ביומטרי יציב מגבלות קשות על כניסה ויציאה לנמלי תעופה, החל משנת 2011.

לפי הערכה החזקתו של דרכון ביומטרי תאפשר לישראלים כניסה למרבית המדינות המערביות, גם ללא הוצאת ויזה. כיום כדי להימנע מויזה יש צורך למלא טפסים מיוחדים. בפגישת צוות השרים הובהר כי אזרחים שיסרבו להיכלל במאגר הוולונטרי לא יוכלו לקבל שירותים מאתרי האינטרנט הממשלתיים של אגף "ממשל זמין", שירותים דוגמת תשלום אגרות ומילוי טפסים מקוונים. נציגי האוצר ומשרד הפנים הסבירו כי ללא התנאים המגבילים הם צופים כי תושבי ישראל לא יסכימו להיכלל במאגר הביומטרי וכי הסכומים העצומים שנדרשים לשם הקמתו יבוזבזו לשווא.

"פקידי האוצר ומשרד הפנים מצמידים אקדח לרקה של תושבי ישראל"

"מוליכים שולל את התושבים" קבע בשיחה עם TheMarker עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, "פקידי האוצר ומשרד הפנים מצמידים אקדח לרקה של תושבי ישראל, והופכים את המאגר ה'וולונטרי' למאגר חובה. העובדה שהקמת המאגר תעלה סכומי עתק היא סיבה לוותר על המאגר ולא סיבה לאלץ את התושבים 'להסכים' להיכלל בו". עו"ד יהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות הוסיף כי "ממשלת ישראל תפקיר את בטחון תושביה ואת פרטיותם אם תמנע מהם לקבל תעודות מאובטחות ותשאיר אותם עם תעודות סוג ב' אלא אם יתנדבו לניסוי הביומטרי. מאגר ביומטרי דוגמת זה שמקדמת הממשלה הינו חסר תקדים בעולם הדמוקרטי".

חברי הכנסת שהיו מעורבים בקבלת ההחלטה הנוכחית הנוגעת למאגר, מציגים עמדה שונה. "המאגר יופעל בשנתיים הראשונות כפיילוט. רק מי שיסכים לתת טביעות אצבע יוכנס אליו. דאגנו שלא ייפגעו זכויותיו של מי שיסרב להיכלל במאגר. הוא יוכל לקבל תעודת זהות רגילה. אלו שטוענים שלא יהיה ניתן להיכנס למדינות באירופה וארה"ב עם דרכון 'רגיל' לא צודקים", הסביר חבר הכנסת דוד רותם מסיעת ישראל ביתינו. "הכניסה למדינות תותנה בהחזקת דרכון הניתן לקריאה דיגיטלית (Machine Readable), כלומר שמכונה יודעת לקרוא אותו. את הדרכון הישראלי הרגיל ניתן גם היום לקרוא באמצעות מכונה", הוסיף חבר הכנסת רותם. למרות דברים אלו, מסכים חבר הכנסת רותם כי שירותי הממשל המקוונים ימנעו מאזרחים שיסרבו שנתוניהם הביומטריים יאוחסנו במאגר.

"התנגדתי למאגר הביומטרי והיו לי השגות על נושאים שונים, בעיקר לכך שמדובר בוועדה שבראשה עומד מאיר שיטרית", מסביר חבר הכנסת רותם. "אני סבור שמנענו חקיקה פזיזה. הפיילוט יצא לדרך ונראה איך זה עובד. אני מניח שיהיו אנשים שיסכימו ללכת לפיילוט הזה. גם אם הצעת החוק של המאגר הביומטרי היתה עוברת היום בצורה חלקה, עדיין ייקח למשרד הפנים עוד זמן להתארגן. יש 4.5 מיליון מחזיקי תעודות זהות בישראל. ייקח שנים עד שיצלמו ויקחו טביעת אצבע מכולם". לאחר תקופת פיילוט של שנתיים, מסביר רותם, יוחלט האם המאגר הביומטרי יהפוך לקבוע, אך הדבר יצריך אישור של שר המשפטים, שר האוצר, ועדת שרים לענייני ביומטריה, ומליאת הכנסת.

חבר הכנסת זאב אלקין מהליכוד סבור כי החלטות וועדת הפשרה אינן מונעות מהמדינה לעודד את השימוש במאגר הביומטרי. "משרד הפנים יכול להחליט שמי שנרשם למאגר הביומטרי יקבל ראשון תעודת זהות חכמה, כך שיוכל להתחבר לשירותי ממשל זמין או לעבור בשדות תעופה בהליך מהיר יותר, כפי שקיים בנמל התעופה. אבל בכל מקרה אזרח לא ייפגע בשל העובדה שלא ייכלל במאגר הביומטרי. אם הכניסה למדינת מסוימת לא תהיה אפשרית ללא דרכון ביומטרי, דבר שלהערכתנו לא יקרה בשנתיים הקרובות - מועד עריכת פיילוט - המדינה תצטרך לספק לו דרכון ביומטרי".עוד בנושא:

היום האחרון של הדמוקרטיה?
מאיר שטרית: "יש בישראל מאגרים ביומטריים של מיליוני אזרחים. איפה הייתם?"
החוק הביומטרי: אח גדול או פראנויה?תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם