השבוע ב-IT: דרך כוכב נולד והאח הגדול עובר פס רחב אחד - IT - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השבוע ב-IT: דרך כוכב נולד והאח הגדול עובר פס רחב אחד

חשיפת המידע הבעייתי על מתמודד כוכב נולד עשויה להוות קדימון למה שיקרה אם המאגר הביומטרי יקרום פנים וטביעות אצבעות. וגם: על מה כותב הבלוגר שעצר את "הדופק של העולם"?

תגובות

בניגוד לטענה המקובלת, למדו השבוע צופי התוכנית כוכב נולד שיש דבר כזה צעיר מדי. חשיפה של הבלוגר עומרי חיון העלתה כי גילו של אחד מהמתמודדים בתוכנית, עומר אדם, נמוך מהגיל המצויין בדרישות הסף לקבלה לתוכנית. בעקבות החשיפה החליטה הנהלת התוכנית להכריז כי אדם בחר לפרוש מן התוכנית. חיון, כמובן, אינו הראשון ובוודאי לא האחרון, שמביע עניין בפרטיהם האישיים של ידוענים ואנשי ציבור.

כך למשל ציטט דו"ח מבקר המדינה האחרון דו"ח פנימי של הביטוח הלאומי שדן ב"תופעה הרווחת בקרב עובדי סניפים הנכנסים לפרטים של אנשים כגון מפורסמים, עובדי הביטוח הלאומי, קרובי משפחה ועוד... מסקרנות/רכילות/נקמנות ועוד". דו"ח מבקר המדינה הוסיף על הסיבות שצויינו סיבה מעשית הרבה יותר: לפחות במקרה אחד, לפי הדו"ח, "עלה חשד להוצאת מידע ולמכירתו על ידי עובד הביטוח הלאומי".

לרוע מזלו של אותו עובד, הוא פעל במסגרתו של ארגון ממשלתי, ארגון הנתון, לפחות במידת מה, לפיקוח. כשהדבר נוגע לחברות מסחריות, דוגמת פלאפון, נדרשת לעיתים הגשת תביעה ייצוגית כדי למנוע את השימוש במאגרי מידע שחוקיותם מוטלת בספק. עתירה שכזו הוגשה לפני כשבועיים נגד פלאפון על ידי עו"ד קובי סודרי ואשרף אבו ראזק. אלו טענו בעתירתם כי החברה נוהגת לערוך האזנות סתר שיטתיות וסדרתיות להודעות SMS שנשלחות ממנויי החברה או מתקבלות אצלם. העותרים הסבירו כי החברה שומרת את תוכנן המלא של ההודעות במאגר מידע שהקימה לשם כך, גם משאלו נמחקו בידי המשתמשים עצמם.

למרות טענותיה של פלאפון כי "מדובר בתביעה חסרת בסיס לחלוטין" וכי "שמירת ההודעות נועדה לצרכי בקרה, תפעול ושירות בלבד" הודיעה החברה השבוע כי תפסיק לשמור גיבוי של הודעות SMS שנשלחו בידי לקוחות, לאור הביקורת הציבורית בנושא. מהחברה נמסר כי "הודעות הטקסט יימחקו ולא יישמרו במערכות החברה כפי שנעשה עד כה. יודגש כי כל ההודעות נשמרו כחוק, בצורה מאובטחת ביותר ולצרכים תפעוליים בלבד".

חששם של העותרים במקרה זה, נגע לא רק לאפשרות של שימוש פנימי של פלאפון במידע אלא גם ל"פוטנציאל נזק עצום ללקוח עקב הנגישות המתאפשרת לצדדים שלישיים למידע, דוגמת רשויות חקירה, מתחרים עסקיים וחורשי רע המעוניינים במידע זה". דוגמה ברורה למקרה כזה מהווה החשיפה של גילו של מתמודד כוכב נולד. כיצד בירר הבלוגר עומרי חיון את גילו של המתמודד בתוכנית? "אתמול בשעות הלילה הגיעו לידיי פרטים אישיים של עומר אדם מתוכנה של משרד הפנים שדלפה לאינטרנט", הוא כותב בבלוג. בשיחה עם TheMarker IT סיפר חיון כי הוא עצמו אינו מחזיק במאגר. "קיבלתי את המידע לפחות מארבעה אנשים - כנראה שמי שגילה את המידע, התחיל להפיץ את זה בעצמו. לי עצמי אין את המאגר", הוא אומר.

אופיר פינס: "שר הפנים לשעבר נמצא באיזשהו בולמוס של חקיקה"

העובדה כי קובץ מרשם האוכלוסין זמין להורדה ברשת לכל דורש ידועה ומוכרת. הדלפת הקובץ וזמינותו הפכו לכר פורה לביקורת מצד מבקר המדינה . דו"ח המבקר האחרון דן באריכות בכשלי האבטחה שהביאו לזליגתו של המאגר לאינטרנט. בין השאר ציין הדו"ח כי חקירה של המשטרה בנושא נסגרה בעקבות "ריבוי חשודים".

חלק זה של הדו"ח נידון בוועדת הכנסת לענייני ביקורת לפני כשבועיים. במהלך הדיון ביקש חבר הועדה אופיר פינס-פז להפנות את תשומת ליבם של היושבים לנעשה דווקא בוועדת כנסת סמוכה. "ועדה אחרת כאן בכנסת מנהלת בימים אלה דיונים מרתוניים על קידום הצעת חוק הביומטרי. כשאני קורא את הדוח הזה אני שואל האם זה לא חוסר אחריות משווע שיחוקק החוק הזה כאשר אנחנו עוד לא הפנמנו את הדוח הזה, קל וחומר לא תיקנו את הליקויים".

פינס-פז מיהר להצביע על שר הפנים לשעבר, מאיר שטרית, כרוח החיה מאחורי החוק הביומטרי. "שר הפנים לשעבר מאיר שטרית נמצא באיזשהו בולמוס של חקיקה. אף אחד לא עוצר אותו. עכשיו בסופו של יום אתה תהיה אחראי כשר פנים על המאגר הזה, על החוק הזה, על השיגעון הזה. אני אומר בואו נעצור רגע. בואו נעצור, נלמד את הליקויים, נגיד למאיר שטרית ידידינו תמתין כמה חודשים. בואו נראה, לאן אתה רץ? הוא היום רץ למקום שאני חושש שאף אחד לא מבין מה קורה שם. אני רואה פה את סדרת הליקויים שהמבקר חשף. אני אומר לך אני לא רואה מי בונה מאגר שיפנים את כל הליקויים, יתקן אותם ויעשה את כל מה שצריך. אני אומר לך זה מאגר עוד פי אלף יותר מורכב ורגיש מהמאגר היום שבו משתמש משרד הפנים, שהוא כמובן נמצא היום באינטרנט ובכל מקום. לכן אני פונה אליך ומבקש שתשתמש בסמכותך, תקיים אצלך דיון, ובמידה שתגיע למסקנה שצריך לעצור את החקיקה, אתה סגן ראש ממשלה, אתה שר הפנים. עם כל הכבוד לוועדה שהיום עוסקת בעניין הזה אפשר להמתין כמה חודשים לפני שנעשה טעויות קשות".

רמז למה שצפוי לנו בהמשך ניתן לקבל מהריאליטי החדש "מגודלים" מבית סלקום. את מעשיהם היומיומיים של המשתתפים בתוכנית, המשודרים באתר אינטרנט ובמכשירי החברה, קובעים הצופים באמצעות הצבעה. סלקום משתמשת בפורמט המזכיר את הריאליטי "האח הגדול", אלא שהפעם הצופים עצמם נוטלים את תפקיד האח הגדול. החשיפה של עמרי חיון מראה שהריאליטי הזה, קרוב היום למציאות יותר מתמיד. לא מאמינים? תשאלו את עומר אדם.

הבלוגר שעצר את הדופק של העולם

לפני מספר חודשים דלפו מספר מאות מסמכים פנימיים של הנהלת טוויטר לרשת. באחד ממסמכים אלו, מסמך שפירט את יעדיה האסטרטגיים של החברה, נכתב כי טוויטר רוצה להיות "הדופק של העולם". קשה לחלוק על כך שבחודשים האחרונים הפך האתר המוקד המרכזי ברשת לעידכונים בזמן אמת - מן התרעומת האזרחית באיראן ועד למותו של מייקל ג'קסון. אך האתר ששואף להפוך לדופק של העולם עצר השבוע, לפחות למספר שעות. התקפת מניעת שירות שהחלה לערך בשעה 16:00 לפי שעון ישראל ביום חמישי גרמה להשבתתם של טוויטר, אתר הבלוגים LiveJournal, ולשיבוש פעילותו של האתר פייסבוק.

אך בשל מה ולמה המתקפה? קצין אבטחה בפייסבוק, מקס קלי, סיפר לאתר החדשות CNet כי המתקפה היוותה ניסיון לשתק את חשבונותיו של בלוגר גיאורגי המתכנה Cyxymu. שמו של הבלוגר תואם לתעתיק הרוסי לשמה של עיר הבירה של אבחזיה, היא הרפובליקה הבדלנית גיאורגיה, סוחומי.  לפי דיווחים נוספים, למשל אלו של ארגון האבטחה Packet Clearing House, ההתקפה, שבוצעה כחלק מן הקונפליקט ברוסיה וגיאורגיה כללה שליחת היקפים גדולים של דואר זבל לטוויטר, פייסבוק, LiveJournal ויוטיוב, כולם אתרים בהם מחזיק Cyxymu חשבונות.

בראיון לגרדיאן חשף Cyxymu פרטים על זהותו. לפי הגרדיאן שמו הפרטי של הבלוגר הוא גיאורגי, והוא מרצה בן 34 לכלכלה. בראיון הסביר הבלוגר כי פתח את הבלוג כדרך להביא לאיחודם של הגיאורגים האתניים החיים בסוחומי. בחשבון הטוויטר של Cyxymu, כבדרך אגב,  רשומות כעת 42 הודעות בלבד, מרביתן ברוסית והאחרות בגיאורגית ואנגלית. בהודעה המוקדמת ביותר בחשבון כותב הבלוגר "שלום! שמי גיאורגי", ומפנה לאתר הבלוג שלו ב-LiveJournal. בהודעה השניה מדצמבר 2008, הוא מספק לעוקבים כתובת בלוג חדשה המלווה בהסבר "נגד הבלוג שלי הופנתה התקפת מניעת שירות".

עסקת יאהו-מיקרוסופט: השבוע שאחרי

יום לאחר פרסום העסקה בין מיקרוסופט ליאהו ניהלה מיקרוסופט מפגש שנתי עם אנליסטים. על אחד ממסכי המצגת אותה העביר מנכ"ל מיקרוסופט, התנוסס הכיתוב "לא לפרסום". בין השאר חשף מסך המצגת הערכה של מיקרוסופט על כך שבשנתיים הראשונות למיום חתימת ההסכם היא צפויה להפסיד כ-300 מיליון דולר ממימושה וכי רק לאחר מכן צופה החברה להכנסות הקשורות בהסכם. בהמשך השבוע הסבירה קרול בארץ, המנכ"לית הנוכחית של יאהו, את הרקע לעסקה. "התגובה הראשונה כשהגעתי ליאהו הייתה שאני אפילו לא אסכים לשיתוף פעולה, אך כשהסתכלתי במבנה ההוצאות שלנו ובאפשרויות האמיתיות העומדות בפנינו ובחנתי מה המטרה העיקרית שלנו, והיא להגדיל את קהל הגולשים", היא אמרה.

בארץ הוסיפה כי במסגרת שיתוף הפעולה עם מיקרוסופט תפסיד יאהו כמה מהמהנדסים המוכשרים ביותר שלה לטובת ענקית התוכנה ואף תיאלץ לפטר עד ל-400 עובדים. מספר ימים לאחר מכן חשפו מסמכים שהגישה יאהו לרשות האמריקנית לניירות ערך כי מיקרוסופט עצמה התחייבה להעסיק כ-400 מעובדי יאהו. בנוסף נחשף במסמכים כי חלק מהתנאים באמצעותם תוכל יאהו להשתחרר מההסכם קשורים ישירות לביצועים של גוגל. כך, למשל, תוכל החברה לבטל את ההסכם אם ממוצע ההכנסות בארה"ב של השאילתות המשולבות ירד אל מתחת לאחוז מוגדר מההכנסות המשוערות של גוגל לכל חיפוש.

עסקת מיקרוסופט-יאהו מהווה אמנם את הדוגמה הבולטת למגמת הקונסולידציה לה אנו עדים בחודשים האחרונים, אך היא ודאי אינה הדוגמה היחידה למגמה זו. דוגמאות נוספות למגמה זו נמצאו השבוע בשפע: מקאפי חתמה על הסכם לרכישת MXLogic, בית המשפט אישר את חוקיותה של עסקת רכישה אפשרית בין אוויה לנורטל וגוגל הודיעה כי כי תרכוש את חברת On2 Technologies תמורת 106.5 מיליון דולר. דביר וולק מספק פרשנות לעסקה.

 בקצרה:

• המאבק בין אפל לגוגל מתחמם: אפל מסרבת להעלות את אפליקציית ה-VoIP של גוגל לחנות היישומים ומקבלת דרישות להסבר מה-FCC ואריק שמידט פורש מדירקטוריון אפל

• אמיתי זיו בוחן את סוגיית הנייטרליות ברשתות בזירה המקומית. יונתן קלינגר תוהה על חוקיות התערבותה של רשת קפה-קפה בתכנים המוצגים לגולשים

• איי-דיגיאל מציגה את קורס פיתוח היישומים לאייפון ומיקרוסופט מציגה את המדריך להסבת יישומי אייפון לסביבת חלונות מובייל 6.5

CIO ועומר פרצ'יק בוחנים את PayPal X - פלטפורמת הפיתוח החדשה של פיי-פאל

• IT Bananas:  על הפצות לינוקס ככלל ועל הפצות אובונטו בפרט

 


לכתבה הקודמת


 עקבו אחרינו בטוויטר
 רוצים להיות חברים שלנו בפייסבוק?תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם