חישוב מס המשולם על בונוסים בחברות היי-טק - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד מחושב מס המשולם על בונוסים בחברות היי-טק?

כל תקבול שמקבל עובד ממעבידו בגדר הכנסה חייבת מכוח סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה - וקיימים שני מסלולים עיקריים למיסוי שווי ההטבה

3תגובות
גלידה
Michael Noble Jr./אי־פי

צורת התגמול של בונוסים מעלה סוגיות מיסוי רבות, למשל - האם מדובר בהטבה לעובד שדינה הכנסת עבודה? ואם כן מתי נמסה את העובד? האם ביום הענקת הבונוס או ביום המימוש למניה או ביום המכירה בפועל? כיצד נחשב את ההטבה לעובד? האם תותר לחברה הוצאה?

לצורך התמודדות עם שאלות אלה נחקק סעיף 102 לפקודת מס הכנסה אשר מטפל באופן המיסוי של עובדים (שהם לא בעלי שליטה המחזיקים 10% לפחות בזכויות בחברה) לרבות הסדרת נושא ההוצאה בחברה.

ביחסים שבין עובד למעביד רחבה היריעה ל"הכנסת עבודה" המצויה בפקודת מס הכנסה התופסת ברשת המס. כל תקבול שמקבל עובד ממעבידו בגדר הכנסה חייבת מכוח סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה. לעיתים עולות טענות, כי בנסיבות מסוימות של מתנה אמתית שניתנה בתום לב, באופן וולנטרי ועל פי שיקול דעת נותן המתנה, כמחווה מיוחדת, כתשלום חד פעמי, כאות תודה, ללא ציפייה כלשהי ולא כתוצאה של זכאות כלשהי, ניתן לשקול את חיובה במס, אם בכלל, תחת הטענה שמדובר במתת שמיים (windfall) שאינה בבסיס המס.

כל מה שצריך לדעת על קריירה בהייטק
כנסו למתחם

המדריך המלא לעובדים בהיי-טק: קורות חיים, שכר ועבודה מהבית

לדוגמא, סטודנט שמקבל השתתפות בשכר לימוד כגון מלגה, עשוי להיות פטור ממס במידה ולא התחייב לתת שירותים למוסד להשכלה. כמו כן, עובד לא יחויב במס בגין תשלום עבור השתלמות מקצועית לעובד אשר נועדה לשמירה על הקיים, כאשר נוחות המעביד גוברת והמעביד הינו הנהנה העיקרי.

מנגד רשויות המס יטענו, כי כל מתנה שנותן מעביד לעובדיו (למעט מתנות לרגל חגים, אירועים אישיים, יובל המפעל וכיו"ב, כל עוד אין שווי המתנה עולה על הסכום שנקבע בתקנות), היא בגדר שכר מוסווה.

מפסקי דין שניתנו בעבר בעניין בארץ או בחו"ל, עולה כי קיים בסיס לשקול את החיוב במס. למשל, בפסק דין רופא נקבע שמתנות שקיבל רופא לקראת החגים ממטופל שלו אינן מהוות הכנסה, אלא מתנה בלבד, וזאת בשל כך שלא ניתנה כל תמורה בעד המתנה ומטרתה היתה להביע תודה.

מעוניינים לקרוא עוד עצות ודיונים שימושיים על ניהול הקריירה שלכם בהיי-טק? התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו - האקוסיסטם

בפסק דין אמריקאי בעניין Robertson נקבע כי פרס אשר התקבל בגין אירוע שהתרחש בעבר כאות הערכה ולא בעד תמורה כלשהי, פטור ממס. בפסק דין אנגלי בעניין Morris קבע בית הלורדים בעניין עובד אשר הושאל לביצוע פרויקט מסוים לגוף אחר וקיבל תשורה בצירוף מכתב תודה והערכה, כי התשלום מהווה מתנה פטורה ממס, כאשר התשלום אינו צפוי ולא היה כל משא ומתן קודם בינו לבין ההנהלה לקבלתו והתשלום ניתן מרצון טוב. בפסק דין לייבוביץ מלצר קיבל טיפים במהלך עבודתו. נשאלה השאלה האם יש הכנסה ואם כן מאיזה מקור. ביהמ"ש קבע שמדובר בהכנסה ממקור לפי סעיף 2(1) לפקודה שכן המלצר ציפה (מבחן הציפיות) לקבל כסף עבור השירות שהוא נתן.

קיימים שני מסלולים עיקריים למיסוי שווי ההטבה כאשר ההקצאה מתבצעת באמצעות נאמן: מסלול רווח הון (המסלול האטרקטיבי שיבחר כל עובד, אך נתון לבחירת המעביד) ומסלול הכנסת עבודה.

במסלול רווח הון - יש להבחין בין שני מצבים:

1. מניות או אופציות של חברה פרטית – שווי ההטבה ייחשב כרווח הון החייב במס בשיעור 25%.

2. מניות או אופציות של חברה ציבורית (נסחרת בבורסה) – במקרה כזה יש לפצל את שווי ההטבה לשני סוגי הכנסה: מרכיב הטבה אשר ייחשב כהכנסת עבודה (הכנסה פירותית) החייב במס שולי (עד 50%) ומרכיב הטבה אשר ייחשב כרווח הון החייב במס בשיעור 25%.

ראוי לציין, כי במסלול זה קיימת תקופת חסימה בת 24 חודשים מיום שבו הוקצו המניות והופקדו בידי הנאמן.

מסלול הכנסת עבודה:

אם בחרה החברה במסלול הכנסת עבודה עליה להפקיד את המניות לתקופה של 12 חודשים לפחות ממועד ההקצאה בידי נאמן ובמידה והמניות הוחזקו עד תום התקופה יראו את הכנסתו של העובד במועד המימוש כהכנסה פירותית (הכנסה מעסק או הכנסת עבודה) בגובה שווי ההטבה החייבת במס שולי (עד 50%).

ככלל מועד אירוע המס הינו המוקדם מבין מועד העברת המניות מהנאמן לעובד או מועד מכירת המניות על ידי הנאמן.

נוסף על כך, קיים מסלול נוסף להקצאת מניות שלא באמצעות נאמן כאשר שווי ההטבה יחויב כהכנסת עבודה (הכנסה פירותית) החייבת בשיעור המס השולי (עד 50%), יחד עם זאת, מועד אירוע המס הינו במועד ההקצאה, כאשר אם מדובר באופציה לא נסחרת, לא יחול חיוב במס במועד ההקצאה ומועד אירוע המס יידחה למועד המימוש (מועד המכירה).

רו"ח רוני קריה, שותף בחטיבת המס ורו"ח (M.B.T) כפיר אילני, מנהל בכיר בחטיבת המס, פירמת הייעוץ וראיית החשבון Deloitte



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#