דאטאניישן |

הצצה למרתף: 450 סטארט-אפים בישראל שעוד לא נחשפו

Stealth Mode ניישן: הסטארט-אפים הישראלים שלא שמעתם עליהם. עדיין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדרגות מובילות לדלת מרתף
צילום: dgrosso23

כמו מערכות אקולוגיות חזקות אחרות של חדשנות, גם בישראל יש סטארט-אפים רבים שעובדים על טכנולוגיות וחידושים פורצי דרך שעדיין לא מוכנים לחשוף עצמם לציבור. בשפת ההיי-טק נהוג לומר שהם פועלים ב-stealth mode.

Start-Up Nation Finder, נכון ליוני 2018, עוקב אחר 450 חברות ב-stealth mode – מבין 5,900 חברות בסך הכל (7.6%). פרק הזמן החציוני שחברות נשארות ב-stealth mode בתעשיית ההיי-טק הישראלית הוא 14 חודשים.

חברה ב-stealth mode מוגדרת כחברה שרשומה ברשות התאגידים של ישראל, אבל אין לה אתר עם מידע ציבורי זמין. לפעמים מייסדי חברת ה- stealth mode אפילו לא רושמים את החברה בפרופיל הלינקדאין שלהם.

חברות Industry 4.0 שעוסקות בפיתוחים שונים של IoT עבור מפעלים תעשייתיים אשר רבים מהם מבוססים על הפקת תובנות מניתוח ביג-דאטה (ניהול מלאי, ניבוי תקלות) מבלות את פרק הזמן הממושך ביותר ב-stealth mode (21 חודשים). הנתח הגדול ביותר של חברות stealth mode הן בתחום אבטחת הסייבר, בו החברות נמצאות ב-Stealth mode הכי מעט זמן (12 חודשים).

הסיבות להישארות במצב זה הן לעיתים כי הטכנולוגיה זקוקה לבדיקות נוספות, המייסדים רוצים לגייס עוד כסף טרם החשיפה או שהחברה מתכוננת לאירוע השקה גדול שנועד למשוך את תשומת הלב של הציבור ולצאת מהאנונימיות בקול תרועה גדול. 

חברות stealth mode יכולות לפעמים לבשר על טכנולוגיות או שירותים חדשים, כך שכדאי לבדוק מה חברות ישראליות שנמצאות (או היו) ב- stealth mode עושות. אחת הדוגמות לסטארט-אפ שיצא מ-stealth mode ממש באמצע החודש (יוני) הוא Ride Vision. מיזם מתחום הרכב האוטונומי שמפתח מערכת נהיגה אוטונומית מבוססת אינטליגנציה מלאכותית וראייה ממוחשבת לרוכבי אופנועים. המיזם נחשף לראשונה לציבור בהודעה לתקשורת על גיוס של 2.5 מיליון דולר בסבב הסיד.

המגמות והמאפיינים של חברות ה- stealth mode הישראליות

אם נביא בחשבון את שנת ההקמה של כל החברות שאנחנו יודעים שהיו ב- stealth mode בשלב מסוים – בין אם הן נמצאות בו עכשיו או שכבר יצאו ממנו – ונשווה זאת למספר הכולל של חברות שמוקמות מדי שנה, נקבל את הגרף שמובא כאן. אפשר לראות שנתח נכבד מהחברות שמוקמות מדי שנה מתחילות ב- stealth mode.

מספר החברות

חברות יכולות להישאר ב- stealth mode מספר חודשים או שנים, תלוי באתגרים שניצבים בפניהן. עקבנו לפי מגזרים אחר מספר החודשים החציוני שנדרש לחברות שהחלו ב-stealth mode לצאת מהמצב הזה. 

אפשר ללמוד מהטבלה מספר דברים מעניינים: בתוכנה ואבטחה – שני תחומי ההתמחות הידועים של ישראל – פרק הזמן החציוני שנדרש היה כ-12 חודשים. בכל המגזרים בהיי-טק הישראלי נדרשו לחברות 14 חודשים, בחישוב חציוני. לפעמים קל יותר לפתח תוכנה (13 חודשים) מאשר, למשל, טכנולוגיה תעשייתית חדשה שלה נדרש פרק זמן ארוך יותר (21.5 חודשים). בתחום של טכנולוגיה תעשייתית אנחנו בעיקר בודקים ייצור חכם בתחום האינטרנט של הדברים בתעשייה.

גילוי נאות: מעצם היותן בשלב של stealth, חברות אלה מנסות להימנע מתשומת לב. עם זאת, היעדר נוכחות ציבורית ברשת ובערוצים חברתיים היא בדרך כלל אינדיקטור טוב לכך שחברה שאנחנו יודעים שכבר הוקמה פועלת מתחת לרדאר. לכן, אנחנו לא מפרסמים את המידע של חברות אלה ב- Start-Up Nation Finder. סביר להניח שלא מצאנו כל חברה ב- stealth mode שקיימת באקו-סיסטם. הנתונים אינם מדויקים לחלוטין, אלא מעידים על מגמות ודפוסים מסוימים.

מדור דאטאניישן מתפרסם בשיתוף סטארט-אפ ניישן סנטרל ומתבסס על מידע שנאסף ומנותח על ידי הארגון. Start-Up Nation Finder ממפה את תעשיית ההיי-טק הישראלית ומקשרת בין סטארט-אפים, משקיעים ותוכניות חדשנות ישראליות בכלל הסקטורים והתעשיות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker