דרושה אסטרטגיה לאומית למחשוב ענן

גיבוש ויישום תוכנית ממשלתית לשירותי מחשוב ענן עשויים להיראות קשים מדי, אך למרבה המזל לא צריך להמציא את הגלגל מחדש

תומר שוייצר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר שוייצר

היקף השוק העולמי לתשתיות ופלטפורמות מחשוב ענן (cloud computing) יזנק מ-21 מיליארד דולר ב-2015 ל-43 מיליארד דולר בשנת 2018. בו בזמן, כפי שפרסם לאחרונה המגזין פורבס, בשנת 2019 צפויות אפליקציות בענן להוות 90% מכלל התעבורה הניידת בעולם, בעוד כבר כיום 64% מהעסקים הקטנים והבינוניים משתמשים באפליקציות מבוססות ענן.

נתונים אלה מצביעים שהקהילה העסקית העולמית, בדומה לקהילה בישראל, גיבשה אסטרטגיה הולכת ומתבהרת בנוגע למחשוב ענן. זאת ועוד, העולם מיישם אסטרטגיות אלה ברמות הולכות וגוברות של התלהבות ומחויבות. היחס למחשוב ענן עבר את שלב ההיקסמות.

צילום: בלומברג

עכשיו הגיע תורה של הממשלה לעשות את אותו הדבר. מקבלי ההחלטות בישראל עומדים בראש מדינת היי טק וסטארט אפ שחרתה על דגלה את החלוציות והחדשנות. הם נמצאים בעמדה מצוינת להפוך למעצבי מציאות בכל הנוגע למחשוב ענן, קל וחומר כאשר זוכרים את משאבי הידע, הניסיון והכישרון הישראלי בתחומי הטכנולוגיה הרלבנטיים.

במלים אחרות, הגיע הזמן שממשלת ישראל והמגזר הציבורי יגבשו ויישמו אסטרטגיה לאומית למחשוב ענן.

איך ניתן להתקדם לאסטרטגיה כזו? להלן תוכנית בת 4 נקודות:

תומר שוייצר, מנכ"ל חברת Y-techצילום: שירן כרמל

ראשית, התכנית צריכה לקבל את הגיבוי והתקציב מהדרגים הגבוהים ביותר האפשריים ולהתגבש בשיתוף פעולה רחב ביותר. מנהלת התכנית צריכה להיות הממשלה, ובפרט השרים, המנכ"לים ומובילי הטכנולוגיה, במשרדי האוצר, הכלכלה, המדע והטכנולוגיה. שותפיה של הממשלה המרכזיים צריכים לכלול את ראשי המשק, ראשי ענף ההיי-טק, ראשי האקדמיה והמדע בישראל, לצד ארגונים לא ממשלתיים העוסקים בתחומים רלבנטיים דוגמת צרכנות, חופש המידע ופרטיות.

שנית, התכנית צריכה להציג מתווה ברור למקסום הערך של מחשוב ענן במשרדי הממשלה ובמגזר הציבורי, ובכלל זה בחברות הממשלתיות ובשלטון המקומי. יש לדרוש מרשויות הממשל בישראל לשקול שימוש בשירותי ענן ציבוריים עבור רכש חדש ולהעביר אתרי אינטרנט הפונים לציבור לשירותי ענן ציבורי ברמה הולמת. בו בזמן, גופי הממשל צריכים לגבש ערוצים יעילים לשיתוף התובנות והידע המצטברים ביישום האסטרטגיה. אחת התוצאות המיידיות של מהלך זה תהיה חיסכון בכספי ציבור, שיפור התפוקה, הזריזות ורמת השירות שמספק המגזר לציבור לאזרחי ישראל.

שלישית, על הממשלה לקדם אימוץ של שירותי ענן בקרב עסקים קטנים, ארגונים ללא כוונת רווח וצרכני קצה. לשם כך, הממשלה יכולה להקים מרכז ידע אינטרנטי אשר יפנה בין היתר לאנשי מפתח בענפי המשק השונים, ויספק את מיטב הידע והתובנות בנוגע לאימוץ מחשוב ענן.

רביעית, הממשלה צריכה להבין שתחום אספקת שירות הענן פרוץ ושעליה לוודא שספקי מחשוב ענן יעמדו ברמות סף של אמינות, אבטחת מידע ושירות, בדיוק כפי שהיא דורשת זאת מעסקים רבים אחרים. המידע המופקד בידי ספקי מחשוב הענן אינו הפקר ולכן שוק מחשוב הענן לא צריך להיות מופקר. יש להחיל תקנים ופרוטוקולים לאבטחת המידע הנאגר בענני המחשוב ולשמירה על פרטיות האזרחים. בנקודה זו, כמו גם בנקודה קודמת, יש להיעזר בתקנים המגובשים בגופים בינלאומיים לאבטחת מידע ותקני הענן המתהווים בגופים הפועלים בזירה הגלובלית.

גיבוש ויישום אסטרטגיה כזו עשוי להיראות קשה מדי, אך למרבה המזל לא צריך להמציא את הגלגל מחדש. ממשלת אוסטרליה הכריזה על אסטרטגיה לאומית למחשוב ענן עוד ב-2013 ובכך הציבה את עצמה בעמדה חלוצית ועדיפה ביחס לכל מדינות העולם האחרות. אין סיבה לא להיעזר בעבודה החשובה שנעשתה באוסטרליה תוך ביצוע ההתאמות הנדרשות עבור ישראל.

ככל שיתקדם התהליך, יפנים הממשל בישראל כיצד מחשוב ענן חוסך זמן, אנרגיה וכסף. מקבלי ההחלטות יראו בעיניהם את האופן שבו מחשוב ענן משחרר עסקים וארגונים ממגבלות תשתית ומהשקעות ההון הנלוות להן. כאשר התהליך יבשיל, יהיו בידינו ידע וכלים חדשים. בעזרת נכסים אלה, תוכל ישראל לחזק את החדשנות שלה ולהתמודד בצורה יצירתית עם בעיית פריון העבודה, אשר בולמת את הצמיחה במגזר הפרטי ומאיימת על רמת השירות והאמינות של המגזר הציבורי.

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל חברת שירותי מחשוב הענן Y-tech וחבר בוועדת התקינה הבינלאומית למחשוב ענן, SC 38.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"