עמק ההורדות - הישראלים שמוכרים לגוגל גולשים

אם עמק ההורדות היה מקום גיאוגרפי, הוא היה ממוקם בין הר גוגל להר מיקרוסופט

אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור הירשאוגה - פרשנות - חדש
אור הירשאוגה

עמק ההורדות (Download Valley) הוא הכינוי לחברות ישראליות שמודל ההכנסות שלהן מבוסס על הפצת תוכנה חינמית שמפנה את הגולשים למנועי החיפוש הגדולים. אם עמק ההורדות היה מקום גיאוגרפי, הוא היה ממוקם בין הר גוגל להר מיקרוסופט - גוגל, מיקרוסופט ומנועי חיפוש אחרים יודעים לייצר כסף מתנועת גולשים, ומשלמים למי שמביא אותם.

הפניית הגולשים מתבצעת על ידי שימוש באחד האלמנטים בדפדפן של משתמש הקצה: דף הבית, החיפוש בשורת הכתובת, החיפוש בסרגל כלים, דף לשונית חדשה או דף נחיתה בכתובת שגויה. חברות ישראליות כמו קונדואיט ובבילון סוחרות בנכסים אלו, מציעות למשתמש מוצרים אינטרנטיים ובתמורה משנות את ההגדרות שלו כך שיתאימו לצרכיהן.

השימוש בבאנדלינג של הורדות תוכנה הוא תחום התמחותה של איירון סורס ‏(IronSource‏). זהו פלח תעשייה נוסף בזירה העסקית הזאת, כשהתוכנות החינמיות המורדות נעזרות אף הן בהפניית גולשים למנועי חיפוש כדי לייצר רווחים.

משרדי גוגל בישראלצילום: ניר קידר

כניסתה של מיקרוסופט לתחרות מול גוגל עם מנוע החיפוש Bing תרמה להתפתחותו של עמק ההורדות. כל עוד חברות החיפוש נלחמו זו בזו על גולשים, יכלו החברות של הפניית הגולשים להגדיל את רווחיהן באופן קבוע ואת המחיר לגולש. ואולם, השיטה שסייעה לגוגל ומיקרוסופט להילחם זו בזו הפכה לבסוף למטרד - המתווכות נעשו גדולות מדי. בנוסף להורדת מחירים, נקטו גוגל ומיקרוסופט סדרת מהלכים שהקטינו את חופש הפעולה של ספקיות התנועה באמצעות שינוי הקווים המנחים לעבודה מולן. כך, למשל, אסרה גוגל על הפניית תנועה מאתרי פורנו והימורים.

הלחץ על חברות עמק ההורדות עשה את שלו. בשנה האחרונה אנחנו עדים לשורה ארוכה של מיזוגים ורכישות בעמק ההורדות: Market קנתה את Crossrider, איירון סורס קנתה את AfterDownload, וקונדואיט במו"מ לרכישת Perion. כעת מבקשת בבילון להתמזג עם איירון סורס. במו”מ עם חברות החיפוש רק הגודל קובע - חברה שמפנה יותר תנועה יכולה לדרוש יותר. בין הר גוגל, להר מיקרוסופט, רק הגדולות ביותר יוכלו להמשיך ולהתקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"