מנוע החיפוש של גוגל: איך הוא יראה ביום שאחרי הפצצה?

המאבק בין גוגל למקדמי האתרים מגיע לרגע ההכרעה ■ אם גוגל תחליט להשתמש בנשק יום הדין אנחנו צפויים לגלות איך נראות תוצאות חיפוש שמבוססות על תוכן בלבד

אורן שץ - תמונת פרשנות שחור לבן
אורן שץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן שץ - תמונת פרשנות שחור לבן
אורן שץ

רגע ההכרעה ביחסי האהבה - שנאה הקיימים בין מקדמי האתרים (אנשי ה- SEO) לבין גוגל הולך ומתקרב: לאחר שנים שבהם מנסה כל אחד מהצדדים להתחכם, להשתכלל ואף להערים על האחר, ענקית החיפוש מרגישה שסוגרים עליה, וכי היכולות שלה להעריך אתרים רלוונטיים ואיכותיים בכדי לקבוע את מיקומם בתוצאות החיפוש, הולכות ומצטמצמות. נשק יום הדין של גוגל הוא השלב הבא במערכה.

הראשונים בתוצאות בגוגל: הדרך הקצרה והמסוכנת

בתחילת הדרך הדברים היו פשוטים וברורים. גוגל החזיקה במעל ל- 200 קריטריונים (סיגנלים בשפה המקצועית) על פיהם אתרים דורגו בתוצאות החיפוש. קריטריונים אלו כוללים בין השאר גם את מספר הקישורים לאתר ואיכותם, הופעת מילות מפתח רלוונטיות בתכני האתר, וותק, תוכן ייחודי ועוד. עם הזמן למדו מקדמי האתרים את הטכניקות האלה ופיתחו שיטות קידום אשר הביאו אתרים לדירוג גבוה ככל האפשר בדפי תוצאות החיפוש.

מנכ"ל גוגל, לארי פייג'

לצד מקדמים אלו היו גם מקדמי אתרים שחיפשו להשיג תוצאות בטווח קצר, בדרך הקצרה והמסוכנת, (הידועים בכינוי "הכובעים השחורים") ובניגוד להנחיות גוגל נקטו במניפולציות קידום המוגדרות כבלתי הוגנות. בכך הצליחו לקדם אתרים שאינם ראויים לכך, להתמקם גבוה בתוצאות החיפוש, תוך זמן קצר יחסית - על חשבונם של אתרים איכותיים שכן ראויים לכך ויותר מכל – על חשבון חווית המשתמש של הגולשים בגוגל.

המערכה הרביעית: באבנים ובמקלות

בהשאלה מהציטוט של אלברט איינשטיין, "איני יודע כיצד ילחמו במלחמת העולם השלישית, אבל את הרביעית יילחמו עם אבנים ומקלות", לא מן הנמנע כי השלב הבא בקידום אתרים, להערכתי, יהיה חזרה לשלב הראשוני של "האבנים והמקלות": מהנדסי גוגל עשויים להחליט כי הם מתנערים מכל הכללים הידועים לטובת דירוג אתרים, ולהכריז לדוגמא שהם מפסיקים לחלוטין לעשות שימוש באותם קריטריונים חיצוניים, כדוגמת קישורים חיצוניים אל האתר, בכדי לקבוע את איכותו, ומתרכזים בניסיונות לבחון את רמת התוכן באתר בלבד.

או אז, מקדמי האתרים יאלצו לוותר על הכלים המהירים והקלים לקידום (ובראשם הקישורים), ולחזור אל קידום טבעי של אתר, המתרכז בשיפור תוכנו ואיכותו. כל פעילות חיצונית למטרות קידום בתוצאות החיפוש בעידן החדש של "האבנים והמקלות" תהיה חסרת תועלת לחלוטין ואף תגרום נזק למיקומי האתר.

האם באמת במצב בו הם ירגישו כי המניפולציות המבוצעות על תוצאות החיפוש הופכות את יכולתם ליצור תוצאות חיפוש איכותיות למוגבלת עד כדי בלתי אפשרית - הם עשויים לשלוף את נשק יום הדין? אמנם מצב כזה יגרום לגוגל לוותר על המערך שבנה את יכולת דירוג התוצאות של מנוע החיפוש מלכתחילה, אך בראיה אסטרטגית ארוכת טווח הערכתי היא כי פעולה כזו אינה לגמרי בלתי סבירה. חשוב לזכור - במידה ויבחרו אנשי גוגל בדרך זו, מדובר בצעד ענק אחורה מבחינת ההתפתחות של מנועי החיפוש.

ביום של הפצצה: סוף עידן המניפולציות

לאחר הפעלת "נשק יום הדין" הזה, רק אתר שייראה כאילו אף אחד לא באמת מנסה לקדם אותו באמצעות מניפולציות קישורים יופיע בתוצאות החיפוש. כל פעילות שיווק דיגיטלי תידרש להיראות תמימה וטבעית, ובעלי אתרים יידרשו לנקות כל רמז לפעילות מלאכותית חיצונית לשיווק אתרם. הביטוי "קידום אתרים אורגני" יקבל משמעות חדשה לגמרי – ממש כמו בחקלאות אורגנית, הוא יהיה טבעי לחלוטין. ללא שום תוספות, מניפולציות וחומרים כימיים.

כבר היום ניתן לזהות את הכיוון הזה בצורה ברורה: מהנדסי גוגל מרבים להשתמש במילה "טבעי" בכל התייחסות שלהם לעולם הקידום, וגם מקדמי אתרים משתמשים במילה זו רבות. האם הקישורים המצביעים אל האתר הינם טבעיים? האם הם מעבירים תנועה? הרי לשם כך הם נועדו. האם התכנים באתר טבעיים? האם הפעילות החברתית של האתר טבעית? כל אלה שאלות שמקדמי אתרים שואלים את עצמם היום - אך במידה וגוגל יחליטו "ללכת עד הסוף" עם הנושא הזה, עוד צפויים מהפכים גדולים בתוצאות החיפוש.

מטרת פעולה קיצונית כמו זו שתיארתי הינה ליצור מצב בו תוצאות החיפוש של גוגל מקבלות "שוק חשמלי" שיהפוך את פעולות קידום האתרים האגרסיביות וחיפוש קיצורי הדרך אל ראש דף התוצאות לבלתי כדאיות לחלוטין. בצורה זו אני צופה כי עלולה להתחיל תקופה ארוכה בה גם אתרים לגיטימיים ואיכותיים, שקיבלו לאורך שנים את הסמכותיות שלהם כתוצאה מקישורים רבים שהופנו אליהם, ייפגעו מכך, ורק כאשר יוסרו הקישורים לגמרי יחזרו האתרים אל מקומם.

עם הפגיעה באתרים הסמכותיים, תבוא גם פגיעה בלתי נמנעת ואף משמעותית ביותר, באיכות תוצאות החיפוש. מן הצד השני, יתכן כי לאחר תקופת המעבר שבה המערכת "תתנקה", האתרים "ייגמלו" מפעולות שיווק אגרסיביות מבוססות "קישורי פח". או אז ישובו תוצאות החיפוש לאיכות שתהיה גבוהה יותר מזו שהייתה ערב השינוי הגדול.
גוגל כיום היא מונופול בתחום החיפוש, והשאלה העומדת בפני מנהליו הינה האם תקופת מעבר והתנקות כפי שתיארתי, שבסופה ישתפרו תוצאות החיפוש בצורה משמעותית, היא משהו שמנוע החיפוש יכול לספוג, או שמתחרים זריזים, ובראשם מנוע החיפוש בינג של חברת מיקרוסופט, יתפסו את מקומו של גוגל במהלך תקופת ההתנקות הזו. להערכתי, גוגל היא חברה מספיק חזקה בכדי לעמוד בכך, אך חשובה יותר העובדה כי המתחרים שלה כיום הינם חלשים מכדי לנצל חולשה זמנית מצידה.

המשמעות של מהלך כזה מבחינת ענקית החיפוש היא גם כלכלית. צמצום אפשרויות הקידום של האתר יוביל בעלי אתרים רבים לעבור לאמצעים חלופיים בכדי למשוך אליהם את הגולשים, ובמרכזם הקידום הממומן (PPC). קידום כזה יאפשר לבעלי אתרים להגדיל את החשיפה של אתרם, אך תמורת תשלום לגוגל כמובן.

קידום אתרים: העידן שאחרי התותחים הכבדים

אז מה יהיה תפקיד אנשי ה-SEO במהלך ולאחר יום הדין של גוגל? ובכן, במהלך תקופת ההתנקות, יהיה עליהם לבצע את הניקוי היסודי של "קישורי הזבל" שנוצרו לפעמים אורך שנים, ומן הצד השני לנהל את תהליך שיפור איכות האתר בהתאם להנחיות גוגל. בשלב הבא, כאשר חשיבות הקישורים תוחזר בהדרגה, יהיה עליהם ליצור אתרים איכותיים שיגרמו ליצירת קישורי איכות טבעיים. בכל מקרה, נראה כי במידה וגוגל אכן תבחר בדרך זו, חשיבות פעילותם של אנשי הקידום הפועלים בהתאם להנחיות גוגל (הידועים בשם "הכובעים הלבנים") תעלה במידה רבה. דבר אחד בטוח - ענף ה-SEO וגם המרדף התמידי בין אנשי הקידום לגוגל לא יישאר כפי שהיה עד היום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל חברת SEO ישראל, מהחברות הוותיקות בתחום שיווק באינטרנט וקידום אתרים במנועי חיפוש. את דרכו בתחום החל באמצע שנות ה-90 כשותף ויזם בחברות סטארט אפ בתחום השיווק והפרסום באינטרנט ולאחר מכן כמנהל פיתוח של חברת תוכנה בתחום מסדי הנתונים. בשנת 2004 הקים את חברת SEO ישראל ובשנת 2009 הקים את SEO College, קורס קידום אתרים מקצועי, במטרה להכשיר אנשי מקצוע בתחום. במקביל, הוא גם יזם אתרי אינטרנט בארץ ובחו"ל בתחומי עיסוק מגוונים כגון הריון ולידה, נסיעות ולימודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב