דרושה רגולציה ידידותית לחדשנות - הנבחרת - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דרושה רגולציה ידידותית לחדשנות

המכונית של גוגל עברה כמיליון ק"מ, השימוש בסיבים אופטיים מזדחל והרחפנים רק מחכים לאישור המראה ■ מדוע מציבה החדשנות הטכנולוגית אתגרים כה כבדים בפני הרשויות הממשלתיות

תגובות

נתחיל מעובדה שלא כולם מכירים: המכונית ללא נהג של גוגל כבר נסעה יותר ממיליון קילומטרים ומחכה להשקה ב-2020, אבל ספק אם הדבר ייצא לפועל בשל הרגולציה והמורכבות המשפטית. רגולטורים מהססים לאפשר למכונית האוטונומית של גוגל לעלות על הכביש, בעוד שופטים יתקשו לקבוע מי אשם במידה והמכונית האוטונומית תדרוס מישהו.

באחד הפורומים שאל בלוגר מי ייכנס לכלא אם תתרחש תאונה עם מכונית של גוגל - המהנדס שבנה את המכונית? מנכ"ל גוגל? המכונית? קשה לדעת. מיזם אחר של גוגל, Google Fiber, המיועד לרישות של אמריקה בסיבים אופטיים של אינטרנט מהיר ביותר, מזדחל כבר ארבע שנים בשל בירוקרטיה אינסופית.

שתי דוגמאות אלה ממחישות את הטענה שרגולציה מאיטה התפתחויות טכנולוגיות. יתרה מזאת, הן ממחישות את העובדה שהאינטרנט מתקדם בדרך הפוכה מענפים רבים אחרים.

החדשנות באינטרנט לא רק מאלצת את הרגולציה ומערכת המשפט להשתרך אחריה, אלא שהרגולציה ומערכת המשפט לעולם לא ידביקו את קצב ההתפתחויות באינטרנט. המתח בין רגולציה לבין חדשנות טכנולוגית הוא מובנה. ההתקדמות הטכנולוגיה היא מהירה מטבעה, בעוד הרגולציה של הרשויות בארץ ובעולם היא איטית. פריצת דרך טכנולוגית יכולה להיות מושגת על ידי אדם יחיד, בעוד שינוי רגולטורי דורש בדרך כלל דיונים ארוכים בין אנשים רבים.

אי־פי

באופן דומה לדוגמאות הקודמות, רשות התעופה הפדרלית של ארצות הברית, ה-FAA, לא נלהבת לאפשר לאמזון לערוך ניסויים במטוסים ללא טייס (מל"טים) שמיועדים להעברה מהירה של חבילות, בעוד שופטים יתקשו לקבוע מי אשם במידה וחבילה אותה תטיס אמזון במטוס ללא טייס תיפול על ראשו של מישהו. במקרים כגון שירות UberX, אפליקציה המסייעת  לאזרחים "רגילים" להסיע אזרחים אחרים תמורת תשלום, הרגולציה בולמת התפתחות שכבר קרמה עור וגידים.

הטכנולוגיות המאפשרות את הפיכתו של הטלפון החכם להתקן המשלב ארנק דיגיטלי, מפתח לבית ומסמכים חיוניים דוגמת תעודת זהות ורישיון נהיגה, קיימות וניתנות למימוש מהיר, אך הרגולציה אינה מאפשרת לחזון זה לצאת לפועל. לצד זאת, תרופות ומכשור רפואי גם הם נתונים מטבע הדברים לרגולציה חיונית כבדה, שלעיתים קרובות מאיטה את החדשנות שהם יכולים להציע. לא יהיה זה מוגזם לשער שאם תרופה כמו אקמול היתה מומצאת בימינו וצריכה לקבל אישורים רגולטוריים מה-FDA, יציאתה לשוק היתה מתעכבת ב-10 עד 20 שנה.

הצד השני והחשוב לא פחות של המטבע הוא ההכרחיות של חלק בלתי מבוטל מהרגולציות בשמירה על שורה של אינטרסים חיוניים, החל ממניעת עבירות פליליות, דרך שמירת הפרטיות ועד הגנה על חיי אדם ממש, כפי שניתן לראות באופן בולט בענפים כגון תעופה, מכשור רפואי ותרופות. הרגולטורים אינם אנשי זדון שכל מטרתם היא להמית חדשנות בעודה באיבה. אנו עצמנו חייבים אנשים שימיינו עבורנו דברים, יוודאו שלא כל "שיקוי קסמים" יקבל אישור כתרופה ויסללו מצד שני את הדרך בפני תרופות מועילות וטכנולוגיות מיטיבות.

אבחנות אלה מעלות שאלה קריטית שאינה נדונה במידה מספקת בארצנו – כיצד ניתן לוודא שהרגולציות הנוגעות לעולם הטכנולוגיה ישמרו עלינו בלא להצר ללא צורך את צעדי אנשי החדשנות? אין לכך פתרון מושלם, אך נביא כאן כמה כיווני מחשבה הקונים אחיזה בעולם, שמצביעים על כך שדרושה לנו רגולציה ידידותית לחדשנות.

כיצד נראית רגולציה ידידותית לחדשנות?

תיתכן רגולציה שעצם קיומה יעודד חוקרים ומפתחים לחקור ולפתח ויזמים וחברות להוציא מוצרים חדשים לשוק. כך למשל, כל מי שנוסע בארץ ומביט על הגגות, רואה התקני ייצור חשמל כגון פאנלים סולאריים שנכנסו לשימוש בזכות הקלת הרגולציה ואף עידוד של ייצור חשמל פרטי. כך נפתחה הדלת בפני חידושים ומוצרים מעניינים בתחום ייצור החשמל בישראל.

רגולציה ידידותית לחדשנות כוללת פחות הגבלות על התחרות בשוק בין מוצרים והיא יוצרת סביבה שמעודדת מחקר ופיתוח ומחזקת את התמריצים לחדש. רגולציה כזו חותרת בין היתר להפחית את העומס האדמיניסטרטיבי המוטל על אנשים ועל עסקים. המחשה מקיפה למגמה זו היא יוזמת Better Regulation של הנציבות האירופית, שמטרתה המוצהרת היא "לוודא שייעשה שימוש ברגולציות רק כשהדבר הכרחי ושהעומסים שהן מטילות יהיו פרופורציונליים למטרתן".

דוגמא עולמית מובהקת להפחתת העומס האדמיניסטרטיבי היא המסלול המהיר (Fast Track) של ה-FDA, מנהל המזון והתרופות בארה"ב, המיועד רק למספר מצומצם של תרופות בפיתוח, שמיועדות לטיפול במחלות קשות וכולל בין היתר מגעים הדוקים ותדירים בין חברת הפארמה לבין מומחי ה-FDA.

כמו כן, רגולציה ידידותית לחדשנות מתמקדת בתוצאות של החידושים ולא בטכנולוגיות. בעבר היו דוגמאות רבות לכך שרגולציות ניסו להכתיב למשל אלו טכנולוגיות מתאימות לטיפול בזיהום אוויר. אחת ההתגלמויות של נטייה זו היא ההמלצה לאתר את הטכנולוגיה הטובה ביותר הזמינה (BAT – Best Available Technology) המופיעה בחלק מהתקנות האמריקניות בתחום איכות הסביבה. ברור שהגבלות כאלה מקשות על כניסתן לשוק של טכנולוגיות חדשניות.

רגולציה ידידותית לחדשנות יכולה להשתמש בשני כלים שמקלים עליה להסתגל לקצב החידושים, להניח מאחור רגולציה מיושנת וליצור מרחב ליתר גמישות ויכולת למידה של הרגולציה. הכלי הראשון הוא הגבלת משך הזמן של הרגולציה. הכלי השני הוא גיבוש של רגולציה ניסיונית, שיכולה להגביל את התחולה הגיאוגרפית של החוקים והתקנות, את משך הזמן שלהם, או את שניהם. כך ניתן לאזן בין פתיחות של הרגולציה לחדשנות לבין גיבוש של מסגרת רגולטורית אחראית.

אחד האמצעים האפקטיביים למימוש האלמנטים המוצעים כאן של רגולציה ידידותית לחדשנות הוא העשרת מערך הרגולציה ברגולטורים שצברו רקע אקדמי מעמיק בתחומים הרלבנטיים לרגולציה – בין אם מדובר בתחומים משפטיים, תחומים של מנהל עסקים או התחומים הטכנולוגיים עליהם הם אמורים לפקח.

ניתן לסכם ולומר שמעולם בהיסטוריה לא הציבה החדשנות הטכנולוגית אתגרים כה כבדים בפני הרשויות הממשלתיות. יחד עם זאת, מעולם בהיסטוריה לא היתה הזדמנות שכזו לעצב מחדש את הרגולציה באופן שייצור מסגרת ידידותית לחדשנות. ראוי שנקבל השראה מהפרקטיקות היותר מועילות של רגולציה בעולם ונביא גם לאומת הסטארט אפ רגולציה ידידותית לחדשנות.

הכותב הוא יזם אינטרנט המכהן כמייסד ומנכ"ל קבוצת WebPick.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#