"אמרו לי: 'תשמע, זו תרופה מעולה. תגרום לה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

במעבדה של פרופ' ינאי עופרן ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב ונכנס לניסויים בבני אדם. הניסוי מעורר תקווה לתרופות מסוג חדש. בראיון ל–TheMarker מסביר עופרן מדוע הדרישה לניסויים בבעלי חיים בפיתוח תרופות היא מופרכת, ומה מגביל את היצירתיות של חברות הביוטכנולוגיה: "הן מחפשות ביולוגיה חדשה כדי לתקוף עם טכנולוגיה ישנה. אנחנו בדיוק ההפך"

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות
פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות צילום: אייל טואג
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי

"כדי לקדם תרופה בחברות ענק צריך להבין לא רק במדע וטכנולוגיה, אלא גם בפוליטיקה הארגונית. היום אנחנו ממשיכים בשיתופי פעולה רק כשאנחנו בטוחים שמדובר בפרויקט שגורמים בכירים מאוד בחברה מחויבים אליו. כך למשל, במקרה של אלי לילי שאיתה אנחנו עובדים על תרופה לסוכרת"

ביולוג'יק דיזיין. מערכת הבינה המלאכותית של החברה מחקה את מערכת החיסון האנושיתצילום: אייל טואג

מי הרג את ג'ורג' וושינגטון

"הרגולטור האוסטרלי מאפשר לנו לגשת לחולים שכבר אין איך לעזור להם ולתת להם תקווה, גם אם זה מעמיד אותם בסיכון מסוים. בארה"ב, הסיכוי שהתרופה תעזור למשתתפי הניסוי הראשונים קטן, המינונים מינוריים, הגישה היא 'קודם תראה שזה לא מזיק לעשרה חולים, ונחשוב אם אנחנו יכולים לעזור לחולה ה–11 וה–12"'

ינאי עופרן , מנכ״ל ומייסד ביולוג'יק דיזייןצילום: אייל טואג

אבקות וכפפות

"תמיד צריך להראות שהצלחת עם חיה, אחרת לא תגייסי כסף, אחרת הרגולטור לא ירשה לך לנסות בבני אדם, והרופאים לא ישלחו את החולים שלהם להשתתף בניסויים. אבל ניסויים בחיות הם לא מכונת אמת שמגלה תרופות טובות ומחסלת תרופות מסוכנות. אני די אני בטוח שיש הרבה אנשים ששילמו על כך בחייהם"

עכברי מעבדה. בחברה מחכים לניסויים בבני אדםצילום: בלומברג

לטאטא את הכימותרפיה

בתקופה האחרונה מפתחת ביולוג'יק נוגדנים חכמים, שיודעים למדוד דבר מה בגוף ולהגיב לשינויים בריכוזים של חומרים שונים. כלומר, תרופות שיש להן יותר מתוכנית פעולה אחת ומתאימות את פעילותן לרקמות שונות, סיטואציות שונות וחולים שונים

עובדת במעבדה של ביולוג'יק דיזיין ברחובותצילום: אייל טואג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית