השבוע בטקניישן | האם צפויים קיצוצים בענף ולמה לתעשייה האווירית אכפת מילדים מכורים?

האם וויקס עלולה להיות יעד להשתלטות, הבוסים שעוקבים אחרי העובדים שלהם והחברה שפיטרה 500 עובדים לפני פחות מחודש - ומפטרת שוב ■ כתבות ותובנות מהשבוע שחלף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילד משחק במשחק מחשב. התעשייה האווירית החליטו לשגר טיל ישירות אל ענף ההיי־טק
ילד משחק במשחק מחשב. התעשייה האווירית החליטו לשגר טיל ישירות אל ענף ההיי־טקצילום: JJFarq/Shutterstock

1. הקיצוצים הצפויים בהיי-טק

ענקית המדיה הבדיונית Waystar RoyCo עומדת במרכזה של סדרת הטלוויזיה "יורשים". בעונה השנייה, מתמודדת החברה עם לחץ ממשקיעים להראות רווחיות גבוהה יותר. במשפחה שמחזיקה בשליטה על החברה מנהלים דיון בשאלה: מה לעשות עם הסטארט־אפ וולטר, אותו רכשה במחיר מופקע שנה־שנתיים קודם לכן? האם לסגור אותו או להשקיע בו? "אתה תמיד אומר שחייבים לבזבז כדי להרוויח", אומר קנדל רוי לאב המשפחה. כמו השינוי שעוברת ענקית המדיה הטלוויזיונית, כך גם חברות ההיי-טק כיום. בארה"ב הן כבר מתחילות לפטר, בארץ הן עדיין יושבות על הגדר (עמרי זרחוביץ'). לכתבה המלאה.

הראשונה שכן פירסמה הודעה משמעותית על תוכנית קיצוצים היא חברת וויקס.

ניר זוהר, נשיא החברה, הדגיש בשיחה בפודקאסט "האינטרסנטים" כי לא מתוכננים פיטורים, הסביר מה החברה מתכננת לעשות, ואמר: "אנחנו כמו אמזון - מתמקדים בצמיחה אבל לא מפסידים".

כתבות נוספות: האם צפוי משבר בהיי-טק ואיך זה ישפיע על כוח האדם?

זה קרה בן רגע: מפסגת העולם חברות הסטארט-אפ נופלות לתהום הפחד (ניו יורק טיימס). לכתבה המלאה

"היתה תאווה של משקיעים. מי שראה את הנולד דחף את החברות להצטייד בכסף" (רותי לוי). לכתבה המלאה

"גם המועמדים מבינים שהשכר לא תואם את מה שהם עושים, ויודעים שזה עומד להתפוצץ" (קורין דגני). לכתבה המלאה

2. החברה שהיתה כמו אקורדיון ועלתה על הגל

מייסדי דאטהריילס ניסו לפתור את בעיית האקסלים בעולם התאגידי, אך המכירות התנהלו בעצלתיים. הם שינו שוב ושוב את שיטות המכירה והתמחור, וארבע שנים אחרי הקמתה ההכנסות התחילו לצמוח בקצב מהיר. "הם היו אקורדיון", אומר המשקיע ינאי אורון מקרן ורטקס. "בשנתיים הקשות הם התרגלו לעשות שינויים ברמה השבועית. יש חברות שהשקעתי בהן שהיזמים בחיים לא היו מגיעים לפיצוח של דאטהריילס, כי אין להם את הגמישות המחשבתית לשנות דברים באופן כל כך תכוף ומהיר" (רותי לוי). לכתבה המלאה

הקמפיין הפרסומי של התעשייה האוויריתצילום: עופר וקנין

3. התחרות על כוח האדם מגיעה

בתעשייה האווירית התעוררו בוקר אחד והחליטו לשגר טיל ישירות אל עבר הקטר של המשק - ענף ההיי־טק. קמפיין פרסומי חדש של החברה הממשלתית הגדולה בישראל פונה למהנדסים בתחומים שנויים במחלוקת בתעשיית ההיי־טק, וקורא להם לעבור לשורות התעשייה האווירית. "כפיים לרון! מהנדס תוכנה שבזכותו אלפים מתמכרים לפוקר באינטרנט. במקום להמר על הקריירה, תנו לה קלף מנצח". אז מה עדיף - לעבוד בחברה ביטחונית שמייצרת נשק ומוכרת אותו למדינות זרות או לפתח מוצר שגורם להתמכרות? לפחות זה מעלה לדיון את הוויכוח על המתכנתים הישראלים שמפתחים מוצרים בעייתיים (נתנאל גאמס). לכתבה המלאה

למקרה שפיספסתם

המשקיע הראשון ב-AVO: "נדרש הרבה כסף כדי להגיע לרווחיות – אבל אז השוק השתנה" (שגיא כהן). לכתבה המלאה

יעד להשתלטות? הנפילה במניית וויקס פותחת דלת לקרנות האקטיביסטיות (איתי פת-יה). לכתבה המלאה

"הפרופסור מארה"ב אמר לי: 'אתה טיפש, נאיבי או נוכל'. היום הוא יועץ קרוב" (שגיא כהן). לכתבה המלאה

הסטארט-אפ שרוצה לחולל מהפכה בחייהם של הורים (קורין דגני). לכתבה המלאה

המנהל שרוצה להפוך את אופקים לעיר היי־טק: "ההזדמנויות הגדולות נמצאות מחוץ לת"א" (סימי ספולטר). לכתבה המלאה

הדרך למכוניות ללא נהג עוד ארוכה, אבל בקרוב נוכל להוריד ידיים מההגה (דניאל שמיל). לכתבה המלאה

דירקטוריון טוויטר לא מתרגש מההתפתלות של מאסק: "נכפה עליו את הרכישה" (בלומברג). לכתבה המלאה

בריחה או תרגיל מתוחכם: האם מאסק באמת מנסה לסגת מעסקת טוויטר? (סוכנויות הידיעות וקים לגזיאל). לכתבה המלאה

חבר שכח אייפון במונית: ספר חדש חושף מה גרם לוורן באפט להשקיע באפל (נמרוד הלפרן). לכתבה המלאה

וורן באפט. מה גרם לו להשקיע באפל?צילום: Scott Morgan/רויטרס

לחנוק את הסינים בעזרת מכונות שבבים: הנשק של האמריקאים במלחמה הכלכלית (אקונומיסט). לכתבה המלאה

אני יודע מה עשית במשמרת האחרונה: כיצד לעבוד כשהבוס עוקב אחריכם (אקונומיסט). לכתבה המלאה

"בקרוב נחיה במטריקס": מה יקרה כשלא נוכל להבחין בין סימולציה למציאות (ניו יורק טיימס). לכתבה המלאה

אפילו צוקרברג ויתר: האם פייסבוק בדרך להיות עיר רפאים דיגיטלית? (אקונומיסט). לכתבה המלאה

קריפטו:

הצלילה מטורפת - ולא בטוח שזו התחתית: ארבע סיבות להתמוטטות בשוק הקריפטו (נעם בוקסבאום). לכתבה המלאה

שווי מטבע הקריפטו לונה קרס לאפס; הבורסות הגדולות השעו טרה ממסחר (בלומברג). לכתבה המלאה

"רגע ליהמן ברדרס" של הקריפטו? נשבר קיבוע המטבע הדיגיטלי היציב הגדול בעולם (נמרוד הלפרן ובלומברג). לכתבה המלאה

דו"חות כספיים:

מניית גלובל־אי נפלה - והתאוששה: "עם 300 מיליון דולר בקופה, אין סיבה שנפנה לשוק ההון" (איתי פת-יה). לכתבה המלאה

התחזית של ריסקיפייד מעוררת סימן שאלה דווקא לגבי חברות האי-קומרס (איתי פת-יה). לכתבה המלאה

למרות חשיפת המוצרים החדשים: מאנדיי לא תשמר את קצב הצמיחה (איתי פת-יה). לכתבה המלאה

לאן זורם הכסף?

גיוסי הון:

חברת אופטיבס (Optibus), שפיתחה פלטפורמת תוכנה לתכנון ותפעול שירותי תחבורה ציבורית, הודיעה על גיוס של 100 מיליון דולר לפי שווי של 1.3 מיליארד דולר אחרי הכסף (בסך הכל גייסה עד כה 260 מיליון דולר). החברה הוקמה ב-2014 על ידי עמוס חג'אג' ואיתן ינובסקי, ונוהלה בשנותיה הראשונות על ידי גדי שלסקי, שכבר לא מחזיק בתפקיד פעיל בחברה. הגיוס הושלם בשבוע שעבר אך רוב המשקיעים נכנסו להשקעה כבר בתחילת מארס. בין המשקיעים: אינסייט פרטנרס, בסמר, טנסנט, פיטנגו פירסט ופיטנגו Growth, ורייזון ונצ'רס, Momentum SOMV ועוד (שגיא כהן). לכתבה המלאה

עובדי אופטיבס. גייסה עד כה 260 מיליון דולרצילום: אופטיבוס

הסטארט-אפ בילדוטס (Buildots), שמפתח טכנולוגיה שמנתחת צילומים המתקבלים מקסדות הראש של מנהלים באתרי בנייה, דיווח השבוע כי גייס 60 מיליון דולר (בסך הכל גייס עד כה 106 מיליון דולר). החברה הוקמה ב-2018 עעל ידי רועי דנון, אביב ליבוביץ' ויקיר סודרי. את סבב הגיוס, שהושלם בתחילת ינואר, הובילו הקרנות ויולה צמיחה ו-O.G. Tech, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים, הקרנות TLV פרטנרס, לייטספיד, מאור אינבסטמנטס ופיוצ'ר אנרג'י ונצ'רס (רותי לוי). לכתבה המלאה

חברת מאסטרסקול (Masterschool), שפיתחה מערכת שעליה מופעלים קורסים להכשרות טכנולוגיות, גייסה 100 מיליון דולר. החברה הוקמה ב-2019 על ידי מיכאל שורפ, עותני לוי, ערן גליקסמן ורועי ציקורל ופעלה עד לאחרונה ללא מימון חיצוני. את סבב הגיוס, שהושלם בחודש פברואר, הובילה גרופ11 של דובי פרנסס והשתתפו בו הקרנות טארגט גלובל, פיטנגו ו-DLC, יחד עם משקיעים פרטיים בהם סר רונלד כהן (סימי ספולטר). לכתבה המלאה

חברת יוניט (Unit), שמפתחת מערכת המאפשרת לחברות טכנולוגיה לשלב במוצרים שלהן שירותים פיננסיים, גייסה 100 מיליון דולר (בסך הכל גייסה עד כה 170 מיליון דולר). החברה הוקמה בסוף 2019 על ידי איתי דמתי ודורון סומך. את סבב הגיוס, שהושלם במארס, הובילה קרן אינסייט פרטנרס והשתתפו בו גם Moving Capital ו-Stepstone והמשקיעים הקיימים, קרן אקסל, Better Tomorrow Ventures, קרן אלף, פלוריש ונצ'רס ו-TLV Partners.

חברת A.Team, שפיתחה מערכת שמאפשרת למפתחים, מנהלי מוצר, מעצבים, אנשי שיווק וכו' להתאגד כצוותים ולהציע את שירותיהם לחברות אחרות, גייסה 55 מיליון דולר (בסך הכל גייסה עד כה 60 מיליון דולר). החברה הוקמה ב-2019 על ידי רפאל אוזן וקובי מצרי. את סבב הגיוס הובילו הקרנות טייגר גלובל, אינסייט פרטנרס וספרוס האוס קפיטל, והשתתפו בו גם Jay-Z's Rock Nation ו-GGV וכן בכירים בחברת SpaceX. בחברה מושקעים גם NFX של גיגי לוי-וייס, שי וינינגר ועוד.

חברת סולידוס לאבס (Solidus Labs), שמספקת פתרונות פיקוח וזיהוי מניפולציות במטבעות דיגיטליים, גייסה 45 מיליון דולר (בסך הכל גייסה מאז הקמתה 68.5 מיליון דולר). החברה הוקמה ב-2018 על ידי אסף מאיר, חן ארד ופראבין קומאר. את סבב הגיוס, שהושלם בפברואר, הובילה Liberty City Ventures והשתתפו בו Evolution Equity Partners, Declaration Partners, Hanaco Ventures ,Avon ventures, ומשקיעים פרטיים בהם רגולטורים לשעבר בארה"ב.

חברת Code Ocean, שמפתחת פלטפורמה מבוססת ענן לשיתוף קל ומהיר של מדע חישובי בין מדענים, גייסה 16.5 מיליון דולר (בסך הכל גייסה עד כה 37.5 מיליון דולר). החברה הוקמה ב-2015 על ידי סיימון אדר ורם דיין. את סבב הגיוס הובילו הקרנות M12 של מיקרוסופט ובאטרי ונצ'רס.

חברת Dig Security, שמפתחת טכנולוגיה שמנסה לעזור לארגונים לזהות ולהגיב על אירועי פריצות מידע בענן בזמן אמת, גייסה 11 מיליון דולר. החברה הוקמה ב-2021 על ידי דן בנימין, גד אקוקה ועידן עזרן. את סבב הגיוס, שהושלם בספטמבר שעבר, הובילה קבוצת ההשקעות Team8, והשתתפו בו גם חברת קראודסטרייק וסייברארק, וקרן ההשקעות של חברת Merlin Cyber.

חברת Imagindairy, שמפתחת טכנולוגיה לייצור חלבוני חלב ללא פרות, גייסה 13 מיליון דולר כחלק מהרחבת סבב מנובמבר 2021 (בסך הכל גייסה עד כה 28 מיליון דולר). החברה הוקמה ב-2020 על ידי ד"ר אייל אפרגן, פרופ' תמיר טולר וד"ר אריה אבו. את סבב הגיוס, שהושלם החודש, הובילה קרן טארגט קפיטל והשתתפו בו קבוצת שטראוס, Green Circle Foodtech Ventures, ew Climate Ventures, Collaborative Fund ו-FoodSparks. בחברה מושקעות גם הקרנות אנטרי קפיטל ו-MoreVC ועוד.

חברת Yo! Egg, שמפתחת תחליף ביצה מן הצומח, גייסה 5 מיליון דולר. החברה הוקמה ב-2021 על ידי יוספה בן כהן, ניסים בן כהן וערן גרונר. את סבב הגיוס הובילו הקרנות NFX של גיגי לוי-וייס וStray Dog Capital, שהשקיעה בשלבים מוקדמים בחברת ביונד מיט. בסבב השתתפו גם Surround Ventures ו-Secret Chord.

חברת ProDrops (פרודרופס), שמפתחת משחק איסוף קלפים לעולם הגיימינג, גייסה 5 מיליון דולר. החברה הוקמה ב-2021 על ידי עומר זיו ועידו פרח. את ההשקעה ביצעה חברת פלייטיקה והיא הושלמה החודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש