7,256 סטארט-אפים הוקמו בעשור הקודם - כמחציתם נסגרו

פחות סטארט-אפים קמים ביחס לכאלה שנסגרים, השכר הממוצע בסטארט-אפים הקטנים נמוך מהממוצע בהיי-טק - ויותר חברות הזנק הפכו לבשלות בשנת 2020

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
משרד ריק
פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית שתייעל את העבודהצילום: בלומברג
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

ענף ההיי-טק פורח: היקף ההשקעות בחברות ישראליות נסק בשנה האחרונה, חברות רבות צומחות באופן עצמאי, ויותר כסף מגיע לכיסיהם של העובדים. אולם לצד זאת קיים סימן שאלה לגבי עתידם של הסטארט-אפים הקטנים, שצריכים להתחרות עם חברות ממומנות היטב, שמסוגלות להציע הצעות שכר וחבילות תגמול אטרקטיביות, ואף להתחרות עם ענקיות הטכנולוגיה על העובדים.

סימן שאלה סביב הסטארט-אפים הצעירים קיים כבר כמה שנים, מכיוון שנתונים מראים כי קמים פחות כאלה. גורמים בענף חוששים כי אם קמים פחות סטארט-אפים, המשמעות היא שבטווח הארוך לא יצמחו מספיק חברות חדשות. אחרים מטילים ספק בנתונים הקיימים ובכך שהם משקפים את המצב האמיתי, ובכלל הם חושבים כי החברות שקמות טובות יותר מאשר בעבר ולכן גם אם קמות פחות חברות, זה לא אומר שלקו הסיום (או האמצע) יגיע מספר נמוך יותר של חברות.

דו"ח חדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמתפרסם מדי שנה, מאפשר לבחון את מצבם של הסטארט-אפים הצעירים ולהבין האם יש סיבה לחשוש לעתידם. כך למשל, בשנת 2020 – עוד לפני עליית השכר של השנה האחרונה – סטארט-אפים של עד 10 עובדים שילמו לעובדים שלהם בממוצע פחות מהממוצע בסטארט-אפים שעמד על 21.6 אלף שקל. למעשה, ככל שמספר העובדים בחברה עולה (עד 50 ומעלה), כך גם השכר הממוצע בה.

אולם מה עם מספר החברות? בלמ"ס עושים הבחנה בין חברות הזנק לחברות בשלות. המעבר הוא באחד או יותר משלושת הקריטריונים הבאים: הכנסות של יותר מ-20 מיליון שקל בשנה, העסקה של 80 עובדים ומעלה ופעילות של יותר מעשור. ניתן לראות כי מאז 2016 ועד היום, בכל שנה קמים פחות חברות הזנק ביחס לאלה שנסגרות. בלמ"ס מצביעים על כך שב-2020 נסגרו יותר חברות מאשר נפתחו, אך למעשה יש הטייה בנתונים – הלמ"ס יודעת על חברות באיחור. גם בדו"ח שפורסם לפני שנה צוין כי ב-2019 מאזן הסטארט-אפים היה שלילי, אך בנתונים שפורסמו היום ניתן לראות כי המאזן ב-2019 הוא חיובי. בסך הכל, בעשור הקודם נפתחו בישראל 7,256 חברות הזנק, מתוכן 3,472 (48%) נסגרו או השהו את פעילותן עד 2020.

נכון לעכשיו, בלמ"ס יודעים על 4,810 חברות הזנק שפעלו ב-2020, אך המספר הזה צפוי להתעדכן. ב-2018 מספרן עמד על כ-5,250. שנת 2020 גם הייתה שנה לא שגרתית – מצד אחד היו חברות שנסגרו לאור הקשיים שחוו ענפים מסוימים. מנגד, היקף ההשקעות בסטארט-אפים כן הגיע לשיא (זמני), למרות חודשיים קשים לאחר תחילת התפשטות מגפת הקורונה. מכיוון שהרבה חברות נהנו מהדחיפה של השלכות הקורונה על פעילותן, היה גידול של 56% במספר חברות ההזנק שהפכו לחברות בשלות כתוצאה מצמיחה בתעסוקה ו/או בהכנסות בהשוואה לשנת 2019. כמו כן, ניתן לראות כי מספר החברות הבשלות צמח מכ-600 ב-2011 לסביב 1,700.

נקודה מעודדת קיימת בהתפלגות של משרות השכיר בחברות ההזנק. ב-2019 היו 63% ממשרות השכיר מרוכזות בחברות הפעילות בתחומים מבוססי תוכנה, ואילו ב-2020 נרשמה ירידה ל-59%. המשמעות היא פיזור לתחומי פעילות נוספים כמו שבבים או טכנולוגיות חקלאיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"