"לא חלמו לבקש שכר כזה בעבר": התפקיד הרותח שמתפתח עם ענף ההיי-טק

הצמיחה המהירה של ענף היי־טק בישראל ובעולם הופכת את תחום המוצר למקצועי הרבה יותר ■ התפקידים משתנים ומשתכללים — ומנהלי מוצר נדרשים להיות הרבה יותר מנוסים מבעבר ■ מהן דרישות התפקיד, מה הוא כולל — וכמה אפשר להרוויח?

ראשית
החברות צומחות ומפצלות את ניהול המוצר למקטעים שונים
קורין דגני
קורין דגני
קורין דגני
קורין דגני

נניח שפיתחתם מוצר — פלטפורמה לבניית אתרים — ונניח שמספר המשתמשים בתוכנה צמח בתוך שנה־שנתיים מעשרות אלפים למיליונים. איך צולחים את המעבר הזה? השאלה הזאת עומדת בבסיס השינויים הדרמטיים בתחום המוצר בהיי־טק בשנים האחרונות. התעשייה צומחת והתפקידים בתחום משתכללים תוך כדי תנועה, ובראשם מנהל מוצר: דרישות התפקיד מזנקות, אבל בתעשייה מתקשים למצוא מספיק אנשים מתאימים.

כל מה שצריך לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

מנהלי המוצר עוסקים בחיבור שבין הצד העסקי לצד הטכנולוגי ולעיצוב, ומניעים את פיתוח המוצר. יונתן אורפלי, מנהל קבוצת מוצר בפורטר (Forter), סטארט-אפ העוסק במניעת הונאות במסחר מקוון, אומר: "יש להם הרבה כוח בידיים. הם אלה שמניעים את הפיתוח של המוצר קדימה, בודקים אילו בעיות יש ללקוח ואיך פותרים אותן בצורה שמקדמת את החברה.

לדבריו, "אין כיום מחסור במנהלי מוצר, כי אם במנהלי מוצר טובים ומנוסים. יש המון קורסים שמבטיחים להפוך אנשים למנהלי מוצר גם ללא ניסיון, אבל התפישה הזאת שגויה, כי חייבים ניסיון בתעשייה, וכן צריך להיות טכנולוגי ברמה מסוימת; לא לכתוב קוד, אבל להבין את הטכנולוגיה".

המחסור בעובדים מתאימים, אומר אורפלי, הוא תולדה של התפתחות הענף. "השוק מתבגר, מוצר קטן שהתחלת איתו סטארט-אפ נהיה מוצר ענק שצריך לנהל אספקטים שונים שלו. פתאום יש המון רצון לגייס אנשי מוצר מנוסים. אבל השוק נמצא במצב שבו התחום הזה כמעט ריק: חשבון הלינקדאין של מנהלי מוצר מנוסים כמעט תמיד מפוצץ במגייסות או בסמנכ"לי מוצר שאומרים 'יש לי אחלה מוצר, אני רוצה לעניין אותך לבוא לעבוד אצלי'. זה מאוד קשה, וגם הופך את תהליכי הגיוס ליותר קשים".

צוותי מוצר לא נראים אותו הדבר באף ארגון

"תחום המוצר הפך להרבה יותר מקצועי", אומר ד"ר אורן צוקרמן, ראש תוכנית תואר שני באינטראקציית אדם-מחשב באוניברסיטת רייכמן. "בשלוש השנים האחרונות ההתפתחות מאוד מורגשת, אבל במיוחד בשנה האחרונה, עם הצמיחה האדירה בתעשייה. בגלל זה יש כיום הרבה עיסוק בצוותי מוצר - איך לנהל, איך לגייס עובדים, איך לארגן. יש כיום המון גישות, וההתפתחויות מתרחשת בבת אחת, בישראל ובעולם".

איך זה עובד? כשחברה בתחילת הדרך יש לה רק מנהל מוצר, ועיצוב המוצר הוא במיקור חוץ, מסביר צוקרמן. "בהמשך היא תגייס מעצבים משלה, וכשיהיו בה 30 אנשים כבר יהיו בה עוד שני מנהלי מוצר. אם היא תמשיך לצמוח במהירות היא תצטרך עוד הרבה אנשי מוצר; ואז מה שעושים הוא מפצלים את המוצר למקטעים מאוד קטנים, כדי שכל מנהל מוצר יצליח לנהל טריטוריה מוגדרת. נוצר מצב שיש בחברה 15–30 אנשים שמנהלים את המוצר כולו ביחד, והם צריכים לתאם ביניהם".

לדברי צוקרמן, בראש צוות המוצר יש את מנהל המוצר - מי שקובע את סדר העדיפויות, מייצר הסכמה בין הצדדים השונים ומניע דברים קדימה. בנוסף, יש בצוות את מי שמומחה במידע ובניתוח שלו, ויודע לייצר אסטרטגיה של מוצר; מעצב ממשק משתמש (UI) שאחראי על החווייה הוויזואלית, ומעצב חוויית משתמש (UX); וחוקר חוויית משתמש - תפקיד שרשם זינוק משמעותי בביקוש לו בתקופה האחרונה - שאחראי לחקור ולייצר נתונים חדשים הקשורים למוצר.

"בחברות גדולות מאוד, כמו אמדוקס, יש צוות של עשרות אנשים של מעצבי חוויית משתמש, וצוות שלם שעוסק בעיצוב הממשק", אומר צוקרמן. "מנגד, בחד קרן הישראליים, כמו וויקס, מאנדיי או ביזאבו, מנהל המוצר הוא כמו מנכ"ל קטן של תת־מוצר והוא מנהל הרבה פעמים גם צוות פיתוח תחתיו. זאת שיטה שהתחילה בספוטיפיי לפני שבע שנים. היא מאוד מומלצת, כי היא מייעלת תהליכים".

לפי צוקרמן, בעקבות ההתפתחות המהירה של התעשייה, צוותי מוצר כיום לא נראים אותו דבר באף ארגון.

דרושה: ורסטיליות

חלק מהערפול שמאפיין את הגדרת התפקיד מנהל מוצר קשור לעובדה כי הוא שונה מחברה לחברה. "לעתים גם בתוך אותו ארגון מנהלי מוצר יהיו מאוד שונים", אומר אורפלי. "זה יכול לבוא לידי ביטוי בסוג המוצר שבו הם מתעסקים - למשל, מנהל מוצר שמתעסק רק במה שהלקוח רואה על המסך, ומצד שני מנהלת מוצר שעוסקת באופן שבו בסיס הנתונים עובד. יכולה להיות גם מנהלת מוצר שעובדת כל היום מול הפיתוח (מה שנקרא בעבר Inbound) או כזה שמדבר בעיקר עם לקוחות או מגבש אסטרטגיה (מה שנקרא פעם Outbound). בסופו של דבר, אנחנו רוצים לראות בתפקיד אנשים שכמה שיותר ורסטיליים".

איזה רקע דרוש כדי להיכנס לתחום? "אם היית שואלת לפני שנה היתה לי תשובה טובה, עכשיו אין לי", אומר אורפלי. "כי יש כיום תעשייה שלמה שהמטרה שלה להעביר מנהלי מוצר ראיונות. זה בא לידי ביטוי בקורות חיים שנכתבים על ידי אנשי מקצוע, או בקורסים שמלמדים איך עושים מטלות בית. זאת תפישה שאומרת אם רק אעבור את הראיון — אסתדר".

מנהל מוצר צריך הבנה טכנית, תקשורת טובה, צריך לדעת להניע אנשים ללא סמכות, להבין את השוק. הוא צריך להיות מוכשר בכל

איילת אליעזר, סמנכ"לית מוצר ב-Biocatch

גם חן בראל, ראש צוות מוצר בסנאפי (Snappy), פלטפורמה לשליחת מתנות מותאמות אישית, אומר כי קורות החיים הרבים שהוא מקבל למשרת מנהל מוצר "מנותקים מהמציאות ונועדו להשיג ראיון". הדבר בא לידי ביטוי גם במספר האנשים שהוא מראיין עד שנמצא המועמד המתאים לתפקיד — 20–30 איש.

"בשנים האחרונות תחום ניהול המוצר מתפתח, וכך גם ההכרה בחשיבות שלו. דרישות התפקיד הופכות ממוקדות יותר — ופתאום מורגש פער בין היכולות של המועמדים לדרישות", אומר בראל. "במקביל, בניגוד לתפקידי פיתוח למשל, שבאופן ברור דורשים ידע בתכנות, הגדרת התפקיד של מנהל מוצר עדיין נתונה לשינויים".

טווח השכר בתפקיד הוא בין הגדולים ביותר בתעשייה, ויכול לנוע סביב 18 אלף בחודש בתפקיד ראשוני (ג'וניור) ועד כ-50 אלף בחודש בתפקידים בכירים, לדברי מקור בתעשייה. זהו שכר ברוטו שאינו כולל תנאים נלווים כמו תן ביס, ימי חופשה ואופציות.

לדברי הגורם, הדבר שמשפיע הכי הרבה על השכר זה הניסיון הרלוונטי של מנהל המוצר בתחום הספציפי. למשל, מנהל מוצר סייבר עם הרבה ניסיון יקבל יותר כסף בחברות סייבר מאשר אם ילך לחברות שבונות מוצרים בתחום הרפואי.

"אנחנו רואים שמנהלי מוצר מנוסים מבקשים בשנה האחרונה שכר שעולה ועולה. אני גייסתי באחרונה מנהל מוצר עם ארבע שנות ניסיון שביקש 38 אלף שקל בחודש. זה סכומים שלפני שלוש ארבע שנים אף אחד לא חלם לבקש", אמר הגורם, שביקש לא להזדהות בשמו.

"תופעה חדשה נוספת היא מנהלי מוצר מתחילים, שפונים אלינו ומבקשים לעבוד בהתנדבות — מה שאנחנו לא יכולים ולא מעוניינים לעשות. אלה אנשים עם מעט מאוד ניסיון בהיי-טק שחושבים שניהול מוצר הוא תפקיד ראשון בהיי-טק וכזה שלא דורש ידע טכנולוגי, מה שכמובן לא נכון".

"להיות מוכשר בכל דבר, ולעשות את זה טוב"

אף כי הגדרת התפקיד אינה מקובעת, יש הסכמה בתחום כי הוא דורש מנעד רחב של יכולות. "מנהל מוצר צריך הבנה טכנית, תקשורת טובה, צריך לדעת להניע אנשים ללא סמכות, להבין את השוק; הוא צריך להיות מוכשר בכל, מפה ומשם — אבל לעשות את זה טוב", אומרת איילת אליעזר, סמנכ"לית מוצר בחברת Biocatch (ביוקאץ'), שמאתרת הונאות ברשת באמצעות ניתוח התנהגות משתמשים.

בחברה של אליעזר, שבה כ-200 עובדים, יש כיום שישה מנהלי מוצר, והזרוע עוד נטויה. "גייסתי השנה מנהלי מוצר ואני מקבלת המון קורות חיים של אנשים בלי ניסיון או שעשו משהו קרוב, כמו ניהול פרויקטים. מנגד, אני רואה שאצל מועמדים עם ניסיון חוזים נסגרים מאוד מהר. אם ריאיינתי מועמד מוצלח, אני צריכה להיות מהירה ולתת הצעה", היא אומרת.

"תופעה חדשה היא שמנהלי מוצר מתחילים מבקשים לעבוד בהתנדבות - דבר שאנחנו לא יכולים ולא מעוניינים לעשות. אלה אנשים עם מעט מאוד ניסיון בהיי-טק שחושבים שניהול מוצר הוא תפקיד שלא דורש ידע טכנולוגי"

"אנחנו מאוד רוצים לגייס בישראל אבל מתחילים לחשוב על גיוס בארה"ב", אומרת מיכל גוטמן, סמנכ"לית הטכנולוגיה של Hello Heart, סטארט-אפ המפתח פתרון דיגיטלי למעקב אחרי בריאות הלב. "מאחר שתעשיית הדיגיטל הלת' היא יחסית חדשה בישראל, היא מביאה איתה הרבה אתגרים, כולל רגישות למידע, חינוך מחדש של קהילת הרפואה וגם הבנה במערכת הבריאות האמריקאית. אז קשה לנו למצוא מנהל מוצר עם הבנה בתחומים האלה, אף שאנחנו מוכנים לגייס אנשים עם פחות ניסיון ולהכשיר אותם, כל עוד יש להם ניסיון בחברות שעובדות מול צרכנים (B2C)".

צילום: יאיר אבלסון

"השוק מתבגר, מוצר קטן שהתחלת איתו סטארט-אפ נהיה מוצר ענק שצריך לנהל אספקטים שונים שלו. פתאום יש המון רצון לגייס אנשי מוצר מנוסים. אבל השוק נמצא במצב שבו התחום הזה הוא כמעט ריק"

יונתן אורפלי, פורטר

שתי חברות שהרימו את הכפפה והחליטו לעשות הכשרות מתאימות לתפקיד מנהלי מוצר הן וויקס ופייסבוק. וויקס מפעילה כבר כמה שנים תוכנית הכשרה לסטודנטים מתחומים שונים ובהם תעשייה וניהול, מינהל עסקים ויזמות, פסיכולוגיה ועוד. הם עוברים הכשרה של ארבעה חודשים ולאחר מכן משתלבים בקבוצות שונות בחברה ולכל סטודנט מוצמד מנהל מוצר מנוסה. בסוף התוכנית הסטודנטים עוברים להיות מנהלי מוצר במשרה מלאה בחברה.

לפייסבוק יש תוכנית הכשרה למנהלי מוצר שאינה דורשת מן המועמדים תואר או ניסיון בתעשייה. התוכנית אורכת 18 חודשים במשרה מלאה, ונערכת בתל אביב, לונדון, ניו יורק, סיאטל ועמק הסיליקון.

האם לאנשים ללא ניסיון יש בכלל סיכוי להגיע לתפקיד? "יש תפקידי מוצר ספציפיים שבהם ניסיון אינו הכרחי, ואנחנו מתחילים בתפקיד צנוע וקטן", אומר אורפלי. "זה יכול להיות מישהו עם ניסיון בפיתוח או QA, או מישהו שעבד בחברה שעושה משהו דומה, ואז אנחנו לוקחים על עצמנו את ההכשרה. יש לזה ערך בעיני מבחינת הקהילה של התחום. כשאני התחלתי להיות מנהל מוצר לא היו קהילות, לא היו מנטורים. כיום יש קהילה מבוססת וכולם מרוויחים כשעוד אנשים נכנסים לתחום".

לדברי צוקרמן, אלו בשורות טובות. "יש ביקוש בתעשייה לקריירות מאוד מעניינות, יצירתיות ומתגמלות עם רמת שכר גבוהה, לאנשים שלא נמצאים כיום בהיי-טק. יש הכשרות ותוכניות לימוד מתאימות, עם קשרים הדוקים לתעשייה, שמאפשרות לעובדים לחצות את הגשר הזה ולרכוש את הכלים שהם צריכים. זה גם מכניס גיוון להיי-טק ההומוגני, וזה חשוב מאוד להתפתחות של התעשייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"