אאוטבריין השלימה הנפקה בנאסד"ק בשווי מאכזב – 1.1 מיליארד דולר

חברת המלצות התוכן גייסה 160 מיליון דולר בשווי הנמוך ב-25% מהשווי אליו כיוונה בשבוע שעבר ■ דיוויד קוסטמן, מנכ"ל משותף, על השווי בהנפקה: "אנחנו שמרנים. המשקיעים היו רגישים למחיר בגלל החברות המקבילות" ■ המניה עולה ב-3% בפתיחת המסחר

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
ירון גלאי (מימין) ודיוויד קוסטמן, מנכ"לים משותפים של אאוטבריין
ירון גלאי (מימין) ודיוויד קוסטמן, מנכ"לים משותפים של אאוטברייןצילום: נועם גלאי
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

חברת המלצות התוכן אאוטבריין השלימה את ההנפקה בנאסד"ק לפי שווי של 1.07 מיליארד דולר, אחרי הכסף. זהו שווי מאכזב עבורה מכיוון שמחיר המניה בהנפקה – 20 דולר – היה נמוך מהטווח אליו כיוונה החברה בשבוע שעבר, 24–26 דולר. המחיר שאליו כיוונה החברה שיקף שווי ממוצע של 1.34 מיליארד דולר, ולפני כמה חודשים אף פורסם כי בחברה מקווים להצליח להנפיק לפי שווי של 2 מיליארד דולר. המניה החלה להיסחר היום תחת הטיקר OB ובתחילת המסחר עולה ב-3%.

אאוטבריין הנפיקה 8 מיליון מניות חדשות (15% מהחברה), כך שסכום הגיוס הוא 160 מיליון דולר. הסכום עשוי לגדול ב-24 מיליון דולר נוספים אם החתמים יממשו אופציה שברשותם להנפיק מניות נוספות. לכך מתווספת הלוואה המירה לחוב של 200 מיליון דולר, עליה דיווחה אאוטבריין לפני כשבועיים.

דיוויד קוסטמן, שמשמש מנכ"ל משותף של אאוטבריין, אמר כי "משקיעים אהבו מאוד את המודל הפיננסי, פוטנציאל הצמיחה ברשת הפתוחה, הדנ"א ושיעורי צמיחה גבוהים. עוד הם אהבו את המומנטום החיובי ושיעורי הצמיחה. דיברנו ברוד שואו על אסטרטגיית ההתרחבות שלנו וכניסה לפלטפורמות כמו הסמארטפונים".

לגבי השווי בהנפקה אמר קוסטמן ש"זאת דינמיקת שוק. היה לנו ביקוש יתר מאוד גבוה ועשינו החלטה שאנחנו רוצים להתחיל בדרך הנכונה. אנחנו אנשים שמרנים, בונים ערך לטווח ארוך. עוד דולר, פחות דולר זה באמת לא חשוב, בהנפקה הראשונית חשוב שגם משקיעים ירוויחו. חשוב לנו שהמשקיעיאנחנו מרוצים מהתוצאה ומבחינתנו זה התחלה של מסע ארוך". עוד אמר כי "משקיעים היו רגישים למחיר בגלל החברות המקבילות".

היום הודיעה טאבולה על רכישת חברה בתחום המסחר המקוון תמורת 800 מיליון גולר. הרכישה שתאפשר לטאבולה לספק גם המלצות על מוצרים לקנייה אונליין ולא רק על תוכן. קוסטמן סירב להתייחס לעסקה הגדולה אך ציין כי "אאוטבריין מסתכלת על רכישות כל הזמן".

המיזוג בוטל - ואאוטבריין ניגשה להנפקה

אאוטבריין היא חברה ותיקה, שהוקמה ב-2006 על ידי ירון גלאי ואורי להב ומנוהלת על ידי גלאי ודיוויד קוסטמן. במשך שנים נחשבו אאוטבריין וטאבולה, המתחרה הישראלית שלה, לחברות מבטיחות.

בעבר עלו דיווחים על הנפקה מתוכננת של אאובריין כמה פעמים, ואף דווח כי הגישה תשקיף חסוי. אולם התחרות העזה בין אאוטבריין וטאבולה לצד סנטימנט שלילי של המשקיעים כלפי תחום ה-Adtech (טכנולוגיות פרסום) הרחיק את החברות מחלום ההנפקה. בשלב מסוים, לפני כחמש־שש שנים, אאוטבריין אף גייסה הון בשווי יורד.

כדי להצליח לצמוח ולבצע הנפקה הודיעו אאוטבריין וטאבולה על מיזוג לקראת סוף 2019, שבמסגרתו אאוטבריין היתה אמורה "להיבלע" על ידי טאבולה. אולם קרוב לשנה לאחר מכן, בעיצומו של משבר הקורונה, העסקה התפוצצה וכל אחת מהחברות המשיכה בדרכה העצמאית. הקורונה היטיבה עם השתיים בגלל המעבר של מפרסמים לאונליין ופתיחת שוק ההנפקות, ואיפשרה לשתיהן להפוך לחברות ציבוריות. טאבולה התמזגה עם ספאק לפני כמה שבועות בשווי של 2.6 מיליארד דולר, ומאז שווייה ירד בכ-10%.

בורסת נאסד"ק. קריסה של השווקים עלולה לשנות את המציאותצילום: KENA BETANCUR - AFP

נזילות לבעלי המניות

ההנפקה מאפשרת נזילות לבעלי המניות של אאוטבריין, שגייסה במהלך השנים כ-200 מיליון דולר. בעלי המניות הגדולים שלה הם הקרנות ויולה ולייטספיד, שמחזיקות לאחר ההנפקה כ-12% מהחברה – כל אחת – השווים 125 מיליון דולר. קרן ג'מיני תחזיק ב-9.2%, שיהיו שווים 98 מיליון דולר.

בעלי מניות בולטים נוספים הם קרן אינדקס (4.6%, 49 מיליון דולר), גלאי (6.6%, 71 מיליון דולר) להב (1.6%, 17.5 מיליון דולר), וגלנרוק (חברת ההשקעות של ליאון רקנאטי; כ-3.5%, 38 מיליון דולר).

מי שצפויה להפוך לבעלת מניות משמעותית לאחר ההנפקה היא קרן הגידור באופוסט (Baupost) האמריקאית. לפני כשבועיים הודיעה אאוטבריין כי גייסה מהקרן 200 מיליון דולר בחוב, שהופך לחוב להמרה עם השלמת ההנפקה. לפי תנאי ההלוואה, באופוסט מקבלת מניות נוספות בשווי 36 מיליון דולר מכיוון שהשווי בהנפקה היה נמוך מ-2 מיליארד דולר.

אאוטבריין לא חייבת לאפשר את המרת החוב למניות, אך אם לא תעשה זאת תיאלץ לשלם ריבית של 16%. באופוסט גם אמורה להיות חלק מבעלי המניות שהשתתפו בהנפקה עצמה, וכחלק מההסכם בין הצדדים, התחייבה להשקיע כ-10% מסכום הגיוס.

קצב הצמיחה הואץ משמעותית במהלך החודשים האחרונים

בשנה שעברה צמחו הכנסות אאוטבריין ב-12% והסתכמו ב-767 מיליון דולר. מרבית ההכנסות האלה, כ-75%, מגיעות לאתרי התוכן שאיתם משתפת אאוטבריין פעולה. בנטרול עלות רכישת התנועה באתרים (Traffic Acquisition Costs), שכוללת את התשלום לאתרי התוכן, הכנסות אאוטבריין נטו הסתכמו ב-194 מיליון דולר, צמיחה של 14% לעומת 2019.

קצב הצמיחה הואץ משמעותית במהלך החודשים האחרונים – ברבעון הראשון צמחו ההכנסות נטו ב-49% ואילו ברבעון השני סביב 67%. בסך הכל, בשני הרבעונים הראשונים ההכנסות נטו הסתכמו בכ-127 מיליון דולר. נתוני הרבעון השני מבוססים על תוצאות ראשוניות שסיפקה החברה (ממוצע הטווח).

מבחינת רווחים, ב-2020 אאוטבריין רשמה רווחים חשבונאיים של 4.3 מיליון דולר, ואילו במחצית הראשונה של 2021 הרוויחה כ-25 מיליון דולר. ה-EBITDA המתואם (המייצג רווח לפני הוצאות ריבית, מיסוי, פחת, הפחתות חשבונאיות ותגמול מבוסס מניות) הסתכם ב-43 מיליון דולר מתחילת השנה – קצת יותר מאשר בכל השנה שעברה. החברה מציגה תזרים חיובי לפחות משנת 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"