בדרך לוול סטריט, אאוטבריין פירסמה תשקיף: הכנסות של 214 מיליון דולר וצמיחה של 24%

חברת המלצות התוכן נהנתה משני רבעונים חזקים, לאחר חולשה שנבעה ממשבר הקורונה ■ החברה, שעדיין לא פירסמה את השווי המבוקש בהנפקה, יצרה מנגנון שימנע השתלטות עליה ■ היום תחל מניית טאבולה להיסחר בוול סטריט, לאחר מיזוג עם חברת ספאק

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
ירון גלאי (מימין) ודיוויד קוסטמן, מנכ"לים משותפים של אאוטבריין
ירון גלאי (מימין) ודיוויד קוסטמן, מנכ"לים משותפים של אאוטברייןצילום: נועם גלאי
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

חברת אאוטבריין הישראלית הגישה הלילה תשקיף פומבי ועשתה צעד משמעותי לקראת הנפקה בבורסת נאסד"ק. בשלב זה התשקיף אינו כולל את הסכום אותו רוצה החברה לגייס ובאיזה שווי, אך לפני כחצי שנה פורסם ב-TheMarker כי החברה שואפת להשיג שווי של 2 מיליארד דולר.

אאוטבריין חשפה בתשקיף את ביצועיה הכספיים - הכנסות החברה צמחו ב-2020 בכ-12% והסתכמו ב-767 מיליון דולר. עם זאת, הנתון הזה אינו משקף באופן מדויק את הכנסות החברה, מכיוון שמרביתו (סביב 75%) מגיע לאתרי התוכן עמם משתפת אאוטבריין פעולה. לכן, בנטרול עלות רכישת התנועה באתרים (Traffic Acquisition Costs), שכוללת את התשלום לאתרי התוכן, הכנסות אאוטבריין הסתכמו ב-194 מיליון דולר, צמיחה של 14% לעומת 2019. לשם השוואה, הכנסות טאבולה הסתכמו ב-375 מיליון דולר, עלייה של 28% לעומת 2019. במהלך השנים "שרפה" החברה 157 מיליון דולר וגייסה סכום של 200 מיליון דולר.

אאוטבריין הוקמה ב-2006 על ידי ירון גלאי ואורי להב, ולמעשה המציאה את תחום המלצות התוכן. כיום היא מנוהלת על ידי גלאי ודיוויד קוסטמן, שמשמשים מנכ"לים משותפים. המתחרה הגדולה של אאוטבריין היא טאבולה הישראלית. השתיים היו אמורות להתמזג וכבר הודיעו על כך באופן רשמי אך בספטמבר האחרון החליטו לבטל את העסקה, לאחר שטאבולה - שהייתה אמורה "לבלוע" את אאוטבריין - ביקשה לשנות את התנאים שלה.

לאור הגאות בשוק ההנפקות החליטו שתי החברות לפנות לשוק הציבורי, לאחר כמה שנים ששמן נקשר באפשרות לבצע הנפקות. טאבולה החליטה להתמזג עם חברת ספאק, חברה ללא פעילות שמגייסת הון כדי להתמזג עם חברה פרטית כדי להיהפך לציבורית. החברה קיבלה שווי של 2.6 מיליארד דולר, ומנייתה תחל להיסחר היום תחת הטיקר TBLA.

שתי החברות מתחרות ביניהן בקטגוריה שנקראת פרסום משולב תוכן (Native Advertising) - כלומר, פרסום שמשולב בתוכן באופן טבעי, כחלק מחוויות המשתמש. שתי החברות פיתחו אלגוריתם שמנתח את ההעדפות של קוראים שונים, ומציע להם כתבות - טקסט או וידאו - שעשויות לעניין אותם. בצורה זו הן יוצרות תנועת גולשים (טראפיק), ומאריכות את זמן השהייה של הגולשים באתרי התוכן (גילוי נאות: מוצרי פרסום של אאוטבריין משולבים בדפי אינטרנט של אתרי הארץ ו-TheMarker).

החברה מציגה תזרים חיובי

בתחילת משבר הקורונה נרשמה פגיעה בשוק הפרסום וחברות החלו להקפיא קמפיינים, אולם המעבר של עסקים וצרכנים לבצע עסקות דרך העולם הדיגיטלי, דחף גם את תחום הפרסום אונליין. הביצועים של החברה משקפים הן את האתגרים עמם התמודדה בתקופת הקורונה והן את ההאצה בקצב הצמיחה אחריה. בעוד שברבעון הראשון עלו ההכנסות נטו בשיעור חד ספרתי של 6%, ברבעון השני כבר נרשמה ירידה של 8.5% לעומת הרבעון המקביל ב-2019.

מאז נרשמה מגמת עלייה רציפה: ברבעון השלישי היתה עלייה של 16% לעומת הרבעון המקביל וברבעון הרביעי ההכנסות נטו צמחו ב-40%. ברבעון הראשון הגיע קצב הצמיחה ל-49%, אך חלק מכך נובע מכך שהרבעון המקביל, שהוא נקודת הייחוס, לא היה מזהיר. אם לוקחים את ארבעת הרבעונים האחרונים, ההכנסות נטו של החברה הגיעו ל-214 מיליון דולר, צמיחה של 24% לעומת התקופה המקבילה.

בחברה מציינים כי 20 השותפים הגדולים שלה בתחום המדיה שומרים על נאמנות ונמצאים איתה שבע שנים בממוצע, למרות שאורך החוזה הוא שנתיים-שלוש. לפי החברה, כיום ההכנסות משיתופי פעולה קיימים הולכות וצומחות בקצב מהיר יותר. למשל, ב-2019 הן דעכו ב-5%, ב-2020 הן עלו ב-4% לעומת 2019 ואילו ברבעון הראשון נרשמה עלייה של 23%.

החברה גם רושמת רווחים חשבונאיים - ב-2020 של 4.3 מיליון דולר ואילו ברבעון הראשון של השנה ב-10.7 מיליון דולר. למעשה, החברה צימצמה את ההוצאות שלה ברבעון הראשון ב-8.3% לעומת הרבעון המקביל. לכן ה-EBITDA המתואם קפץ בקרוב לפי 10 - מ-2.2 ל-20.5 מיליון דולר. EBITDA מתואם זה נתון שמייצג רווח לפני הוצאות ריבית, מיסוי, פחת הפחתות חשבונאיות ותגמול מבוסס מניות. החברה מציגה תזרים חיובי לפחות משנת 2019.

אאוטבריין מעסיקה 863 עובדים, מתוכם כ-350 במשרדי החברה בנתניה, 150 בארה"ב ושאר העובדים ב-16 מדינות נוספות בהן פועלת החברה. 46% מעובדי החברה הם נשים, שיעור גבוה ביחס לממוצע בתעשיית ההיי-טק.

ויולה ולייטספיד - מחזיקות ב-14% כל אחת

בעלת המניות הגדולה בחברה היא קרן ויולה הישראלית, שמחזיקה ב-14%. עבור ויולה מדובר בשבוע מצוין, לאחר ששתי חברות שאותן הובילה שנים ארוכות הצליחו להשלים מיזוג עם חברת ספאק - איירון סורס בשווי של 11.1 מיליארד דולר ופייוניר בשווי של 3.8 מיליארד דולר.

מלבד ויולה, לייטספיד מחזיקה ב-13%, ג'מיני ב-10.8%, אינדקס ב-5.4% ו-Susquehanna ב-2.5%. גלאי מחזיק ב-7.8% מהמניות ואילו להב ב-1.9%. 8% נוספים מוזקים בידי בעלי המניות של חברת Ligatus, שנקנתה על ידי אאוטבריין ב-2019 תמורת 40 מיליון דולר במניות.

בעלי המניות הקיימים של אאוטבריין ייהנו מהזכות להמשיך למנות את דירקטוריון החברה. זאת כחלק ממנגנון אנטי-דילול שנועד לבלום השתלטות על החברה. כך, הדירקטוריון יכול להחליט על הנפקת מניות נוספות בלי לקבל אישור של בעלי המניות במטרה רכישה לא רצויה.

אאוטבריין ציינה בתשקיף כי בסוף אפריל נודע לה כי חטיבת התחרות במשרד המשפטים האמריקאי מנהלת חקירה פלילית נגדה ונגד חברות נוספות בענף. החקירה עוסקת בגיוס כוח אדם בתעשייה של אאוטבריין, שציינה כי היא לא מאמינה שהפרה את החוק. טאבולה פירסמה גם היא על החקירה הזאת, לפני כחודשיים.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?