הענן של אורקל נכנס לישראל - כל מה שצריך לדעת על חוות השרתים החדשה

אורקל חתמה על עסקה עם חברת בינת להקמת חוות שרתים שלה בהר חוצבים בירושלים ■ בתקופה האחרונה חברות בינלאומיות מקימות שרתים בישראל - והביקוש עולה על ההיצע

אמיתי זיו
אמיתי זיו
חוות שרתים של גוגל
חוות שרתים של גוגלצילום: AP
אמיתי זיו
אמיתי זיו

ענקית המחשוב אורקל נכנסת לישראל ותקים כאן חוות שרתים גדולה. ל-TheMarker נודע כי בימים האחרונים חתמה אורקל על עסקה גדולה לאירוח הדאטה סנטר שלה בישראל - העסקה נחתמה עם חברת בינת, שבימים אלו עומדת להשלים בניית דאטה סנטר ענק שלה בהר חוצבים בירושלים.

משך העסקה הוא למספר שנים כאשר שרתי אורקל יותקנו בהדרגה במתקן, ויופעלו ,על פי התוכנית, בפברואר הקרוב. נהוג לבחון עסקות כאלו במונחי צריכת חשמל, וסך הכל אורקל תצרוך 1.5 מגה-וואט חשמל. סך הכל תשקיע אורקל מעל ל-200 מיליון דולר במתקן החדש.

אורקל היא ענקית מחשוב מארה"ב שנסחרת לפי שווי שוק של 171 מיליארד דולר. כחלק מהמעבר המהיר של העולם למחשוב ענן, כל השחקניות הגדולות של עולם הטכנולוגיה נדרשות להקים חוות שרתים שלהן בפיזור גלובלי שיענו על הביקוש. ככל שהשרתים יותר קרובים ללקוחות, ניתן לספק להם שירות יותר טוב. המיקום הגיאוגרפי מהווה גם שיקול משמעותי אצל לקוחות ממשלתיים או לקוחות רגישים אחרים (למשל מוסדות פיננסים), שחוששים כי המידע שלהם יצא מגבולות המדינה לסמכויות שיפוט אחרות.

לפני שנה, בספטמבר 2019, קיבלה אורקל החלטה להרחיב משמעותית את הנוכחות הגלובלית שלה והכריזה על הקמת 20 אתרים חדשים, מה שמכונה בז'רגון המקצועי: Region - אזור. אחת מאותן מדינות שהוכרזה אז כמדינת יעד להקמת "אזור" היתה ישראל.

איזור תעשייה הר חוצביםצילום: אופק צילומי אוויר

מאז, אורקל נמצאת בסקר שוק למצוא מתקן מתאים מבחינת צרכי החשמל, אבטחה, שרידות ותנאים מסחריים. היא בחנה בין היתר מתקנים בלוד ובטירת הכרמל, אבל החליטה לבסוף לחתום עם בינת במתקן החדש. בינת הכריזה כבר ב-2012 על תוכניות להקמת דאטה סנטר גדול. הוא שוכן מתחת לבניין חדש בשם מגדל הרטום באזור התעשייה הר חוצבים בירושלים. המגדל בן 17 קומות מעל האדמה ו-10 מתחת לאדמה, כאשר הדאטה סנטר מחזיק לבדו 4 קומות מתחת לאדמה ומתפרש על שטח של 14 אלף מ"ר בסך הכל.

כחלק מההחלטה של אורקל להתארח במתקן בירושלים, נפגשו השבוע אנשי אורקל ישראל, יחד עם המנכ"ל המקומי עוזי נבון, עם ראש עיריית ירושלים משה ליאון ואנשיו.

עולים לענן

מי שבירכה על המהלך היא הישראלית לשעבר ומנכ"לית אורקל צפרא כץ. בסרטון ששלחה לרגל האירוע, אמרה את הדברים הבאים כשהיא מכוונת את דבריה בעיקר ליזמים מישראל: "עבורנו אלו זמנים מרגשים במיוחד, היות שאנחנו יכולים להביא את הענן שלנו למדינה החדשנית ביותר בעולם - אנחנו יכולים להביא אותו לישראל. אנחנו נרגשים מזה שאנחנו משיקים מרכז משלנו עבור כולכם; עם החיבור של 'אזור' מקומי של אורקל בישראל יד ביד עם הקהילה החדשנית המדהימה במדינה, אני מאמינה שנוכל לעבוד ישירות, יחד, בצורה הטובה ביותר".

ראש העיר ירושלים משה לאון עם בכירי אורקל ישראלצילום: דוברות עיריית ירושלים

יש למהלך של אורקל מספר משמעויות. ראשית, השוק ייהנה מהשקעה גדולה של אורקל בישראל, שהיא רק חלק משורה של חברות ענק שכבר בונות או מתכננות לבנות כאן אתר מקומי דומה. המהלכים האלו כוללים הוצאות של בינוי, תחזוקה, תפעול וכדומה, שהשוק ירוויח מהם.

שנית, קהילת ההזנק יכולה להינות מענן מקומי שמספק ביצועים טובים בשיהוי נמוך. כחלק מהתחרות על ליבם של המפתחים אורקל מציעה חבילת חינם בענן - אחסון וכוח מחשוב קטן ללא עלות - לכל החיים, עבור סטודנטים ומפתחים (המתחרות האחרות מציעות חבילת חינם זמנית). הדבר יאפשר ליזמים בתחילת דרכם להקים ולבחון פתרון ראשוני שהם הוגים ללא עלות, מה שמוריד חסם לחדשנות.

שלישית, הקמת ענן מקומי תקל על מוסדות כמו הבנקים, חברות הביטוח וגופי ממשלה, להעביר חלק מעומס העבודה שלהם לענן. הדבר יכול לאפשר גם חיסכון כספי בהוצאות המחשוב, אבל גם הגדלת הפיצ'רים והיכולות. רביעית, כפי שכבר פורסם, אורקל נבחרה כענן הראשי של אפליקציית זום. ייתכן, וזו השערה בלבד, שהענן המקומי של אורקל בישראל ישפר את חווית השימוש בזום עבור ישראלים.

סקוט טוואדל, סגן נשיא למוצרים, תשתית וענן באורקל, הגיב לפניית TheMarker ואמר: "אנו רואים לקוחות ושותפים ברחבי העולם המשתמשים בעוצמה של הענן של אורקל, כדי לייצר חדשנות ולהניע צמיחה עסקית באופן מאובטח. הרחבת אזורי הענן שלנו ממשיכה להתקדם. עם אזור הענן החדש שתקים בישראל, אורקל תספק ללקוחות גישה לשירותי ענן רבים, כולל בסיס הנתונים האוטונומי של אורקל, שירותי תשתית ענן של אורקל, ואפליקציות בענן של אורקל".

צפרה כץ, מנכ"לית אורקלצילום: BLOOMBERG NEWS

הביקוש לדאטה סנטרס עולה על ההיצע

כאמור, יש לראות בכניסת אורקל לישראל כחלק מאירוע כולל. בינואר השנה הכריזה גם מיקרוסופט על הקמת דאטה סנטר מקומי לענן שלה "אז'ור" בהשקעה של מאות מיליוני דולרים. מיקרוסופט בחרה להתארח במתקן SDS שנמצא באזור התעשייה במודיעין, וגם הוא עתיד להתחיל לפעול ברבעון הראשון של 2020. גם אמזון החליטה, אם כי לא נמסרה על כך הודעה רשמית, על הקמת "אזור" מקומי משלה בישראל וגם גוגל קרובה להחלטה דומה ובוחנת כבר מתקנים בישראל.

ברקע של הדברים, בימים אלו מתקיים מכרז ענק של הממשלה להעביר בהדרגה את רוב ה-IT הממשלתי לענן בתקציב של כ-500 מיליון שקל בשנה. תנאי סף במכרז הזה הוא קיומו של אתר מקומי וזה הזרז המרכזי (אך לא היחיד) של הענקיות הבינלאומיות להקים כאן נוכחות. למכרז הממשלתי קוראים "נימבוס".

וזה לא רק השחקניות הבינלאומיות, גם חברות ישראליות עוברות טרנספורמציה דיגיטלית, משיקות יותר שירותים דיגיטליים לצרכנים, נדרשות ליותר שרתים ולכן צריכות להעביר חלק מחדרי המחשב שלהן לאירוח באתר חיצוני מתמחה. יונית גולדברג, שותפה בחברת הייעוץ 11STREAM המתמחה בתחום חוות שרתים ותשתיות תקשורת מסבירה: "עסקה מהותית כמו של אורקל, שהיא כבר השחקן העולמי השלישי שהכריז על כניסה לתחום הענן וחוות השרתים בישראל, היא רק אחת מיני עסקות שנדונות ונסגרות בימים אלו בין חוות שרתים בישראל לענקיות ענן בינלאומיות. זאת, כחלק מהיערכות המשק לספק את צרכי הענן הגדלים של המגזר העסקי וכשלב נוסף בהתארגנות הגורמים השונים למכרז הענן הממשלתי של מדינת ישראל - פרויקט נימבוס".

חוות שרתים של גוגלצילום: AP

כתוצאה מהביקוש הענק, קיימת במקביל קדחת של חפירות והקמת מתקנים שיאכלסו את כל השרתים האלו. בתחרות הזו משתתפות שחקניות ישראליות וגלובליות כמו בינת, מד-1, גלובל דאטה סנטרס, עזריאלי-קומפס ו-ServerFarm. בשלב זה, הביקוש עולה על ההיצע וגם המתקנים שנבנים ייבנו לאורך שנים, כך שמצוקת המקום צפויה להמשיך בשנים הקרובות. גולדברג חישבה את המשמעות למשק של כל פרויקטי התשתית האלו, כולל עלות קרקע, מבנה, ותפעול (חשמל, כוח אדם, מיסוי עירוני), והעריכה כי "בהנחה שמרבית שחקני הענן הבינלאומיים יקחו חלק בפרויקט נימבוס, מדובר בהשקעת הון מיידית של כ-8.5 מיליארד שקל ותחזוקה שוטפת בעלות 13.5 מיליארד שקל לאורך חיי הדאטה סנטר".

אך התהליך לא חף מבעיות. דאטה סנטר נזקק לתשתיות תקשורת מהירות (ומגובות) ולכמויות אדירות של חשמל - ואת ההצלבה של שני אלו קשה להשיג. לאור זאת, הכריזו השבוע שר התקשורת ד"ר יועז הנדל ושר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ על הקמת צוות עבודה בין משרדי שיסייע לחברות הדאטה סנטרס באתגרי התקשורת והאנרגיה שלהן.

שר התקשורת הנדל הגיב לאתגרים ואמר: "בתקופה בה מדינת ישראל זקוקה למנועי צמיחה, חוות השרתים יכולות להביא לישראל תעסוקה, הכנסות, וטכנולוגיה. חברות ענק בינ"ל כבר זיהו את הפוטנציאל הקיים במדינת ישראל, ובשביל זה נדרשות תשתיות תקשורת ואנרגיה. עם החזון הנכון והפעולות המתאימות נהפוך את דרך הבשמים ודרך המשי של העת העתיקה לדרך המידע של העת הנוכחית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"