תעמולה אסורה: נתניהו נאלץ להסיר סרטון שמברך את שברון על כניסתה לישראל

עתירה הוגשה לוועדת הבחירות נגד הסרטון שהעלה ראש הממשלה ברשתות החברתיות - והוא הוסר מטוויטר על ידי משרד ראש הממשלה בהוראת הפרקליטות

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום מסך מתוך הסרטון שהעלה נתניהו
צילום מסך מתוך הסרטון שהעלה נתניהו
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

סרטון שהעלה ראש הממשלה בנימין נתניהו לחשבון הטוויטר שלו לפני כשבועיים ובו הוא מברך את ענקית האנרגיה שברון על כניסתה לישראל - הוסר היום (ג') בעקבות עתירה שהוגשה בשבוע שעבר. העתירה הוגשה לוועדת הבחירות המרכזית על ידי עו"ד שחר בן מאיר, בטענה כי מדובר בתעמולת בחירות - והסרטון הוסר ביוזמת משרד ראש הממשלה.

הסרטון אמנם הוסר מחשבון הטוויטר של ראש הממשלה, אך בפייסבוק הסרטון ממשיך להיות זמין בחשבון הרשמי שלו.

בסרטון, שעלה ב-6 באוקטובר, נתניהו פונה למיליוני עוקביו ומסביר כי העסקה שבה שברון רכשה את חברת נובל אנרג'י - ובכך השתלטה על מאגרי הגז הגדולים של ישראל - "היא מהפכה אדירה באספקת אנרגיה לישראל".

בפוסט שליווה את הסרטון נכתב: "אתם זוכרים ששר האנרגיה שטייניץ ואני נאלצנו להיאבק בכל הכוחות הפופוליסטיים שאמרו לנו להשאיר את הגז מתחת לקרקעית הים. אנחנו התעקשנו, הגז הזה יצא וזה יביא מיליארדים, עשרות ואולי מאות מיליארדים של שקלים לכם אזרחי ישראל - לבריאות, לכלכלה, לרווחה, לחינוך, לכל תחום".

בעתירה שהגיש בן מאיר הוא מסביר כי מדובר בתעמולת בחירות בשני היבטים. הראשון, הדברים פורסמו בחשבון הרשמי של ראש הממשלה, אך הם אינם נכונים מהנימוקים הבאים: לא התחוללה מהפכה באספקת האנרגיה לישראל - כי הגז מיועד ברובו ליצוא, מה שדווקא מונע עצמאות אנרגטית לישראל; רכישת הבעלות על נובל אנרג'י לא משנה דבר בשוק האנרגיה, אלא רק את הרכב בעלי המניות של נובל; שברון לא נכנסת כדי להוציא את הגז, שכן הוצאתו החלה כבר מזמן; וההתנגדות לא היתה להוצאת הגז אלא נגד מתווה הגז, שיוצר מונופול והיתר לגבות מחיר מופרז מחברת החשמל. בנוסף, מציין בן מאיר, כי עד היום לא נכנס אפילו מיליארד אחד מהגז - בניגוד למה שנטען.

ההיבט השני שאותו הציג בן מאיר הוא שעמוד הטוויטר הרשמי של ראש הממשלה הוא נכס של המדינה, ומאחר שמתווה הגז נמצא בלבה של מחלוקת פוליטית - לראש הממשלה אסור להביע בו עמדה פוליטית.

שחר בן מאירצילום: אייל טואג

שופט העליון עוזי פוגלמן, שמשמש יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, הורה למשרד ראש הממשלה, תנועת הליכוד ומשרד היועץ המשפטי להשיב על העתירה עד לשבוע הבא, ואולם כבר היום הורתה מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה למשרד ראש הממשלה להסיר את הסרטון.

בפנייה של מחלקת הבג"צים לבן מאיר נכתב כי בדיקה ראשונית העלתה שהסרטון אכן עובר על חוק תעמולה אסורה (במחלקה סירבו להתייחס לתוכן הסרטון) וכי יש הנחיות לגבי פרסומים ממשלתיים - והוחלט להסיר אותו מטוויטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?