נכנסת למועדון המיליארד: רדיס לאבס הישראלית גייסה 100 מיליון דולר

חברת הקוד הפתוח פיתחה תוכנה לניהול בסיסי נתונים שנמצאת בשימוש החברות הגדולות בעולם ■ המנכ"ל: "ננפיק כשנגיע למכירות של 200 מיליון דולר"

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר בנגל ויפתח שולמן, מייסדי רדיס לאבס
עופר בנגל (מימין) ויפתח שולמן, מייסדי רדיס לאבסצילום: רדיס לאבס
רותי לוי
רותי לוי

אתר נטפליקס הצליח לצבור מוניטין כמקור לצריכת תכני וידאו בצורה מהירה, שמגיעה כמעט אל כל מקום על פני הגלובס. המשתמשים בנטפליקס צופים בסדרות וסרטים ללא עיכובים. החברה יודעת לעקוב אחר מספר המסכים שמותר לכל משתמש לפתוח במסגרת המינוי, להתאים את הכתוביות המתאימות להעדפותיו, ולהציג לו בקלות וללא טעויות רק את ספריית התכנים המאושרים לצפייה במדינתו, בהתאם לזכויות יוצרים.

אבל כדי לספק את השירות הזה – לכ-190 מיליון מנויים, בו זמנית ובמיידית - נדרשת מערכת ניהול נתונים עוצמתית. פה נכנסת לתמונה רדיס, שפיתחה תוכנה מבוססת קוד פתוח לבניית בסיסי נתונים שהיתרון המרכזי שלה הוא מהירות. רדיס אמנם אינה מודה כי נטפליקס היא אחת מלקוחותיה, אולם מבין 7,500 לקוחות החברה יש כבר כמה מהמותגים הצרכניים הפופולריים בעולם. היא משרתת חמש מבין 10 החברות הגדולות בארה"ב, ו-30% מרשימת פורצ'ן 100.

באחרונה, אחת מארבע חברות האשראי הגדולות בעולם החליטה להעביר את כל בסיס הנתונים שלה ממערכת אורקל הוותיקה, שמשמשת אותה זה 30 שנה, אל רדיס, כדי לקצר את זמן ההמתנה שבין הקשת הקוד הסודי (Pin) בעת שימוש בכרטיס עם שבב בחנות פיזית לבין אישור העסקה. "כיום נדרשת המתנה של 2–3 שניות, וחברת האשראי רצתה לקצר את זה לחצי שנייה", מסביר עופר בנגל, מייסד משותף ומנכ"ל רדיס לאבס. "בזמן הזה, צריך להבין, נשלחת שאילתה לבסיס הנתונים שבודקת שורה של דברים כמו היסטוריית הקניות שלך, בעיות קודמות עם החנות — ומעבדת הררי מידע כדי לקבל את ההחלטה לאשר את הטרנזקציה".

שווי החברה — יותר ממיליארד דולר

היום (ג') רדיס לאבס דיווחה כי השלימה גיוס הון עצום בסך 100 מיליון דולר, בהובלת הקרנות האמריקאיות ביין קפיטל ונצ'רס ו-TCV. בסבב של רדיס השתתפו גם משקיעים קודמים בחברה – גולדמן סאקס, דל קפיטל, ויולה ונצ'רס ופרנסיסקו פרטנרס. סבב הגיוס הקודם של החברה, בסך 60 מיליון דולר, היה בפברואר 2019, ובסך הכל גייסה החברה עד היום 246 דולר לקופתה. לאורך השנים החברה ביצעה גם עסקות סקנדרי קטנות (מכירת מניות על ידי בעלי מניות קיימים) של מיליוני דולרים בודדים.

רדיס אינה חושפת את נתוניה הפיננסים וגם לא את השווי שקיבלה בגיוס. אולם לפי הערכות הוא בוצע לפי שווי גבוה ממיליארד דולר (לפני הכסף). קצב ההכנסות שלה (ARR, נתון המתחשב בחודש האחרון כפול 12 ומשמש לבחינת חברות המעניקות תוכנה כשירות במינוי חודשי) מתקרב, על פי הערכות, לכ-100 מיליון דולר.

תוכנות לניהול בסיסי נתונים (Database) משמשות לארגון הנתונים ולגישה נוחה אליהם. מתחת לכל אתר או אפליקציית מובייל יש בסיס נתונים, וביצוע פעולות שונות דורש פנייה אליו כדי להחזיר את המידע הרלוונטי ולהשלים את הפעולה. בסיסי הנתונים נחשבים למעמסה העיקרית המשפיעה על מהירות העבודה וחווית המשתמש. ככל שהעסקים עוברים להתקיים על גבי הרשת – גם הביקוש לבסיס נתונים מהיר המאפשר זמני תגובה מיידיים עולה - מה שעשוי להסביר את העניין הגובר ברדיס.

כנס מפתחים של רדיס לאבסצילום: Redis

הכסף יספיק עד להנפקה

ההצלחה של רדיס לאבס מעניינת, בין השאר, בשל היותה חברה המבוססת על קוד פתוח. קוד פתוח הוא תוכנה שקוד המקור שלה חופשי לכל משתמש לצפייה, לעריכת שינויים ולהפצה מחדש.

בישראל מדובר עדיין בתופעה נדירה, אבל יש כבר כמה חברות סטארט־אפ שבחרו לבסס את העסק שלהן על קוד פתוח. חלקן הפכו עקב כך למובילות עולמיות בתחומן, כמו ג'ייפרוג, שהגישה אתמול תשקיף לקראת הנפקה בנאסד"ק. בנגל עצמו מודה בראיון כי גם רדיס לאבס מכוונת לבורסה, וטוען כי הכסף שגויס כעת יחזיק את החברה ללא כל גיוס נוסף עד להנפקה ציבורית.

"אנחנו פועלים בשוק תשתיתי גדול כל כך שנמצא לראשונה בהפרעה אחרי 40 שנה, ואנחנו חושבים שיש פה הזדמנות לבנות חברה גדולה מאוד", אומר בנגל. "הנפקה היא הדרך הטובה ביותר לתת נזילות למשקיעים, אבל אנחנו לא מנפיקים כרגע כי אנחנו חושבים שכדי לעשות הנפקה משמעותית ומכובדת, ההכנסות צריכות להיות קרובות ל–200 מיליון דולר בשנה". החברות המובילות בעולם בתחום ניהול בסיסי הנתונים, לצד רדיס, הן MongoDB ו–Datastax.

פתוחים לעורר את הענף הקפוא

רדיס פותחה במקור על ידי המתכנת האיטלקי סלבטורה סן פיליפו, בתחילת 2009. הוא החליט לכתוב את התוכנה בקוד פתוח מתוך פילוסופיה אישית, ומכיוון שזה מאפשר למפתחים נוספים להרחיב ולשכלל אותה, ומבטיח המשכיות של הפיתוח.

בנגל והשותף שלו, יפתח שולמן — המשמש כיום סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה — עבדו אז על מוצר אחר בתחום הקאשינג (זיכרון מטמון) כאשר החליטו לקחת את המוצר הראשוני החינמי של סן פליפו, לשפר אותו ולבנות על בסיסו את מה שיהפוך לימים לחברת רדיס לאבס. "כשהתחלנו ב–2011 לא עלה על הדעת להקים חברת דאטה בייס בעולם שנשלט על ידי אורקל, זו נחשבה להתאבדות עסקית. כמו להתחרות באמזון בענן", מסביר בנגל.

עולם תוכנות בסיסי הנתונים מגלגל כיום 60 מיליארד דולר בשנה, אך במשך שנים רבות נחשב לתחום מסורתי וקפוא. כשבנגל ושולמן ראו שהעסק מצליח הם רכשו מסן פיליפו את כל הזכויות על המלה רדיס, הלוגו והקוד ושינו את שמה של החברה מגראנטיה דאטה לרדיס לאבס. סן פיליפו עצמו הועסק במשך שנים כשכיר בחברה, וכיום הוא יועץ חיצוני שלה.

החל מ-7 דולר לשעה

כיום גרסת הבסיס של רדיס לאבס מוצעת בקוד פתוח וממשיכה להתפתח בסיועה של הקהילה ועובדים שרדיס לאבס הקדישו לנושא. גרסת התאגיד, הכוללת מגוון פונקציות נוספות וכן אבטחה, תמיכה ושירות — מוצעת בתשלום.

לרדיס לאבס יש עשרות לקוחות ענק המשלמים לה יותר ממיליון דולר בשנה, וכמה מאות לקוחות המשלמים לה לפחות 50 אלף דולר בשנה. ואולם למוצר שלה ניתן גם לגשת בחינם, או בתשלום זניח של 7 דולרים לשעה עבור עסקים קטנים.

החברה מוכרת את המוצר שלה בשתי דרכים. הראשונה, כשירות בשלושת העננים הגדולים — גוגל, אמזון ומיקרוספט — שמחירו משתנה לפי גודל בסיס הנתונים וכמות הפעילות שעוברת דרכו. השנייה, באתר הלקוח (on–prem) עבור חברות גדולות וותיקות שאינן מחוברות לענן.

רדיס לאבס מעסיקה כיום 360 עובדים, מהם 150 בישראל והיתר בארה"ב. היא צופה כי תגייס 50–100 עובדים בישראל בשנה הקרובה.

בנגל, מהנדס אוירונוטיקה בעברו, עסק שנים בתכנון שינויים במטוסי קרב כקצין בחיל האויר. בהמשך הקים חברה משלו בתחום ובמקביל עסק בפיתוח רעיונות לצעצועים לילדים, שנמכרו בין השאר לחברות Hasbro בארה"ב ו-Tomy ביפן. ב-1989 הקים במסגרת קבוצת רד בינת את חברת ריט טכנולוגיות, שהונפקה בנאסד"ק ב-1997 ולאחר מכן הקים את מובייל אקונומי שנמכרה ב-2003 לחברה אמריקאית.

בשנים הבאות בנגל היה חבר במספר דירקטוריונים של חברות טכנולוגיה ובניהן קרסנדו נטוורקס (Crescendo Networks), שהוקמה על ידי שולמן, שותפו להקמת רדיס לאבס - ובמסגרת זו נפגשו השניים. לימים קרסנדו נמכרה ל-F5. קודם לכן, שולמן היה ממקימי חטיבת הברודבנד ב-ECI, ושימש כמנהל טכנולוגיות של חברת נייטיב נטוורקס שנמכרה לאלקטל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות