קרן תש"י ומשפחת פפושדו רוצות לבנות חוות שרתים ב-800 מיליון שקל - ובונות על הטבות המס

אחרי אמזון ומיקרוסופט, גם קרן תש"י ו-ServerFarm של אבנר פפושדו ישקיעו 800 מיליון שקל בהקמה של שתי חוות שרתים תת־קרקעיות בישראל

אמיתי זיו
ערן אזרן
חדר שרתים
חדר שרתים
אמיתי זיו
ערן אזרן

מרוץ התשתיות התת־קרקעיות בישראל נמשך: סרבר פארם (ServerFarm), חברה בניהול הישראלי לשעבר אבנר פפושדו (בנו של איש הנדל"ן והמלונאות הישראלי אלי פפושדו), צפויה להקים בארץ תשתית לחוות שרתים (Data Centers) שתשמש חברות רב־לאומיות או מקומיות - כך נודע ל-TheMarker. החברה תקים את התשתית בשותפות עם קרן תש"י, קרן השקעות ישראלית פרטית שבבעלות יהודה רוה, הראל השקעות וירון קסטנבאום, המשמש גם מנכ"ל הקרן.

החברה החדשה שהקימו סרבר פארם וקרן תש"י לצורך בניית התשתית, אס.אף.אר (די.סי) בע"מ, שמשרדיה בהרצליה, תקים בישראל "לפחות שתי חוות שרתים", כך לפי החברה, בהשקעה של "מאות מיליוני שקלים". לפי הערכות בשוק, ההשקעה תסתכם בכ-800 מיליון שקל - העלות המוערכת להקמת שתי חוות שרתים גדולות בישראל.

אבנר פפושדוצילום: סרבר פארם

סרבר פארם היא שחקנית גדולה יחסית בתחום חוות השרתים וכיום מפעילה שבע חוות שרתים גדולות: ארבע בארה"ב, אחת בקנדה, ועוד שתיים באירופה - בלונדון ואמסטרדם. קרן תש"י פועלת מ-2007 ומשקיעה מסורתית בתשתיות כמו לוגיסטיקה, כבישים, אנרגיה ומים, וכעת נכנסת גם לתחום חוות השרתים, תחום שנמצא על הצומת שבין נדל"ן מניב ותשתיות תקשורת. באפריל השלימה תש"י גיוס לקרן רביעית בהיקף של 260 מיליון דולר. בסך הכל מנהלת הקרן 2.5 מיליארד דולר.

לחווה יידרשו כמה לקוחות עוגן - חברות שמעוניינות לארח את השרתים שלהן בישראל וכבר התחייבו להיות הלקוחות העיקריות של החווה.

ירון קסטנבאום, מנהל קרן תש"י

גם מיקרוסופט, אמזון ועזריאלי נכנסו לשוק

הכניסה של סרבר פארם לישראל היא בגדר חדשות טובות לתחום, שבחודשים האחרונים יודע האצה של השקעות ממגוון של גופים - בזכות הדיגיטציה המואצת של הכלכלה המקומית והעניין הרב שמביעות שחקניות בינלאומיות בשוק הישראלי.

מיקרוסופט כבר הכריזה בתחילת השנה על הקמה של חוות שרתים מקומית לענן שלה, אז'ור - תשתית מאסיבית שתתארח במתקן SDS במודיעין, של איש העסקים יוסי שיינפלד. גם אורקל הכריזה על הקמה של אתר מקומי עבור שירות הענן שלה.

בימים אלה מתעניינות בכניסה לישראל ענקיות נוספות, ובראשן אמזון, המובילה העולמית בתחום הענן, שאמורה לפרסם בימים הקרובים מסמך לאיתור מתקן אירוח (RFP). פרט אליה, גם יבמ, אנבידיה ושחקניות בינלאומיות אחרות מתעניינת למצוא מקום בשוק חוות השרתים בישראל.

ואולם עוד לפני שייכנסו ענקיות הטכנולוגיה לחוות שרתים בישראל, תנופת הבנייה שלהן ברחבי הארץ כבר נמצאת בעיצומה. חברת SDS, שמפעילה את הדאטה סנטר הגדול בישראל באזור התעשייה של מודיעין, בגודל 35 אלף מ"ר, מקימה בימים אלה מתקן בסדר גודל זהה באזור התעשייה של שהם. החברה בוחנת בימים אלה אתר נוסף, שלישי במספר, בדרום הארץ.

SDS אף הקימה חברה בת בשם יוניגיאה בע"מ, שעוסקת בתשתיות תקשורת ועתידה לחבר את שלושת מתקני החברה בסיבים אופטיים במטרה להקטין את התלות בספקיות התקשורת.

גם קבוצת עזריאלי השקיעה 164 מיליון דולר בתחום חוות השרתים, וכעת מחזיקה ב-21% מ-Compass, חברה בינלאומית מוכרת בתחום. ככל הנראה, גם לשותפות הזו יש שאיפות להיכנס לשוק הישראלי. כמו כן, גם קבוצת בינת עומדת נמצאת בשלבי סיום של הקמת חוות שרתים גדולה נוספת משלה בהר חוצבים.

רוצים נתח מהטבות המס

הכוונה של סרבר פארם להיכנס לישראל עולה ממכתב ששלחה למשרד האוצר בנוגע לתוכנית הטבות המס שמקודמת במשרד בימים אלה. התוכנית נועדה לאפשר לחברות לרשום בספריהן פחת מואץ על השקעות כהוצאה מוכרת במס, מה שאמור לעודד השקעות ארוכות טווח - שהן קריטיות כעת, לאור משבר הקורונה.

התוכנית של משרד האוצר אמורה לכלול הטבת מס מצרפית של 2 מיליארד שקל על כל השקעה שתתבצע החל ב-1 בספטמבר ועד ל-30 בנובמבר 2021. היא כוללת את מגזרי התעשייה, החקלאות, הבנייה והמלונאות - אך אינה כוללת הקמת חוות שרתים. מספר חברות, שמקימות או מתכננות להקים בימים אלה חוות שרתים בישראל, הלינו על כך בפני מגבשי התוכנית במשרד האוצר, וביקשו לכלול גם אותן בתוכנית.

"פיתוח תשתיות תקשורת מתקדמות, ובכללן חוות שרתים, יאיץ את כניסתן של חברות בינלאומיות מובילות הפועלות בתחום זה לישראל במטרה לספק שירותי מחשוב ענן לחברות ועסקים", כתבה השבוע סרבר פארם למשרד האוצר. "הפיתוח ישפיע על יעילותן של חברות אלה ויתרום רבות להגדלת הצמיחה, הפריון והתוצר המקומי". סרבר פארם הציעה במכתב להאריך את התקופה המזכה בהטבות עד נובמבר 2023, בשל התארכות תהליכי האישורים והבנייה של תשתיות.

"חוות שרתים הן ענף מתפתח, עתיר השקעות הון, בתחום תשתיות התקשורת בישראל. היקפי ההשקעה הצפויים בשנים הקרובות שקשורים בפרויקט הענן הממשלתי (נימבוס) מוערכים ב-8.5 מיליארד שקל בהשקעה מיידית ועוד 13.5 מיליארד שקל לתקופת החיים של החווה (20 שנים), וכן בייצור מיידי של 20 אלף משרות באופן ישיר ועקיף בתקופה של ארבע שנים", צוין עוד במכתב.

ככל הנראה, אומדני ההשקעות בישראל והיקף המשרות מצוטטים מעבודה שהגישה לממשלה יונית גולדברג, יזמת מוכרת בתחום ושותפה בחברת ייעוץ שמתמחה בחוות שרתים.

השותפות של סרבר פארם ותש"י אינה היחידה שפנתה למשרד אוצר בדרישה להיכלל בתוכנית הפחת המואץ. גם מד וואן (MedOne), השחקנית הוותיקה בענף, הגישה מכתב ברוח דומה, וכן חברת גלובל דאטה סנטר מהרצליה פיתוח, שמקימה מתקן נוסף באזור תעשייה קרית אריה בפתח־תקוה. מד וואן כתבה למשרד האוצר כי "נבחנת השקעה גדולה להרחבת אתרי האירוח (חוות השרתים; א"ז) של החברה, שכוללת הרחבה של אתר טירת הכרמל בהשקעה של כ-200 מיליון שקל, ובניית אתר ברמלה בהשקעה של כ-500 מיליון שקל".

מקרן תש"י ומסרבר פארם לא נמסרה תגובה לידיעה.

משרד האוצר מסר כי "טיוטה של התקנות פורסמה להערות הציבור ופנייתם (של סרבר פארם; א"ז) תיבחן עם ההערות הנוספות שיתקבלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"