מרוצים מהבנקים, מאוכזבים מרשות המסים: הרגלי השימוש באינטרנט של ישראלים בקורונה

סקר שערך איגוד האינטרנט הישראלי בקרב משתמשי אינטרנט מראה שהישראלים צורכים שירותי בנקאות וזימון תורים בהיקפים גדולים ברשת אבל לא מרוצים מאיכות האינטרנט ■ פערים בשימוש בין הציבור הערבי ליהודי

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר שופינג אונליין
אתר שופינג אונלייןצילום: בלומברג
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הישראלים מרוצים משירותים של אתרי מסחר מקוון ובנקאות דיגיטלית בפער גדול מאשר אלו שמספקים אתרי הממשלה ומחצית מהגולשים מעידים כי חווית הגלישה המקומית היא ברמה ירודה, כפי שעולה מסקר שמפרסם היום (ד') איגוד האינטרנט הישראלי שבחן את הרגלי השימוש באינטרנט וכיצד השפיעה עליהם הקורונה. עוד עולה מהסקר כי ישנם פערים גבוהים בין החברה היהודית לערבית בצריכת שירותים מקוונים וכי הציבור הערבי סומך יותר על מידע ברשתות החברתיות מאשר גופי חדשות כמו עיתונים, רדיו וטלוויזיה.

הסקר חושף את החשיבות הגבוהה של הקמת אתר אינטרנט לעסקים: 85% ממשתמשי האינטרנט בישראל מבצעים קניות באתרי מסחר מקוון ישראלים ובינלואמיים. 80% ציינו שמשתמשים בשירותי בנקאות מקוונים ובשל מגפת הקורונה וההגבלות שהוטלו בחצי השנה האחרונה - נרשמה עלייה של 10% בפניה לשירותים אלו. גידול נוסף נרשם בקביעת תורים וביצוע תשלומים דרך אתרי אינטרנט.

עליה נוספת נרשמה בצריכת שירותים ממשלתיים - עד הקורונה רק 54% מהמשתמשים השתמשו בטפסים ממשלתיים מקוונים - למשל בביטוח לאומי ורשות המסים - ובתקופת הקורונה נוספו אליהם עוד 21% ממשתמשי האינטרנט בישראל שלא עשו זאת עד היום. כמחצית מאותם משתמשים מעידים כי השירותים המקוונים של קופות החולים והבנקים הם מצויינים, לעומת זאת רק 10% מהמשיבים ענו כך על אתרי רשות המסים ושירות התעסוקה. רק 40% מהחברה הערבית משתמשים בשירותי ממשלה מקוונים.

הרשתות החברתיות ממשיכות להוות נתח נכבד מהשימוש ברשת - 51% מהנשאלים ציינו כי משתמשים ברשת חברתית אחת לפחות ביום. בציבור הערבי האחוזים גבוהים יותר - 73% נכנסים פעם אחת ביום לפחות. במהלך הקורונה, 27% מהמשתמשים הערבים העידו כי הרשתות החברתיות היו מקור המידע האמין ביותר עבורם ורק 19% סמכו על מידע ששודר בטלוויזיה. בציבור החרדי חמישית העידו שצורכים רק אתרי חדשות מגזריים.

הפתעה נרשמת בקרב צריכת האינטרנט בציבור החרדי. 27% מהמשתמשים בחברה החרדית העידו כי השתמשו באינטרנט בעבודה מהבית בתקופת הקורונה, זאת לעומת 13% בלבד מהציבור הערבי. חווית הגלישה עצמה עבור הישראלים טעונה שיפור: רק 15% העידו כי היו מרוצים ממהירות הגלישה וכי לא חוו ניתוקים לעומת 47% שענו כי החוויה בינונית ומטה.

עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, אמר כי בתקופה זו היתה עליה של 30% ברישום שמות מתחם (דומיינים) במרחב IL ועלייה משמעותית בהיקף השימוש באינטרנט. "מקבלי ההחלטות חייבים לשים לב שיש פערים באיכות וזמינות השימוש בין הציבור היהודי לערבי ולגבש מיידית מנגנונים ליצירת שיוויון מהותי בין האוכלוסיות בארץ", הוסיף הכהן.

*המחקר בוצע על ידי חברת סטאטנט ביולי 2020 בקרב 808 נדגמים מקרב משתמשי אינטרנט שהם מדגם מייצג של כלל משתמשי האינטרנט בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים