לאסוף, לשדרג, להעביר: המיזם שרוצה את המחשבים הישנים שלכם כדי לסגור את הפער הדיגיטלי

הקורונה חשפה את הפער הדיגיטלי במערכת החינוך, כשמאות אלפי תלמידים נותרו חסרי ציוד כדי להשתתף בלמידה מרחוק ■ זאת, בזמן שמאות אלפי מחשבים ישנים זרוקים בבתים ובמחסני החברות ■ מיזם שבו שותפות חברות טכנולוגיה ומעבדות ינסה לפתור את האבסורד

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדות לומדות מרחוק בתל אביב, באפריל
ילדות לומדות מרחוק בתל אביב, באפרילצילום: אייל טואג
רותי לוי
רותי לוי

נגיף קורונה כפה על האזרחים בידוד וריחוק חברתי, והפך את זום לחברה מוכרת בכל בית. תהליכי ההוראה והלמידה מרחוק הואצו באחת, ובמהלך שנת הלימודים הקרובה אף צפוי להיפתח בישראל בית ספר ראשון שיפעל באופן מלא על גבי הרשת. הוא יציע תוכנית לימודים מלאה ובגרות - ללא מבנה פיזי וללא שימוש בספרי לימוד.

אלא שלצד תהליך חיובי של אימוץ טכנולוגי מהיר, נחשף גם הפער הדיגיטלי העמוק בקרב האוכלוסייה - כ-150 אלף תלמידים בישראל מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, חסרים ציוד בסיסי כמו מחשב ואינטרנט כדי ללמוד.

זו אינה גזרת גורל. שחר בר-אור, מנכ"ל ווסטרן דיגיטל ישראל, טוען כי בכל שנה יוצאים משימוש בישראל מאות אלפי מחשבים שניתן לשדרג ולהעמיד לשימוש חוזר. "המחשבים האלה בדרך כלל נשארים זרוקים בתוך הבתים או במחסני החברות, בזמן שיש מאות אלפי תלמידים שזקוקים למחשב כדי ללמוד באופן מקוון יחד עם שאר חבריהם לכיתה", אמר.

בר אור הוא אחד מהיזמים מאחורי מיזם חברתי חדש בשם מתחשבים, שהקים ומעמיד מערכת תוכנה לטובת איתור, איסוף, שדרוג ואספקה של מחשבים משומשים באופן מהיר וחסכוני. המיזם קורא לציבור הרחב, לארגונים ולחברות עסקיות לתרום מחשבים ישנים וציוד מחשוב שאינו בשימוש באמצעות פעולה פשוטה באתר.

המחשב והציוד ייאספו ויעברו שדרוג באחת מחמש מעבדות ייעודיות ברחבי הארץ. בהמשך, הם יימסרו על ידי מערך של מתנדבים לתלמידים הזקוקים לכך, בתיאום עם הרשויות המקומיות, משרדי הרווחה והחינוך וגורמים נוספים. כל תלמיד יקבל מערכת מחשב מלאה, עם חיבור לרשת, מצלמת אינטרנט, מערכת הפעלה וחבילת אופיס. עמותת תפוח תעניק בהתנדבות את התמיכה הטכנית למחשבים בשבע שפות. לפתרון הזה יש כמובן גם יתרון סביבתי – צמצום פסולת אלקטרונית.

החיבור בין התורמים למתנדבים יתבצע באמצעות אפליקציית חגי, שפיתח נועם הניג. זו שימשה באחרונה בהצלחה רבה עמותות וארגונים לחלוקת מזון לנזקקים בזמן משבר הקורונה, והותאמה במיוחד למיזם זה. צד השרת (backend) המבקר את התהליכים במיזם פותח על ידי מהנדסים של ווסטרן דיגיטל. חברת Wix הקימה את האתר עבור המיזם. באתר ניתן לתרום מחשב, להתנדב לבצע איסוף ושינוע של המחשבים או להעביר תרומה כספית.

הפרויקט הוא חלק ממיזם "מצמצמים את הפער הדיגיטלי" של בית הנשיא, שבו לוקחים חלק ארגונים וחברות - בהם הפורום החברתי כלכלי, IATI, עתידים שאחראית על ניהול המתנדבים בפרויקט, ווסטרן דיגיטל, דל, אלביט, מגדל, מנורה, פתחון לב, 2B Friendly ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"