"סרקנו לאנשים את המוח בזמן פגישות וידיאו - וזה מה שגילינו"

ג'ארד ספטארו הוא סגן נשיא וראש חטיבת מיקרוסופט 365 הכוללת יישומים ובהם מיקרוסופט טימס ■ בראיון ל–TheMarker לקראת השתתפותו הערב בכנס TechNovation, הוא מדבר על התכונות המעייפות של שיחות הווידאו, ועל מודל שבו הטכנולוגיה מלמדת איך להשתמש בה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ארד ספטארו, סגן נשיא וראש חטיבת מיקרוסופט 365
ג'ארד ספטארו, סגן נשיא וראש חטיבת מיקרוסופט 365
דפנה מאור
דפנה מאור

נדרשו לנו שבועות ללמוד מילים חדשות: וירוס קורונה, שיטוח עקומה, גידול אקספוננציאלי, ועוד דברים. בזמן שבו הסתגלנו לחיים תחת איום מגפה עולמית, ובעקבותיו משבר כלכלי ענקי, למדנו מהר מאוד גם דברים אחרים. אחד מהם היה לעבוד מרחוק ולתקשר מרחוק. את חג הפסח האחרון חגגו משפחות רבות מול עמדות המחשב, בשיחות וידאו.

תחום שיחות הווידאו והעבודה מרחוק שגשג יותר מכל תחום אחר בקורונה, בשל הביקוש האדיר לאמצעי תקשורת מרוחקים. אחת החברות שהפרופיל שלה המריא היתה זום, שמיהרה לתפוס נתח שוק רציני, למרות היותה חברה קטנה ולא ידועה בעבר. ואולם מיקרוסופט, שמתחרה ראש בראש באפל ואמזון על תואר החברה הגדולה בארה"ב במונחי שווי שוק, לא ספגה את המהלומה בשקט. בשבועות האחרונים, לפי נתוני חברת Aternity, חברת מחקר בתחום העבודה הדיגיטלית, איבדה זום את הבכורה לטובת פלטפורמת טימס (Teams) של מיקרוסופט. שווי השוק של מיקרוסופט עלה ב–50% משפל שנתי שרשמה ב–23 במארס, והיא נסחרה ביום שישי האחרון בשווי של יותר מ–1.5 טריליון דולר.

מניית מיקרוסופט

לפי נתוני אטרניטי, נכון ל–14 ביוני, טימס צמחה ב–894% לעומת 17 בפברואר, בעוד שזום צמחה ב–688%. הגידול, לפי האנליסטים, נבע מקידום אגרסיבי של יישומי 365 של מיקרוסופט, וחששות של ארגונים מסוגיות אבטחה בזום.

מיקרוסופט טימס נגסה גם נתח מהשוק של אפליקציות סקייפ שנמצאת בבעלותה — סקייפ פור ביזנס (לעסקים) נפלה מנתח שוק של 76% ל–45%, בעוד שטימס טיפסה מ–11% ל–34%. לפי הדו"ח, ארגונים שממילא משתמשים בתוכנות של מיקרוסופט עברו לטימס בגלל שזו הציעה מגוון רחב של כלים לשיתוף פעולה.

Microsoft Teams Together modeצילום: Microsoft

על ההצלחה של טימס אמון ג'ארד ספטארו — סגן נשיא וראש חטיבת מיקרוסופט 365, הכוללת את היישומים של מיקרוסופט ולאחרונה גם את טימס, פלטפורמת תקשורת ועבודה משותפת. ספטארו דיבר איתנו מביתו בעיירה קטנה מחוץ לסיאטל, לקראת השתתפותו בכנס Technovation המקוון של TheMarker המוקדש לפרודוקטיביות וחיים דיגיטליים. הכנס החל שלשום (ב'), וספטארו פותח הערב את היום השלישי והאחרון שלו.

>> לצפייה בכנס בזמן אמת, ולצפייה בתכנים ששודרו ביומיים האחרונים - הירשמו באתר הכנס, או באמצעות הרכיב בכתבה זו, והיכנסו לעמוד האג'נדה.

Powered by Bizzabo

"העובדים הרגישו מבודדים מעמיתיהם"

"עברו עלינו במיקרוסופט ארבעה־חמישה חודשים מעניינים. הופתעתי מהטרנספורמציה המהירה. דיברנו על טרנפורמציה דיגיטלית במיקרוסופט במשך זמן רב, ושצריך להשקיע יותר ויותר בטכנולוגיות דיגיטליות. ופתאום, בן לילה, עברו חברות וארגונים לעבודה מרחוק. פריון העבודה גדל או לא הושפע, כפי שנראה ממדידה אצלנו בחברה. אלה חדשות טובות", אומר ספטארו.

כנס של מיקרוסופט ישראלצילום: עופר וקנין

"מצד שני, היו גם חדשות רעות. מהמחקר שלנו, ראינו שאנשים סובלים מקשיים במהלך המגפה. הם מרגישים מבודדים יותר ויותר. בסקר שעשינו לאחרונה סביב העולם, גילינו ש–60% מהעובדים הרגישו שהם מבודדים יותר מעמיתיהם משהיו לפני המגפה. יום אחר יום בוהים במסכים וזה נראה כמו אותו דבר. הגבולות בין עבודה לחיים הטשטשו, וקשה לאנשים לתמרן בין שני הדברים. לא היה זמן לאנשים להתאוששות ולטפל בעצמם.

"גילינו שהצ'אטים בטימס במהלך סופי שבוע זינקו ב–200% ויותר. זה עוד סימן לכך שהשיטות הישנות שלעבודה השתנו בן לילה. מה שאנחנו מנסים זה למצוא את הנורמה החדשה".

אנשים מרגישים מבודדים, וגם קשה להם לעקוב אחרי מה שקורה בפגישות, לראות אנשים אחרים בריבועים קטנים על המסך. איזה פתרון אתם מציעים?

"מוד Together (ביחד) שלנו נולד כתוצאה מהמגפה, שהפיתוח שלו הואץ. אחד מהדברים שגילינו בשלב מוקדם היה שאנשים כבר תשושים מפגישות. ערכנו מחקרים על איך המוח עובד. חיברנו אנשים לחיישנים ועשינו סריקות מוח בזמן שהם תיקשרו ועבדו בשיתוף פעולה באמצעות כלי וידאו. גילינו שהמוח עובד קשה הרבה יותר דרך ועידות וידאו. אחת ההשערות היתה שהמוח מתקשה לעבד את כל המידע שהוא רואה, כי לכל משתתף בפגישה שרואים בווידאו יש רקע שונה מאחוריו, וזה מקשה להתרכז ולהבין מי מדבר.

פרסומת של מיקרוסופט שמדגימה שימוש ב-Together Mode

"ערכנו ניסוי, ובו שילבנו משהו שהכרנו מטכנולוגיית המציאות המדומה (VR) שלנו. מה יקרה אם נכניס את כל המשתתפים בשיחה לאותו 'מקום' וירטואלי, ונגרום להם לחשוב אחרת על מה שהם חווים. באמצעות בינה מלאכותית — חתכנו את האנשים מהרקע שהופיע מאחוריהם בשיחת הווידאו, ושמנו אותם על אותו הרקע. הופתעתי מהתוצאות. גילינו שהמוח צריך לעבוד הרבה פחות קשה. הוא יכול להתמקד רק על האנשים, ומצליח לזהות רמזים וסימנים. זה יצר תחושה טבעית יותר של אינטראקציה. זו רק ההתחלה של הדברים שאנחנו יכולים לעשות. מבחינתי, זו רק תחילת המסע".

יש לכם כלים מתוחכמים שאתם מציעים לעבודה שיתופית מרחוק, אבל כמו בתוכנות אחרות, למשל וורד, אנשים משתמשים רק בפיצ'רים הבסיסיים. הם לוחצים על לינק, מדברים ואולי משתיקים את המיקרופון. איך מטמיעים את הידע בקרב המשתמשים?

"התשובה הקצרה היא: אני לא. מה שגילינו זה שהמודל הטכנולוגי הישן, כמו בתוכנת וורד, התבסס על הרעיון שצריך ללמוד טכנולוגיה כדי להשתמש בה, לצלול לתוך התפריטים והאפשרויות. במודל החדש הטכנולוגיה נענית למשתמשים. אפליקציות בעתיד יצטרכו לשוחח איתך. הן ישאלו אותך שאלות, יצפו בך, וילמדו מה את עושה. אחת הדוגמאות היא משהו שהשקנו בשבוע שעבר שנקרא תצוגה דינמית (dynamic view). הוא משנה את התצוגה בהתבסס על מה שמדברים, מי שמדבר הכי הרבה, איזה תוכן משותף. זה משנה את מה שרואים, בהתבסס על בינה מלאכותית, ומשפר את פריון העבודה".

58% מהעבודים אמרו ששיחות וידאו מהוות אתגר מבחינתם בגלל תקלות טכניותצילום: LOREN ELLIOTT/רויטרס

"צריך לתת אפשרויות שוות לגישה דיגיטלית"

איפה קיים הפוטנציאל הכי גדול לשינוי בטכנולוגיה הזאת — חינוך, עבודה, חיים אישיים?

"יכולנו לעבור כל כך מהר לעבודה מרחוק בגלל שהטכנולוגיה כבר היתה קיימת. אבל מה שלא היה זה התרבות — אף אחד לא השתמש בכנסי וידאו, לא חגגנו ימי הולדת בווידאו. ובכנסייה שאני מנהיג בקהילה שלי, לא השתמשנו בווידאו לטקסים.

"הדברים שהכי מחממים לי את הלב בדרך שבה אנשים משתמשים בכלים האלה היא דברים כמו ניהול חוגי ספורט. זה מצביע על האפשרויות שיש בהמשך, למידה מקוונת ומרחוק. מה שהולך להשתנות זה התרבות והחברה, שיסגרו את הפער עם היכולות של הטכנולוגיה. זה נותן לי תקווה לגבי האפשרויות שעומדות בפני האנושות.

להשקיע בחברות טכנולוגיה שמפתחות מוצרים עבור עבודה מהביתצילום: בלומברג

"עוד דבר שחשבתי עליו לא מעט בזמן האחרון הוא הפער הדיגיטלי — הפער בגישה לאמצעים טכנולוגיים בין אנשים עניים ועשירים. החוזה שבין אדם לבין החברה והארגונים שעומדים מולו — מעסיק, חברה, ממשלה, כנסיה, בית כנסת או מסגד — יש כאן הזדמנות לחשוב עליו מחדש. לארגונים מכל הסוגים בחברה יש אחריות לחשוב על סגירת הפער הדיגיטלי, למי יש גישה, ולמי לא. אנחנו רואים את המחאה החברתית בארה"ב ואיך היא מתפשטת בעולם. זה מאיר בזרקור את האי־שוויון בעולם. הטכנולוגיה זרמה בנהרות שהאי־ שוויון חצב את הערוץ שלהם. זו ההזדמנות שלנו להגיד, 'רק רגע, זה לא מחויב המציאות' — העתיד לא צריך להיות מוגדר על ידי אי־שוויון, אלא על ידי היכולת להעניק הזדמנויות שוות לגישה לכל הדברים האלה. אבל ארגון אחד לא יכול לעשות את זה. ממשלה אחת לא יכולה לעשות את זה. הקהילות צריכות לדאוג לזה".

מה החזון שלך לגבי הטכנולוגיה שאתה מפתח?

"אני מאמין שהפוטנציאל האנושי בלתי מוגבל. הדברים היפים והמופלאים בעולם מגיעים מכושר ההמצאה האנושי, מאנשים שגדלים במקומות שלא היינו מצפים מהם. הייתי רוצה לתת לאנשים גישה, ולא רק למשאבים בסיסים, אלא לדברים שמאפשרים להם לפתח את החשיבה והכישרון. אנשים לא חייבים לחיות בניו יורק, לוס אנג'לס או תל אביב כדי להיות מוכשרים ולהעניק דברים לעולם. ואני מקווה שטכנולוגיה תעניק להם את הגישה הזאת. אנחנו עומדים על כתפיהם של ענקים כשאנחנו ממציאים את העתיד. אני מקווה שהטכנולוגיה שלנו תוכל להעצים אנשים ולאפשר להם לשנות את העולם לטובה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה