נולדו בזום: איך מקבלים השקעה רק בשיחת וידיאו?

יאיר שניר, מנהל פעילות דל טכנולוגיות קפיטל בישראל ובאירופה: תקשורת בעידן הזום היא דרך אחרת להעביר מסרים ולשמור את תשומת הלב של הצד השני ■ שרית פירון, שותפה מנהלת בקרן Team8 קפיטל: גם ההיי-טק לא ראה את הסוף של משבר הקורונה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאנל בכנס טקנוביישן (מימין לשמאל): אמיתי זיו, יאיר שניר, שרית פירון ויניב כהן
פאנל בכנס טקנוביישן (מימין לשמאל): אמיתי זיו, יאיר שניר, שרית פירון ויניב כהן
אמיתי זיו
אמיתי זיו

ככל שנמשך משבר הקורונה, יזמים בישראל נאלצים לנסות לגייס כסף רק בהיוועדות חזותית, מבלי לפגוש את המשקיעים, והמשקיעים מצדם צריכים להשקיע בצוותים בלי לפגוש אותם. על פי סקר שערכה קרן הון הסיכון Omers בקרב 150 קרנות הון סיכון, השקעות מרחוק הן טרנד קיים שרק יילך ויתעצם. כשנשאלו הקרנות האם הן עשו כבר השקעות מרוחקות, 40% השיבו שכן, ומרבית הקרנות (69%) שהן מתכוונות לבצע השקעות כאלו.

אבל איך עושים את זה נכון? "כל הנושא של תקשורת בעידן הזום, זה לא אותו דבר כמו פגישה פרונטאלית רק במדיה שונה - זו דרך אחרת להעביר מסרים, לשמור את תשומת הלב של הצד השני, כי יש גם שיחות שהן טלפוניות ואפילו לא רואים את הצד השני". את הדברים אמר הערב (ג') יאיר שניר, מנהל פעילות דל טכנולוגיות קפיטל - זרוע ההשקעות של הענקית דל - בישראל ובאירופה.

שניר השתתף בפאנל בכנס TechNovation של TheMarker לפרודוקטיביות ולחיים דיגיטליים שהחל אתמול ויימשך עד יום רביעי, 22 ביולי. הכנס מתקיים בשיתוף בנק לאומי, BDO וקבוצת לוצאטו ובחסות מיקרוסופט וביקום. תוכן הכנס נוצר בשיתוף פעולה עם סופרטולז (Supertools).

שניר מוסיף: "צריכה להתפתח סוג של מתודולוגיה חדשה של איך מתקשרים מסרים מרחוק מתוך הנחת עבודה שיהיו עסקאות כאלו שהן Born in the Zoom, אנחנו אגב כבר עשינו השקעה כזו. זה שונה, סוג של אינטואיציה חדשה שצריך לפתח. גם תהליך בדיקת הנאותות יותר מעמיק - עושים תהליכי ניתוח ובקרה הרבה יותר עמוקים כדי לפצות על העדר הפרונטאליות. ואם זו השקעה מעבר לים זה עוד יותר קשה כי על זה צריך להוסיף פער תרבותי".

שרית פירון, שותפה מנהלת בקרן Team8 קפיטל מסכימה: "צריך לפתח מתודולוגיות מעט שונות, כי אין תחליף למגע האנושי. לכן אני עושה יותר משיחה אחת, ומתעקשת גם על סמול טוק (שיחת חולין) כדי להכיר את האופי של הבנאדם - מה שהיה קורה מן הסתם קורה אם היינו נפגשים במשרד, והולכים להכין כוס קפה ביחד. צריך למצוא דרך לעשות את השיחה הזו גם בזום, כדי להבין מי עומד מולי".

פירון מסבירה שיש גם יתרונות למודל המרוחק: "יש יותר יעילות בעבודה מהסוג הזה. אני יכולה להכניס יותר שיחות ואלידציה עם לקוחות של החברה, יועצים שלה וכן הלאה. הרבה יותר מהר וממוקד אפשר להיכנס לעומק, יותר מאשר בפגישות פנים אל פנים שהן זוללות זמן. הקצב עולה בעידן הזום, ואגב גם הימים התארכו, פתאום אני מוצאת את עצמי עובדת בתשע-עשר בערב אחרי שאולי עשיתי הפסקה של רבע שעה לאכול".

שיחה עם משקיעים היא הזדמנות טובה לתהות על מצב ההיי-טק הישראלי, שנראה סכיזופרני: מצד אחד, יש גאות בגיוסי ההון, ומנגד, החברות עצמן מקצצות, בכח האדם, במשכורת, בתנאים הסוציאלים לעובדים.

יניב כהן, שותף וראש אשכול טכנולוגיה ב-BDO מסביר שיש אמנם יותר גיוסים, אבל הם מופנים בעיקר לחברות קיימות: "אכן רואים עלייה בהיקפים ובמספרי ההשקעות, אבל כשאני מנתח את זה, חלק מזה מגיע מהחלטה של המשקיעים להכניס כסף לחברות שהן השקיעו בהן בעבר אחרת הן עלולות להתיקל בקשיים, וזו בעצם הזרמה שמאפשרת לחברות להמשיך להתקיים. ובאמת רואים איזשהו שינוי. אם פעם ההשקעות היו מתחלקות 50-50 בין השקעות ראשונות להשקעות המשך, כעת אנחנו רואים משהו כמו 70-30 לטובת השקעות המשך. עוד דבר שאנחנו רואים הוא שהחברות עצמן, שזקקות לחמצן, מוכנות להתפשר על שווי, והמשקיעים רואים הזדמנות: חברה שראיתי אתמול בשווי 10 מיליון דולר פתאום שווה 8 מיליון דולר, אז קל להם יותר לפתוח את הארנק".

שניר: "זה שחברה מצד אחד מקצצת ומצד שני מגייסת (הון) זה לא סותר - זה הכל מתחבר לזה שכולנו מנסים דבר ראשון לייצב את התזרים, זה מה שאנחנו עשינו כמשקיעים סביב השעון בשבועות הראשונים למשבר, לייצב את התזרים ל-24 חודשים קדימה. אז מה שצריך לקצץ - מקצצים, ומצד השני מביאים עוד השקעות. זה מאפיין תקופות של חוסר ודאות. המשקיעים רוצים להיות ערוכים למקרה שתהיה רעידת אדמה יותר משמעותית".

פירון מאמינה שיקח עוד זמן ארוך עד שהכלכלה באמת תתאושש, ואת זה היא אומרת על בסיס נסיונה: "במשבר של שנת 2000 חייתי בפאלו אלטו ובמשבר 2008 חייתי בניו יורק, כך שיצא לי להיות בעין הסערה בשני המקרים. אחד הדברים שלמדתי הוא שיש גלים למשבר, ממש כמו בקורונה. כך שאם הייתי צריכה לתת עצה ליזמים, זה שלא הייתי ממהרת לחשוב שדברים חוזרים לקדמותם כל כך מהר כי הם לא מבינים את מלוא שרשרת הערך שלהם - פתאום מגלים שגם הלקוחות שלהם בצרה.

"יש גלים ספיראליים עד שמשבר נרגע, ואם הייתי מנכ"לית של חברה הייתי ממשיכה להתנהל בזהירות עם שחרור החגורה. ההיי-טק באמת בועה לעומת תעשיות אחרות, אבל גם ההיי-טק לא ראה את הסוף של הדבר הזה, ואני חושבת שרק עוד שנה-שנה וחצי נוכל להסתכל על עולם נקי מקורונה ומשבר".

כהן מעט יותר אופטימי: "בהסתכלות רחבה, כמות הכסף שקיימת בעולם לא קטנה, היא גדלה, והריבית עדיין אפס, כך שצריך לעשות עם הכסף משהו, ויש אנשים, משקיעים, שזה התפקיד שלהם בעולם, לקחת כסף ולעשות ממנו יותר באמצעות קידום מיזמים. אנחנו בעולם שלטכנולוגיה יש השפעה גדולה על ההתקדמות וההתפחות שלנו, ולכן ימשיך להגיע מימון לחברות שלוקחות אותנו לשם. אנחנו צריכים את החברות שיפתחו את הדור הבא של פתרונות כמו זום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט