מייסד "התנ"ך של המתכנתים": כך אנחנו עושים כסף

סטאק-אוברפלואו הפכה מזמן לסטנדרט אצל המפתחים - המקום שאליו הולכים כאשר נתקעים עם בעיה ללא פתרון ■ המייסד, ג'ואל ספולסקי, מדבר בכנס Technovation על הקמת חברה מבוזרת מיומה הראשון, למה כדאי להשקיע באוזניות לגיימרים, ולמה הוא מפתח פתרון שיאפשר לומר 'תודה'

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו מראיין את ג'ואל ספולסקי בכנס טקנוביישן 2020
אמיתי זיו מראיין את ג'ואל ספולסקי בכנס טקנוביישן 2020
אמיתי זיו
אמיתי זיו

"מעולם לא פגשתי מפתח שלא עושה שימוש בסטאקאוברפלואו (Stack Overflow)" כך סיפר בראיון ל-TheMarker ג'ואל ספולסקי המייסד והמנכ"ל של האתר, שנחשב במידה רבה "התנ"ך של המתכנתים". הוא הוסיף: "למעשה, מספר המפתחים שעושים שימוש בסטאק-אוברפלואו כל חודש הוא יותר מאשר מספר המפתחים המקצועיים בעולם. והסיבה היא שיש אנשים שעושים פרויקט פיתוח כלשהו ונזקקים לתשובות, למרות שאינם מפתחים במקצועם. אני לא זוכר את המספר המדויק אבל יש בפלטפורמה עשרות מיליוני מפתחים שעושים בה שימוש כמעט על בסיס יומי".

ספולסקי מתגאה בנתון נוסף: מספר האנשים שתורמים לפחות תשובה אחת בחודש לסטאק-אוברפלואו, גבוה פי שלושה ממספר האנשים שכותבים לוויקידפיה בשפה האנגלית, "זו כנראה פלטפורמת חוכמת ההמונים הגדולה בעולם".

את הדברים אמר ספולסקי הערב בכנס TechNovation לפרודוקטיביות ולחיים דיגיטליים שיימשך עד יום רביעי, ה-22 ביולי. הכנס מתקיים בשיתוף בנק לאומי, BDO וקבוצת לוצאטו ובחסות מיקרוסופט וביקום. תוכן הכנס נוצר בשיתוף פעולה עם סופרטולז (Supertools).

את סטאק-אוברפלואו ייסד ספולסקי ב-2008. האתר מציע פלטפורמת שאלות ותשובות עבור מתכנתים. "מפתחים נתקלים בהרבה בעיות לאורך יום העבודה שלהם, בעיות מאד טכניות שצריכות מענה. הרי עבור מפתח זה בלתי אפשרי להבין הכל לבד, מה גם שהמידע משתנה כל הזמן. אז הם פונים לרשת ושואלים שאלות", מסביר ספולסקי.

"הרעיון בבסיסו של סטאק-אוברפלואו הוא לספק את החוויה של חיפוש תשובה למוצלח ככל האפשר. מה שחברות אחרות עשו כדי להתמודד עם בעיות כאלה היה ליצור קבוצות דיון ופורומים שדומים לקבוצות וואטסאפ או פייסבוק - אבל אנחנו הבנו שזה מייצר המון רעש, והמון שיח שאין בו תועלת, כך שקשה למצוא את המידע האיכותי בשיחה; כולם זורקים עלייך מידע, או יותר גרוע אומרים 'גם לי יש את הבעיה הזו' ואתה מקבל 30 תשובות Me Too. החדשנות בפלטפורמה שלנו הייתה האפשרות לדרג את התשובות לפי האיכות שלהן, במעין מנגנון 'בוהן למעלה בוהן למטה' ואז התשובה הכי טובה תהיה על פי רוב למעלה בעמוד".

שפות שאנשים אוהבים וכאלה ששונאים

סטאק-אוברפלואו התבססה כסטנדרט בעולם הפיתוח, החברה מייצרת כבר כמעט עשור את מה שמכונה "סקר המפתחים השנתי", בו הם משיבים על שאלות רבות, שנוגעות גם לשכר, גם להרגלי העבודה העבודה של מפתחים - למשל 75% מאנשי התוכנה נוהגים לעבוד שעות נוספות. וגם לשאלה מהי שפת התכנות האהובה על אנשי הקוד.

"אני לומד מהסקר הרבה", מספר ספולסקי על המוטיבציה לערוך אותו, "אבל בעיקר על כמה מהר טכנולוגיה משתנה: יש שפות תכנות שבכיוון גדילה ויש כאלו בכיוון התכווצות, יש שפות שאנשים אוהבים ויש כאלו שהם שונאים. אבל אפשר לראות שהיסטורית טכנולוגיות באות והולכות מהר - מישהו בא וממציא משהו חדש ואז כולם מצטרפים. זה סקר רחב שיש בו 100 אלף משיבים בשנה, וזה הרבה בשביל כל סוג של סקר, ולוקח 40 דקות למלא אותו. אני חושב שזה עוזר מאד לתעשייה להבין איפה היא עומדת".

איך אתם עושים כסף?

"יש שלוש דרכים שבהן אנחנו עושים כסף. הראשונה, זה לספק את הפלטפורמה לתאגידים שרוצים להשתמש בה פנימית, עבור המפתחים בתוך החברה. זה גדל מאוד מהר - יותר מפי שניים בכל שנה, והלקוחות הקיימים אף מרחיבים את השימוש. החלק השני אלו הכנסות מפרסומות בפלטפורמה, כולן סביב כלי פיתוח, וזה גם עסק גדול שלנו כרגע. הביזנס השלישי זה בתחום גיוס העובדים, כי אם אתה רוצה למצוא מפתח טוב בנישה מסוימת - זה מקום טוב להתחיל בו".

"בגלל שהצלחנו כל כך במגנון שאלות ותשובות, הפכנו אותו זמין לעוד תחומים במה שמכונה: Stack Exchange. זה התחיל מהמעגל הקרוב לתכנות, כמו אבטחת מידע, או ניהול מאגרי מידע, או קריפטוגרפיה. ואז התרחבנו לתחומים כמו פיזיקה או מתמטיקה מחקרית, שזו פלטפורמה שכל מי שלומד מתמטיקה לתארים מתקדמים או חוקר משתמש בה. אבל יש גם תחומי עניין כמו בישול, גינון, רכיבה על אופניים או הכנת בירה. יצרנו מערכת שעובדת טוב בלספק לך את התשובה. זה לא אתר לשתף בו תמונות של תינוקות או לנהל 'שיחה' - יש מקומות שעושים את זה יותר טוב - זו מערכת שעובדת בלספק לך תשובה".

ספולסקי גילה לנו בראיון כי במסגרת הפיתוחים החדשים, החברה מפתחת גם פתרון שיאפשר לאנשים להגיד תודה אחד לשני על מענה, מה שהיה עד עכשיו סוג של "טאבו" בפלטפורמה ונוגד את כללי הקהילה.

"זו כנראה הטעות הכי גדולה שעשינו בחיי החברה. ניסינו להניא אנשים מלהגיד תודה, אלא שבמקום זה פשוט יצביעו על תשובה טובה. אבל יצאנו נגד האינטואיציה האנושית של בני אדם להודות למי שסייע להם", מסביר ספולסקי, "בסוף רק יצרנו תירוץ לאנשים לצעוק אחד על השני אם הם כן אמרו תודה", הוא מסכם בחיוך.

מגייסים לפי הציון בסטאק-אוברפלו

לתקופת הקורונה הגיעה סטאק-אוברפלואו מוכנה פחות או יותר - היא חברה מבוזרת מיומה הראשון: "כשהקמנו את החברה אני גרתי בניו יורק, השותף-המייסד שלי גר בקליפורניה, והיה לנו מפתח אחד מאורוגון ואחד מצפון קרולינה. ככה התחילה החברה ולמדנו להשתמש בכלים המעטים שהיו זמינים אז אונליין. אני זוכר שמישהו נכנס פעם לחדר ואמר 'סקייפ מאפשרים שיחה במקביל ל-5 אנשים!' ואנחנו חשבנו 'זה מדהים! אפשר לקיים שיחת חברה'.

"תמיד היינו בחזית של העבודה המבוזרת. בנינו משרדים אבל בעיקר עבור אנשי המכירות כי שם יש יתרון כלשהו שהם רואים אחד את השני, אבל מפתחים למעשה עובדים יותר טוב אונליין. הדבר הכי גרוע למפתח זה שמפריעים לו באמצע, ובעבודה מרוחקת הוא יכול להשתיק את חלון ההפרעות. ואז אנשים לא מצפים ממנו לתשובה מיידית אלא כשיש לו זמן ואפשר לעבור משיחה א-סינכרונית לשיחה סנכרונית. היתרון עבורנו כחברה בעבודה מרוחקת היא שאנחנו יכולים לגייס את האנשים הכי טובים בעולם ולא תלויים רק באחוז האחד של המתכנתים שגרים בניו יורק או בתל אביב. לעיתים אחנו פשוט מסתכלים מי מקבל את הציון הכי גבוה בסטאק-אוברפלואו ומנסים לגייס אותו".

ספולסקי נפרד בעוד שני טיפים לעבודה יעילה מרחוק: "אחד הדברים שאנחנו אובססיבים לגביו זו איכות הקול בשיחה. גילנו שזה מה שמאפשר שיחה דו כיוונית, טבעית, ברמה גבוהה. לכן אנחנו ממליצים על אוזניות גיימרים כאלו של 200-300 דולר או רמקול טוב. דבר שני שגילינו הוא שלא ניתן לקיים פגישה כשחלק מהאנשים בחדר וחלק על המסך, בגלל שלאנשים בחדר יש מערכת יחסים אחרת שהאנשים בזום לא ערים לה ונוטים גם לשכוח אותם. יותר אפקטיווי שכל אחד ידבר מהשולחן שלו ואז כולם נמצאים במצב זום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"