דו"ח ארגון SNC: ישראל במקום החמישי בעולם בהשקעות פינטק

ב-2019 נרשמו השקעות של 1.8 מיליארד דולר בתחום בפינטק בישראל - גידול של 107% לעומת 2018 ■ על פי הדו"ח, בתחום הפינטק בישראל פועלים כ-529 חברות - אבל ההשקעות מרוכזות במעט חברות גדולות מאוד

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צוות חברת ביוקאץ', שגייסה באחרונה 145 מיליון דולר
צוות חברת ביוקאץ', שגייסה באחרונה 145 מיליון דולר
אמיתי זיו
אמיתי זיו

לא רק סייבר: נתונים חדשים שפירסם ארגון סטארט-אפ ניישן סנטרל (SNC) מגלים כי ישראל היא גם מעצמת פינטק. הארגון מדווח כי "2019 היתה שנת שיא לפינטק הישראלי", עם השקעות של 1.8 מיליארד דולר בתחום - גידול של 107% לעומת הגיוסים בפינטק ב-2018.

נפח הגיוסים הגדול מציב את ישראל הקטנה במקום החמישי בעולם בסך ההשקעות הגלובליות בתחום הפינטק, אחרי סין, ארה"ב, בריטניה והודו – והיא מושכת כ-5% מהשקעות הפינטק העולמיות (לשם השוואה, בסייבר מדובר על כ-15%).

על פי הדו"ח, בתחום הפינטק בישראל פועלים כ-529 חברות, אבל ההשקעות מרוכזות במעט חברות גדולות מאוד. ב-2019 נרשמו שש עסקות גיוס של מעל ל-100 מיליון דולר, ובהן הגיוס של למונייד בסך 300 מיליון דולר, ונקסט אינשורנס שגייסה 250 מיליון דולר. הדו"ח מונה בסך הכל 12 חברות פינטק ישראליות שגייסו כבר מעל ל-100 מיליון דולר. גם בניכוי מועדון 100 מיליון, ב-2019 נרשמו 17 גיוסי צמיחה בתחום הפינטק בישראל, בשווי חציוני של 40 מיליון דולר לסבב.

נראה כי מגמת ריכוז ההשקעות בפינטק ממשיכה אל תוך 2020: הארגון מסר כי 87% מהגיוסים בשנה הנוכחית עד כה היו סבבי צמיחה (ראונד B ומעלה), כמו למשל הגיוס שערכה באחרונה חברת BioCatch, שהיה 145 מיליון דולר.

ב-SNC ערכו טקסונומיה (סיווג) של תחום הפינטק לשבעה תתי ענפים, שמסודרים כאן מהגדול לקטן: סחר והשקעות; תשלומים והעברות כספים; פתרונות ניהוליים לארגונים וחברות; מניעת הונאות ואבטחה; ביטוח (InsurTech); הלוואות וניהול פיננסי אישי.

בהתאם לצרכי ההון הגדולים של החברות בתחום, רוב הכסף שזורם לתחום הפינטק בישראל הוא כסף זר. 69% מהעסקות ב-2019 התבצעו על ידי משקיעים זרים, לעומת 57% ב-2018. "נוכחות של השקעות זרות מתרחשת לרוב בסבבי גיוס מתקדמים שמטרתם התרחבות וצמיחה של החברות. משקיעים אסטרטגיים מעמיקים את פעילותם בשוק ומביאים עימם, מעבר להון, גם ידע רב, ניסיון וכן לקוחות פוטנציאליים", נכתב בסקירה.

לפי הארגון, האופי הריכוזי של השקעות הפינטק, בשילוב עם משבר הקורונה, עלול לעורר כעת קשיים בתחום. "אין ספק שהקורונה טרפה את הקלפים והתעשייה לא חסינה לזעזוע", הסביר יאיר פונרוב, מוביל תחום הפינטק ב-SNC. "בטווח הקצר, כמו בשאר הסקטורים של ההיי-טק בישראל, משקיעים זרים עשויים להתרחק ומשקיעים מקומיים יתמקדו ככל הנראה בהגנה על חברות הפורטפוליו שלהם, מה שיקשה על החברות הצעירות יותר.

"מכיוון שההשקעות בענף מרוכזות מאוד, ורק 21% מהחברות גייסו יותר מ-5 מיליון דולר מאז הקמתן ויתר החברות עדיין נמצאות בשלבים המקודמים שלהן - סביר להניח שרבים מהסטארט-אפים יחוו קשיים. עם זאת, המגיפה צפויה להגדיל משמעותית את השימוש בטכנולוגיות חדשות. בטווח הרחוק, החברות שישרדו את המשבר הנוכחי יראו הזדמנויות רבות, בעיקר בתחומים של תשלומים דיגיטליים, מניעת הונאות ואבטחה".

תחום הפינטק מאופיין ביזמים בוגרים יחסית, כשהגיל הממוצע הוא 41. שני שלישים מהזימים מגיעים מרקע בפיננסים, ו-75% מהצוותים כוללים לפחות יזם סדרתי אחד. הגיל החציוני של החברות הוא שבע שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט