נכנעו לספוטיפיי: פלאפון וסלקום סוגרות את אפליקציות המוזיקה שלהן

ענקיות המוזיקה הזרות פיצחו את סודות הקהל הישראלי והותירו את המתחרות המקומיות עם הפיצ'רים המיושנים הרחק מאחור - עד שאלה החליטו לסגור את פעילותן ■ לפי הערכות, לספוטיפיי יש כיום כמעט מיליון משתמשים בישראל: מאזין ישראלי ממוצע משתמש באפליקציה כשעתיים וחצי ביום

שגיא כהן
שגיא כהן
ספוטיפיי. צרכנים משלמים כדי להתאים לעצמם תוכן באופן אישי
ספוטיפיי. צרכנים משלמים כדי להתאים לעצמם תוכן באופן אישי צילום: Dado Ruvic/רויטרס
שגיא כהן
שגיא כהן

חברות הסלולר פלאפון וסלקום סוגרות את שירותי המוזיקה שלהן, כך נודע ל-TheMarker. פלאפון הפסיקה את פעילות שירות פלאפון מיוזיקס כבר לפני חודש, ואילו סלקום תסגור את אפליקציית סלקום ווליום ב-1 ביולי. החיוב ללקוחות יופסק. שתיהן מצטרפות בכך לפרטנר שכבר סגרה את שירות המוזיקה שלה, מייביט, לפני כמה שנים. הרקע למהלכים הללו הוא כניסתן לישראל בשנים האחרונות של ענקיות טכנולוגיה מחו"ל שהשיקו שירותי מוזיקה מתחרים - בראשן ספוטיפיי ואפל מיוזיק.

שירות המוזיקה סלקום ווליום אמנם ייסגר לגמרי עבור סמארטפונים, אך ימשיך להיכלל במתכונת מצומצמת יותר כחלק משירות סלקום TV. לקוחות הטלוויזיה של סלקום נהנו עד כה מגישה מלאה לסלקום ווליום, אך החל מ-1 ביולי השירות יהיה מוגבל יותר: הוא יכלול "אלפי שירים" בפלייליסטים קבועים ותחנות רדיו, אך לא תהיה גישה חופשית לכל ספריית האלבומים והשירים ולא תהיה גישה לפלייליסטים האישיים.

סלקום ווליום ופלאפון מיוזיקס הם שירותים ותיקים יחסית, שהושקו בתחילת העשור. הן היו מרכיב משמעותי באסטרטגיה החדשה של חברות הסלולר - בעיקר בתקופה שלאחר הורדות המחירים של הענף – שביקשו להפוך להיות ספקיות תוכן בתשלום ולא רק "צינור טיפש" של שירותי שיחות סלולריות וגלישה באינטרנט. בהמשך, חברות הסלולר הבינו שייתכן שיש להן פוטנציאל גדול ממה שחשבו: בחו"ל נרשם גידול עצום בביקוש לשירותי מוזיקה לפי דרישה, עם ההצלחה האדירה של ספוטיפיי ואפל מיוזיק. לפיכך, לפני שלוש-ארבע שנים השיקו סלקום ופלאפון את האפליקציות שלהן מחדש, עם ממשק עדכני ופיצ'רים מתקדמים יותר.

אפליקציית ווליום של סלקום

אך אז הענקיות הגיעו ארצה וטרפו את הקלפים. בסוף 2018 הושקה ספוטיפיי בישראל, אחרי שאפל מיוזיק כבר הגיעה לשוק ב-2016. לצידן טיפטפו לישראל גם שחקניות קטנות יותר כמו טיידל, דיזר ויאנדקס מיוזיק. אליהן הצטרפה ב-2019 גם יוטיוב מיוזיק של גוגל. כל השירותים הזרים, אגב, הציעו מנוי בסיסי במחיר זהה לזה של אפליקציות חברות הסלולר הישראליות, כ-20 שקל לחודש.

המתחרות הזרות ריסקו את האפליקציות המקומיות

בתחילה, בחברות הסלולר ניסו לשכנע כי ההצעות שלהן יהיו עדיפות על האפליקציות הזרות. לטענתן הן כבר קרובות לצרכנים והכירו אותם, והציעו אפליקציות שמתמקדות לחלוטין במוזיקה ישראלית, עם ממשק בעברית ועם דגש רב על טעם מוזיקלי מקומי. בפועל, קרה בדיוק ההיפך. הקהל הישראלי זרם לאפליקציות הזרות. בראש ובראשונה ספוטיפיי, שמאז השקתה בישראל זכתה להצלחה ולפופולריות יוצאת דופן. כיום, לפי הערכה של גורם בענף המבוססת על נתוני TGI האחרונים, לספוטיפיי יש כמעט מיליון משתמשים בישראל (רובם משתמשים חינמיים), ובפער גדול מאוד על כל שאר שירותי המוזיקה, הזרים והמקומיים.

מיוזיקס של פלאפון

בנוסף לכך, ספוטיפיי הפכה לא רק למוקד האזנה למוזיקה - אלא גם לפודקאסטים. רן לוי, מנהל רשת הפודקאסטים "עושים היסטוריה", ציין באחרונה כי נתח ההאזנות לפודקאסטים המתבצעות דרך אפליקציית ספוטיפיי, זינק והגיע ל-50% מכלל ההאזנות.

וכך, ממאות אלפי משתמשים באפליקציות של חברות הסלולר בתקופת השיא, בשנים שלאחר ההשקה – שיעור השימוש דעך והגיע לעשרות אלפים בודדים. יש לנחש שמתוכם יש גם מנויים של שירותי המוזיקה של חברות הסלולר שנרשמו בעבר – אך כיום כלל לא מודעים לכך שהם עדיין משלמים.

הסיבה היא בראש ובראשונה שהאפליקציות של חברות הסלולר נותרו יחסית בסיסיות ומיושנות. גורם בענף טוען כי "סביר להניח שהמפעילים הסלולריים עושים בדיקות פנימיות, רואים ומשווים בין צריכת הדאטה בשירות שלהם לבין ספוטיפיי ומבינים שנגמר עידן שירותי המוזיקה שלהם". לדבריו, "השירות שלהם היה מיושן מאוד, ודרש המון השקעות בשיווק. שירותי המוזיקה שלהם בסיסיים ולא מספקים כיום את מה שהצרכן מבקש: חוויית מוזיקה ופודקאסט, הנגשת כל המוזיקה בעולם ומערכת AI ואלגוריתם המתאים לכל מאזין את התוכן הרלוונטי עבורו". עוד יתרון טכנולוגי באפליקציות הזרות כמו ספוטיפיי הוא הזמינות דרך מספר רב של מכשירים – לא רק אפליקציות אלא גם דרך מחשבים, טלוויזיות, שעונים, רמקולים חכמים, אינטגרציה עם ווייז ועוד.

בנוסף, ספוטיפיי מושכת מאזינים רבים גם בגלל שהיא מציעה גישה חינמית עם פרסומות, הכוללת פיצ'רים רבים והיצע רחב מאוד של מוזיקה, בעוד שירותי המוזיקה של חברות הסלולר היו בתשלום בלבד. ספוטיפיי גם השקיעה לא מעט בשיווק בשוק הישראלי, כולל התאמה של הממשק לעברית, עריכה מוזיקלית מקומית, והצעות שיווקיות כמו קמפיין המציע שלושה חודשים מתנה למצטרפים.

לפי נתוני חברת ADIO, המשווקת את הפרסום של ספוטיפיי בישראל, משתמש בישראל מאזין בממוצע לספוטיפיי במשך כשעתיים וחצי ביום בכל הפלטפורמות. מחצית מהמאזינים הם בגילאי 34-18.

כל המשתנים הללו גרמו לאפליקציות המוזיקה הישראליות ליהפך למיותרות בשוק. תחזוק שירות כזה עבור המפעילות כולל עלויות כבדות של תמלוגים, וכן של שיווק ופיתוח טכנולוגי. מול התחרות הגדולה ואובדן נתח השוק, הפעילות הפכה להיות לא כלכלית עבור החברות. בחברות הבינו שהשירותים הבינלאומיים נהנים ממשאבים גדולים בהרבה, ותמיד יתקדמו מהר יותר מבחינה טכנולוגית ביחס לחברות הישראליות, כך שהתחרות עמן היא די חסרת סיכוי. בנוסף, בניגוד לתחומי תוכן אחרים כמו טלוויזיה או ספרים דיגיטליים, אין הרבה ערך מוסף שמציע שירות מוזיקה ישראלי מול שירותים זרים. הרי בסופו של דבר, כולם מציעים את אותם השירים – והתחום הפך למעשה ל"קומודיטי" - סחורה לכל דבר ועניין. בהתאם לכל זה, שתיהן בחרו להשבית את השירות בתזמון דומה ובחשאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"