הכל מתחבר: אידו ג'ינו גייס עוד 25 מיליון דולר ל-RapidAPI

החברה פיתחה פלטפורמה שעוזרת למתכנתים להתחבר ליישומים חיצוניים בקלות ■ בין משקיעיה: מיקרוסופט, גרוב ואנדריסן הורוביץ

רותי לוי
רותי לוי
אידו ג'ינו
צילום: אייל טואג
רותי לוי
רותי לוי

המשקיעים של הסטארט-אפ הישראלי RapidAPI הרחיבו את סבב B של החברה בעוד 25 מיליון דולר. מדובר בסכום זהה לזה שהזרימו לחברה ביוני האחרון. המשמעות של הרחבה במקרה הנוכחי היא הנפקת מניות מאותה סדרה ובעלות אותן זכויות, במחיר מניה מעט גבוה יותר שישקף את הפעילות של החברה בתקופה שחלפה והביאה לעליית הערך.

בסבב השתתפו כל המשקיעים הקיימים של החברה - M12 זרוע ההשקעות התאגידית של מיקרוסופט, DNS קפיטל המנהלת את הונה של משפחת פריצקר, - קרן אנדריסן הורוביץ, וקרן גרוב ונצ'רס של דב מורן. ההרחבה מביאה את סך ההשקעות בחברה ל-62.5 מיליון דולר.

ראפידAPI היא פלטפורמה לחיפוש וחיבור בקלות ל–APIs — ערכות קוד מוכנות שמאפשרות למפתחים גישה ליישומים מוכנים כמו מפות, סליקת אשראי ושירות מייל — בלי שיצטרכו לכתוב אותם מאפס.

מרכז הפיתוח של החברה נמצא בתל אביב ומשרדי השיווק והמכירות של החברה ממוקמים בסן פרנסיסקו, זה כולל את המנכ"ל והמייסד הישראלי - אידו ג'ינו. בחברה 75 עובדים, מהם 45 בישראל. עם הדיווח על הגיוס, החברה הצהירה כי בכוונתה להרחיב את הצוות הישראלי ל-60 עובדים עד 2020.

עובדי RapidAPI בשיחת זום

ראפיד הוקמה בתחילת 2015, יחד עם התגברות הפרקטיקה בקרב מפתחים של שימוש בממשקי חיבור ליישומים (API) חיצוניים כדי להוסיף פונקציונליות לתוכנות ולזרז את תהליכי הפיתוח שלהן. קל להדגים את השיטה אם חושבים על אפליקציית מוניות כמו אובר או גט. החברות יכולות לפתח לבדן פונקציות כמו סליקת האשראי, שירותי תקשורת או מפה. אבל הן יכולות גם לחסוך זמן יקר ולהתחבר למוצרים מוכנים שמספקות ומעדכנות חברות אחרות — למשל, סטרייפ, המעניקה שירותי גביית תשלומים לאתרים; טווילו, המעניקה שירותי תקשורת; או גוגל מפות, המאפשרת לשאוב ממנה מפה אינטראקטיבית.

מרבית המתכנתים עושים שימוש ביישומים חיצוניים דרך API ברוב חלקיה של התוכנה, מלבד תפקודי הליבה שלה. ג'ינו טוען כי כמעט כל חברה קטנה כיום תלויה ב–20–30 חברות חיצוניות שנותנות לה שירותים מן המוכן באמצעות API.

עם עליית הפופולריות של השימוש ב-API מטלת האיתור וההתחברות אליהם נהפכה מסובכת והתחילה לדרוש ניהול שוטף. הסיבה לכך היא ש-API מפותח בחברות שונות, וכל אחת מהן משתמשת בפורמט שונה ובפרוטוקול תקשורת שונה, ועל המפתח להבין כל אחד מהם בנפרד ולעבוד מולו. כאן ראפיד נכנסת לתמונה — החברה פיתחה שכבת אבסטרקציה או חציצה, שמאפשרת למפתחים להתחבר לכל API בפורמט אחיד. במלים פשוטות: מעין שפה משותפת אחת שבה מדברים כל ה-APIs שנמצאים אצלה במערכת.

ה-APIs עולים לזירת המסחר (Marketplace) של ראפיד, וממנה המפתחים בוחרים את השירותים שהם רוצים לצרף לתוכנה שלהם. חלק מהשירותים האלה ניתנים בחינם וחלק תמורת עלות חודשית שנקבעת על ידי ספק ה–API במודל מנוי שראפיד מנהלת בחשבונית אחת עבור המפתחים.

ביוני 2019 השיקה ראפיד שירות בשם RapidAPI for Teams המאפשר לקבוצות קטנות לשתף APIs ו-Microservices פנימיים בעלות של 10 דולר בחודש למתכנת. מאז השקת השירות נוצרו, לדברי ג'ינו, למעלה מ-18,000 צוותים חדשים בפלטפורמה.

"מתחילת השנה נוספו למעלה מ-320 אלף מפתחים לקהילת המפתחים שלנו, למעלה מפי שלושה מבתקופה המקבילה אשתקד. מהם 30 אלף משתמשים הם לקוחות משלמים. בראפיד זמינים היום יותר מ-20 אלף APIs - גדילה של פי שניים מהתקופה המקבילה בשנה שעברה", אומר ג'ינו.

מקור 65% מההכנסות

המוצר השני של ראפיד, וזה שעליו מבוססות תוכניות הצמיחה שלה, נולד ב–2018 ומיועד לניהול APIs בתוך הארגון. הוא מאפשר לארגונים להגדיר מדיניות שימוש ב–APIs חיצוניים, ומאפשר למפתחים לגלות APIs שפותחו בתוך הארגון.

בארגונים גדולים יש צוותים רבים שמפתחים שירותים פנימיים. למשל, בבנק עשוי להיות צוות שיפתח שירות פנימי לתמחור הלוואות, וצוותים אחרים עשויים לרצות להשתמש בשירות כזה ולהטמיע אותו במוצרים שלהם כמו אתר הבנק. אבל אין להם מקום נוח לראות את כל היישומים הקיימים בארגון ולהתחבר אליהם. בראפיד מעריכים כי בחברה עם 500-1,000 עובדים יש כ-90 APIs פנים ארגוניים ובארגונים של 5,000-10,000 עובדים - יותר מ-300 APIs כאלה.

מספר ה-API הפנימיים בארגון, לפי מספר המתכנתים בארגוןצילום: RapidAPI

הארגונים משלמים לחברה תשלום חודשי לפי מספר המתכנתים בארגון שהם בעלי גישה למערכת, לפי מפתח של 20-30 דולר למתכנת. הגרסא הארגונית מהווה כיום 65% מההכנסות השנתיות של החברה, לעומת שליש לפני חצי שנה.

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה