דו"ח המבקר |

ליקויים בהפעלת מאגר רישיונות הנהיגה של משרד התחבורה

לפי המבקר, המאגרים הביומטריים שבידי המדינה אינם מנוהלים כנדרש ובהתאם להנחיות היחידה האמונה על התחום - היחידה להזדהות ויישומים ביומטריים ■ משרד התחבורה נכשל בעיגון השימוש במאגרי המידע - לעומת רשות התעסוקה שעומדת בכל תנאי האבטחה הנדרשים

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לקיחת טביעות אצבעות עבור המאגר הביומטרי
לקיחת טביעת אצבע עבור המאגר הביומטרי. המאגר נמצא תחת פיקוח הדוקצילום: תומר אפלבאום
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

במשרדי הממשלה המחזיקים במאגרים ביומטריים, מתעלמים מהוראות היחידה להזדהות ויישומים ביומטריים: לא מיושמת המדיניות שהיחידה התוותה להפעלת המאגרים שמחזיקים לרוב מידע אישי רגיש. בסקירה שביצע מבקר המדינה עלה כי המאגרים שנבחנו אינם מוסדרים בחקיקה ראשית ולמרות היתרונות הגבוהים שבזיהוי ביומטרי - הסיכונים הטמונים בהחזקת מאגרים אלה לפרטיות האנשים הם משמעותיים ובלתי הפיכים וכי אין על כך פיקוח ואכיפה.

על פי דו"ח המבקר, אחד הליקויים הבולטים שעולים מבדיקת פעילות היחידה להזדהות וליישומים ביומטריים, שפועלת תחת מערך הסייבר שבמשרד ראש הממשלה, הוא היעדר סמכויותיה וכי להמלצותיה אין מעמד מחייב. לפי המבקר, על המערך להסדיר את סמכויותיה במהרה. ראש היחידה, הממונה על היישומים הביומטריים, הוא בעל הסמכות המקצועית בנושא מטעם המדינה וביכולתו לבחון גם את השימוש במגזר הפרטי, שבו גם מופעלים מאגרי מידע ביומטריים.

מבין משרדי הממשלה שמפעילים מאגרים ביומטריים בעלי רמת סיכון גבוהה, בדק המבקר את מאגר התמונות והרישיונות של משרד התחבורה - מסד נתונים שבו 4.5 מיליון תמונות פנים. עם זאת, עד כה משרד התחבורה נכשל לעגן בחוק את השימוש במאגר נתונים זה. המבקר מציין כי משרד התחבורה מעביר מתוך מאגר הרישיונות מידע ביומטרי לגורמים כמו המשטרה, רשות המסים ורשויות נוספות - ועל אף שהדבר נעשה באישור ועדה משרדית - הוא לא מפרסם זאת בשקיפות לציבור כפי שהוא מחויב. בדו"ח אף מציין המבקר כי חלפו יותר מ-14 שנים מאז המליץ משרד המשפטים להסדיר את מעמדו החוקי של המאגר. עוד מצא המבקר כי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית אינה מפקחת על מספר מאגרי מידע בהם תמונות משתמשי הרב-קו - יותר מ-4.5 מיליון נוסעים, מתוכם כמיליון קטינים.

מאגר ביומטרי בראשון לציון. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

גם רשות האוכלוסין וההגירה מפעילה מאגר ביומטרי רגיש של עובדים זרים שמעמדו טרם אוסדר בחוק. על פי הממצאים, ישנם 550 אלף אזרחים זרים, שפרטיהם הביומטריים ניטלו על ידי הרשות. המבקר מציין לחיוב את רשות התעסוקה שמפעילה מאגר טביעות אצבע של אזרחים משום שהיא עומדת בכל תנאי האבטחה על פי המדיניות הקיימת.

במסמך ממליץ המבקר להעניק לממונה על היישומים הביומטריים סמכות יתרה לאכוף את תקנות האבטחה למאגרי המידע. עוד הוא ממליץ למשרד התחבורה לסיים את עבודת המטה שנועדה להפחית את הסיכון הכרוך בהפעלת מאגר תמונות רשיונות הנהיגה. לרשות האוכלוסין הוא ממליץ כי יחד עם משרד התחבורה והיחידה להזדהות ויישומים ביומטריים יבחנו את האפשרות לאחד את תעודת הזהות החכמה יחד עם רישיון הנהיגה. המבקר אף מציע כי הרשות להגנת הפרטיות תמפה את השימוש שנעשה במגזר הפרטי במאגרים ביומטריים, תקיים הערכת סיכונים ותגיש את ממצאיה ליחידה להזדהות ויישומים ביומטריים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"