האוצר ורשות החדשנות חשפו: התוכנית לחילוץ ההיי-טק הישראלי מהקורונה

תקציב רשות החדשנות בסך 1.2 מיליארד שקל יועבר לה כבר עם צאת החג כדי שתוכל להציע מענקים מהירים לסטארט-אפים קטנים ■ המדינה בוחנת שתי חלופות כדי לעודד משקיעים מוסדיים להזרים הון לחברות היי-טק ישראליות בינוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פארק היי-טק ברעננה
פארק היי-טק. בניכוי ענף ההיי-טק, אין לנו הרבה מה למכורצילום: תומר אפלבאום

משרד האוצר ורשות החדשנות הגו תוכנית סיוע ממשלתית לתעשיית ההיי-טק הכוללת מסלול מענקים מהיר ברשות החדשנות לחברות קטנות; ותוכניות השקעה משותפת בחברות בינוניות של המדינה לצד גופים מוסדיים שיש להם כסף זמין.

התוכנית הוצגה אתמול בשיחת זום בת שעתיים על ידי עידו סופר, רכז תעשיה ומסחר באגף התקציבים של משרד האוצר, ושגיא דגן, סמנכ"ל צמיחה ברשות החדשנות – מול פורום שהתכנס בשבועיים האחרונים לטובת דיון במצב. הפורום כלל נציגי משרדי הממשלה, יזמים ישראלים ונציגים מקרנות השקעה, פירמות רואי חשבון, וארגוני גג שונים הפועלים בתעשייה כמו פורום חברות הצמיחה, IATI, SNC ו-8400.

מפרטי מצגת ושיחה שהגיעו לידי TheMarker עולה כי בשלב הראשון, האוצר יקדים תשלום של 1.2 מיליארד שקל לרשות החדשנות עבור השקעה מהירה בחברות קטנות שסובלות מהמצב. מדובר בחברות הזקוקות לסיוע במימון מו"פ בשלבי גיוס ראשונים שאין להן היקף מכירות משמעותי. הסכום מצטרף לסכום של 600 מיליון שקל שכבר הועברו לרשות במסגרת תקציבה הרגיל, ועוד 50 מיליון שקל שיועדו מראש לחלוקה עבור פתרונות בתחום הקורונה.

תקציבה השנתי של רשות החדשנות נע בין 1.7-1.5 מיליארד שקל, כך שבכל מקרה מדובר בתוספת תקציבית של 250 מיליון שקל. עוד לא ברור האם הרשות תקבל תקציבים נוספים במהלך השנה. הרשות תשיק מסלול מהיר למענקים מיד אחרי הפסח ומתכננת לחלקם בתוך שלושה שבועות מיום הבקשה.

עבור חברות בינוניות - חברות בעלות הכנסות הנמוכות מ-50 מיליון דולר ופחות מ-300 עובדים - המדינה מעוניינת לשמור על רציפות קצב ביצוע השקעות הוניות על ידי השתתפות ברמת הסיכון; וכן להגדיל את היצע ההון הקיים על ידי תמרוץ משקיעים חדשים – גופים מוסדיים כמו קרנות פנסיה, ביטוח, בתי השקעות וגופי נוסטרו של הבנקים.

באוצר בוחנים בהקשר זה שתי אפשרויות – הראשונה, הגנה בשיעור של כ-15% על ההפסדים במקרה של תשואה מאכזבת – העלות הכוללת של בחירה במודל זה אינה ברורה, שכן רק לאחר 5-10 שנים התשואה תתברר.

השנייה, היא השתתפות בהשקעה מצד המדינה – המדינה תשים חלק מסכום ההשקעה כהלוואה, שתוחזר במקרה של השקעה מוצלחת. בכל מקרה, הכוונה להשתתפות בהשקעות שיבוצעו עד סוף מחצית 2021. באוצר מעריכים שהתוכנית תתרום מימון תוספתי לשוק בהיקף של 2 מיליארד שקל.

חברות גדולות להן מכירות של יותר מ-50 מיליון דולר – יכולות ליהנות מהקרן להלוואות בערבות מדינה, שהוכרזה אתמול. היקף ההלוואות יעמדו על 8% ממחזור ההכנסות השנתי, וסכום ההלוואה המקסימלי הוא 100 מיליון שקל. הצעדים אמורים לצאת לדרך בתוך מספר ימים עד שבועות.

בשיחה ובמצגת מוזכרים שני צעדים נוספים הדורשים חקיקה, שהממשלה מעוניינת לקדם בטווח הבינוני - מתן פטור ממס על ריבית על הלוואות מגוף פיננסי זר, וחוק אנג'לים חדש.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה