החברה הטובה והשותף: הקשר של איילת שקד ונפתלי בנט לחברת הסייבר ההתקפי NSO

השניים נמצאים בקשרי חברות עם ראשי החברה: שקד היא חברתה של נשיאת החברה, ואילו בכיר בחברה שמכר בנט ב-2015 - הקים סטארט-אפ עם מייסדי NSO ■ באחרונה התגייס משרד הביטחון לטובת החברה בתביעה שמתנהלת נגדה, והציע לה שיתוף פעולה ללא מכרז

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נפתלי בנט ואיילת שקד
נפתלי בנט ואיילת שקדצילום: מגד גוזני
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

האם קשר אישי בין חברי רשימת ימינה ל-NSO הוא שהוביל לפיתוח משותף של משרד הביטחון עם חברת הסייבר ההתקפי הישראלית?

השבוע נחשף ב-TheMarker כי משרד הביטחון, כחלק מתוכנית שהגה להילחם במגפת הקורונה, פנה לחברת הסייבר ההתקפי NSO כדי שתסייע בפיתוח מערכת שתדרג סיכויים של אזרחים לחלות בקורונה. חברת הכנסת איילת שקד ונשיאת NSO, שירי דולב, הן חברות טובות - כפי שהעידה שקד ברשתות החברתיות. השתיים מכירות מתקופת הלימודים באקדמיה והן בוגרות הפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב.

הקשר הקרוב בין השתיים מעלה שאלות רבות מאחר שמשרד הביטחון התגייס בחודשים האחרונים, מאז מונה נפתלי בנט לשר הביטחון, לטובת NSO בכמה מקרים.

כפי שנחשף השבוע, משרד הביטחון פנה ל-NSO כדי לפתח עמה את התכונה שתסייע להתמודד עם התפשטות הקורונה. המשרד, ככל הידוע, לא הגיש בקשה לפטור ממכרז ופנה ישירות לחברה. מהלך אחר של התקשרות ללא פטור ממכרז זכה בשנה האחרונה לביקורות קשות, כאשר חברת הממד החמישי - שבראשה עמד יו"ר כחול לבן, בני גנץ - חתמה על הסכם שיתוף פעולה בעלות של 4 מיליון שקל עם המשטרה. עלות ההתקשרות בין משרד הביטחון ל-NSO לא נחשפה.

באחרונה התברר כי עתירה של ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל נגד NSO מתנהלת בחודשים האחרונים בדלתיים סגורות - לבקשת משרד הביטחון. אמנסטי עתר נגד החברה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בדרישה לשלול ממנה את רישיון היצוא, בעקבות דיווחים כי תוכנת הריגול שלה "פגסוס" משמשת נגד פעילי הארגון, כמו גם נגד עיתונאים ומתנגדי משטר בעולם.

עוד שאלה שעולה היא היעדר גילוי נאות של שקד, שישבה בימים האחרונים בדיונים של ועדת המשנה לענייני מודיעין שבה הצביעו חברי הוועדה על הסמכת השב"כ לעקוב אחרי אזרחי ישראל ולאתר אנשים ששהו קרוב לחולי קורונה. במהלך הדיון האחרון עלו שאלות לגבי התוכנה שהציג בנט בשיתוף עם NSO, מאחר שמשרד הביטחון ביקש לעשות שימוש במידע שיגיע מהשב"כ - אך שקד לא ציינה כי היא חברה טובה של נשיאת החברה.

משרדי NSO בהרצליהצילום: Daniella Cheslow/אי־פי

קשר נוסף של בנט ל-NSO החל עוד ב-2013 דרך חבר משותף, אבי רוזן, לשעבר סמנכ"ל הפיתוח של סאיוטה - סטארט-אפ אבטחת המידע של בנט שנמכר ב-2005. רוזן חבר לחוליו לצורך הקמת הסטארט-אפ קאימרה (Kaymera), שמפתח פתרונות אבטחה לסלולר. כלומר, אבטחה מפני תוכנות ריגול כמו זו של NSO ומתחריה.

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "שר הביטחון, נפתלי בנט, מכיר את שירי דולב היכרות כללית בלבד. השר מעודד כל גוף, ציבורי או פרטי, לקחת חלק במאבק הלאומי נגד נגיף קורונה, וימשיך לעשות זאת בכל כוחו. הצלחתן של יוזמות אלה תציל חיי אדם ותאפשר את החזרת הכלכלה לסדרה".

מלשכתה של ח"כ שקד נמסר בתגובה: "מיטב המוחות בארץ, מכל התחומים, התגייסו על מנת להילחם בקורנה ולהציל חיים. שירי דולב ואיילת שקד חברות שנים רבות , זה דבר ידוע, הן אף התראיינו על חברותם בעיתונות.

"לעצם העניין: אמירה בועדה בכנסת לא דורשת גילוי נאות. לצערנו עיתונכם בוחר להיתפס לקטנוניות חסרת משמעות במקום להתרכז בעיקר ולעודד חברות היי-טק ישראליות להירתם למאמץ להצלת חיי אדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט