ועדת המשנה למודיעין הסמיכה את השב"כ לעקוב אחרי אזרחים – הפעם תחת פיקוח הכנסת

לאחר 4 דיונים בוועדת המשנה למודיעין – הוסמך השב"כ לסייע למשרד הבריאות לעקוב אחרי אזרחים ולאתר כאלה שמחויבים בבידוד ■ יו"ר הוועדה, גבי אשכנזי: "צימצמנו למינימום את המידע שמועבר"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
גבי אשכנזי, יו"ר ועדת השירותים החשאיים שסירבה לאשר את המהלך, עם ח"כ משה יעלון בדיון ועדת החוץ והביטחון בדצמבר
גבי אשכנזי, יו"ר ועדת השירותים החשאיים שסירבה לאשר את המהלך, עם ח"כ משה יעלון בדיון ועדת החוץ והביטחון בדצמבר
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

ועדת המשנה לענייני מודיעין של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת אישרה היום (שלישי) את ההסמכה של שירות הביטחון הכללי לסייע למשרד הבריאות לאתר אזרחים שצריכים להכנס לבידוד. ח"כ גבי אשכנזי (כחול לבן), שעומד בראש הוועדה, הצביע בעד הסמכה יחד עם ח"כ משה יעלון (תל"ם) וח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו).

הדיון בהסמכת השב"כ נערך במשך ארבעה מפגשים שונים של הוועדה, מתוכם שלושה שודרו לציבור הרחב וכללו נציגים של משרד הבריאות, משרד המשפטים, המל"ל, השב"כ והמשטרה, כמו גם נציגי ארגונים אזרחיים שביקשו להביע הסתייגות משימוש בשב"כ למעקב אחרי אזרחים. דיון אחד היה חסוי ובו השב"כ הציג בפני הוועדה מהן הטכנולוגיות עמן הוא פועל.

ההחלטה תהיה בתוקף עד 30 באפריל - ועד אז דרש יו"ר הוועדה אשכנזי מהממשלה למצוא חלופות למצב הקיים, או להגיש לוועדה עבודת מטה שתסביר מדוע אין חלופה אחרת. אשכנזי אמר בסוף הדיון כי "הוועדה שמרה על האיזון הנכון בין הצורך להגן על בריאות הציבור, לבין שמירה על הזכות לפרטיות של אזרחי ישראל, ככל הניתן. צימצמנו למינימום הנדרש את המידע המועבר".

במהלך הדיון הציגה היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד מירי פרנקל-שור, את ההחלטה החדשה. סעיף 7 בהחלטה מפרט את סוגי המידע שיאסף על האזרחים על ידי השב"כ: "לגבי חולה - נתוני מיקום ונתיבי תנועה בתקופה של 14 יום לפני יום האבחון. לגבי אנשים שבאו במגע עם חולה - שם מלא, מספר תעודת זהות, מספר טלפון, תאריך לידה, מועד ושעת החשיפה האחרונים לחולה ומיקום החשיפה, או חלק מהם, ככל שהדבר אפשרי ודרוש".

ראש השב"כ, נדב ארגמןצילום: מוטי מילרוד

ההחלטה קובעת פיקוח משמעותי על הפעילות של השב"כ וקובעת כי לא ניתן יהיה לעבד את המידע הזה מעבר לאיתור מחוייבי בידוד וכי המידע ימחק לאחר שבוע. מידע עודף יימחק מיד. שימוש, עיבוד וצפייה במידע ייעשה על ידי מורשים בלבד, שחתמו על הצהרת סודיות.

ההחלטה קובעת כי המידע יעבור למשרד הבריאות לטובת מעקב אחרי אלו שבאו במגע עם חולה וחייבים בבידוד ומחיל על המשרד חובת שמירה על המידע. עוד מחייבת ההחלטה כי השב"כ לא יעביר את המידע לאף רשות אחרת במדינה, פרט למשרד הבריאות. השירות יעסוק רק באיסוף מידע והעברתו למשרד הבריאות והמשרד מחוייב למחוק את המידע לאחר 60 ימים. ההחלטה אוסרת על השירות להיות מעורבים באכיפה של בידוד.

בנוסף, נקבע כי נציג של משרד הבריאות וראש השב"כ ידווחו לוועדת הכנסת לענייני מודיעין אחת לשישה ימים על מספר החולים עליהם נאסף מידע, מספר האנשים שאותרו על ידי השב"כ ואילו פעולות נקט משרד הבריאות לאחר קבלת המידע.

"אין להמשיך ולקיים את השימוש לאורך זמן"

לפני כשבועיים העבירה הממשלה באישון לילה תקנות לשעת חירום שמסמיכות את השב"כ לעשות שימוש באמצעים הטכנולוגיים שברשותו כדי לסייע באיתור אזרחים שחשודים כי שהו לצד חולה קורונה מאומת. המהלך נעשה ללא אישור ופיקוח הכנסת ובעקבות כך הוגשו על ידי עו"ד שחר בן מאיר, האגודה לזכויות האזרח וארגון עדאלה עתירות לבג"ץ, שביקשו לעצור את השימוש בשב"כ – בטענה כי מדובר בתקנות דרקוניות. בג"ץ קבע כי השב"כ ימשיך לפעול – אולם קבע כי הכנסת תצטרך לאשר את השימוש בשירות עד ל-31 במארס.

אלי אבידרצילום: אוליבייה פיטוסי

הוועדה התכנסה והציעה 4 חלופות כדי להסמיך את השב"כ ולבסוף קבעה כי השימוש בשירות יעשה תחת סעיף 7(ב')(6) שמאפשר הוספת תפקיד לשב"כ ללא צורך בתיקון חקיקה. הסעיף קובע כי השירות יעסוק גם ב"פעילות בתחום אחר שקבעה הממשלה, באישור ועדת הכנסת לענייני השירות, שנועדה לשמור ולקדם אינטרסים ממלכתיים חיוניים לביטחון הלאומי של המדינה".

בזכות התכנסות ועדת המשנה נחשף כי המידע שאוסף השב"כ כולל לא רק איכון מכשירים סלולריים, אלא גם פירוט שיחות טלפון – אולם ללא תוכן השיחות. אבידר ציין במהלך ההצבעה את החשיבות בעתירות שהוגשו לבג"ץ: "אני רוצה לומר בצורה הברורה ביותר, שהגיבורים האמיתיים של האירוע הזה הם ארגוני החברה האזרחית. אלה אשר לקחו אחריות, עתרו לבג"ץ והביאו את הממשלה להזדקק לאישורו של הפיקוח הפרלמנטרי", אמר אבידר.

אבידר הסביר כי ההחלטה לערב את השב"כ בתחומים שלא באחריותו תרמו לתחושת הפחד וההיסטריה בציבור. "אני שמח שרוח הדיונים בוועדה הייתה שדעתה של ועדת המשנה למודיעין אינה נוחה לגבי השימוש בשב"כ לתחום זה וכי אין היא רוצה לראות אותו נמשך לאורך זמן. אכן, הושמו בקרות ודיווחים לוועדת המשנה למודיעין, אשר יאפשרו לחברי הכנסת לבחון את נחיצות הכלי, אך אין להמשיך ולקיים את השימוש לאורך זמן ויש לדאוג שכל גוף יעסוק בתחום שלשמו הוא יועד", הוסיף אבידר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?