מה הסיכוי שיש לכם קורונה? משרד הבריאות רוצה שתענו על שאלון קצר ביום

משרד הבריאות מעוניין להרכיב מפה אפידמיולוגית לחיזוי ואיתור תסמינים לקורונה. השאלון שהחל במכון ויצמן, השתכלל לכדי אפליקציה עם הסטארט-אפ דיאגנוסטיק רובוטיקס. קופות החולים ומד"א יפיצו לאזרחים מידי יום

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרפיטי קורונה
גרפיטי קורונהצילום: Jane Barlow/אי־פי
רותי לוי
רותי לוי

"כחלק ממאמצי מערכת הבריאות בישראל להתמודדות עם נגיף קורונה, משרד הבריאות, קופות החולים ומד"א, יחלו לבקש מכלל האזרחים לענות על שאלון סימפטומים קצר בכל יום", כך נמסר בהודעה ששוגרה זה עתה ממשרד הבריאות.

לפי ההודעה, בימים הקרובים יישלח לכלל אזרחי ישראל שאלון יומי על ידי קופות החולים ומד"א, במטרה לספק תמונת מצב של סימפטומים אופייניים שיכולים לרמוז על התפשטות הנגיף, ולסייע למערכת הבריאות בקבלת החלטות. ככל שיותר אנשים ימלאו את השאלון האנונימי מדי יום, כך למערכת הבריאות תהיה תמונה טובה יותר של סימפטומים הקשורים להתפשטות הקורונה בישראל.

פרופ' ערן סגל, מכון ויצמן למדעצילום: מכון ויצמן

המיזם נולד כשאלון שפותח על ידי שלושה פרופסורים ממכון ויצמן למדע - ערן סגל, יובל דור ובני גייגר, ובשיתוף עם פרופ' רן בליצר, מקופת החולים כללית. את האפליקציה עבור משרד הבריאות פיתח הסטארט-אפ הישראלי, דיאגנוסטיק רובוטיקס (Diagnostic Robotics) שהוקם על ידי פרופ' משה שהם (מייסד מזור רובוטיקה), ד"ר קירה רדינסקי ויונתן עמיר. בשגרה, התוכנה של דיאגונסטיק רובוטיקס אמורה לאפשר לרופאים להפחית עומסים בחדר המיון על ידי ניתוח שאלונים ודירוג מידת הדחיפות של הבעיה.

השאלון עצמו קצר ואנונימי ומטרתו "ליצור מפה אפידמיולוגית ברזולוציה גבוהה, הכוללת עדכונים בזמן אמת, אשר תספק למערכת הבריאות תמונת מצב של סימפטומים אופייניים שיכולים לרמוז על מצב התפשטות התחלואה בישראל".

יזמי דיאגנוסטיק רובוטיקס. מימין: משה שהם, קירה רדינסקי ויונתן עמירצילום: עומר כהן

במשרד הבריאות מדגישים כי המערכת אינה אוספת פרטים מזהים, כגון, שם, מספר הטלפון או תעודת זהות, ואף גורם לא יוכל ליצור קשר בשום שלב עם המשיבים לשאלון. המשיבים יתבקשו להזין את שם היישוב והרחוב שבו הם גרים, ללא מספר בית, על מנת שניתן יהיה לייצר את המפה הגיאוגרפית של התסמינים. בזכות המידע הגיאוגרפי ניתן יהיה לבחון באילו אזורים יש עלייה או ירידה בתסמינים רלוונטיים לנגיף.

הפצת השאלון תהיה הדרגתית בימים הקרובים באמצעות קופות החולים, בטרם השאלון יופץ לכלל האוכלוסייה בכל יום.

השאלון כפי שנשלח היום למבוטח קופת החולים כללית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר