ההתנצלות של היי-בוב והבנאליות שבה מנכ"לים מאפשרים סביבת עבודה רעילה

התנהגויות מטרידות במקום העבודה יש בשפע - ההיי־טק לא נקי יותר מענפי תעסוקה אחרים - אולם, מנהלים שמאפשרים למטרידים לשגשג הם בעיה שצריכה לקבל תשומת לב ציבורית

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני זהבי
רוני זהביצילום: עופר וקנין
רותי לוי
רותי לוי

אתמול (יום ב') שיגר רוני זהבי, מנכ"ל ומייסד משותף בסטארט-אפ משאבי האנוש Hibob את המייל הבא לעובדיו: "בהמשך לשיחות והפגישות אתכם הנה כמה עדכונים והתייחסויות בהקשר לפרסומים אודותינו", נכתב. "בעקבות הכתבה ב-TheMarker מלפני כשלושה שבועות, ניסינו להבין יותר את המידע שעלה ואת הלך הרוח בחברה. חלק מהפרטים שהופיעו בכתבה, לא היו ידועים לנו וחלקם אף סתרו את המידע שהיה ידוע לנו לפני הפרסום. תהליך הלמידה והפקת הלקחים עדיין לא הסתיים.

"אני רוצה לנצל את העדכון הזה כדי להתנצל מעומק ליבי בפני כל עובד או עובדת, שאתנו או לשעבר, אשר נפגעו או שהרגישו לא בנוח בכל שלב במסגרת עבודתן או עבודתם בחברה. אדם שמטריד מינית או גורם לאנשים להרגיש לא בנוח - מקומו לא איתנו. דירקטוריון החברה הנחה אותי לפעול בנחישות ובאפס סובלנות בנושא וכן הבהיר כי לא יהיה חלק מאף חברה שאינה שומרת על סביבה בטוחה לעובדיה".

זהבי מתייחס לתחקיר שפרסמנו בינואר על שהתרחש בסטארט-אפ שהוא ייסד ומנהל. סיפרנו כי ארבע נשים התלוננו כי חוו הטרדה מינית לכאורה מצד מ', סמנכ"ל המכירות (CRO) ואחד מארבעת בכירי החברה. התלונות נעו בין השפלה על רקע מיני בצורת הצעה מבודחת ל'גולדן שאוור' ליד השירותים לעובדת זוטרה, ועד מעשה מגונה של הנחת יד במפשעתה של עובדת אחרת.

התלונות הוצלבו בין השאר מול אנשים בחברה ומחוצה לה, ששמעו או צפו באירועים בזמן אמת. הן נתמכו בהתכתבויות השמורות במערכת ואף בפוליגרף לשני הצדדים (מ' ביקש מאיתנו לעבור בדיקה, ואף הביא בודק מטעמו שיפקח עליה - ונמצא דובר שקר).

העמוד שהוסר מהבלוג של היי-בוב יום לאחר תחקיר TheMarker - פוסט שממליץ לחברות לא לטייח הטרדות מיניות

"חבל לאבד אותך"

נדמה כי על קיומו של בכיר שעבד בהיי-בוב שהתנהגותו עולה לכדי הטרדה מינית לכאורה - לא היתה מחלוקת לאחר הפרסום – לא בקרב הקוראים וגם לא בחברה. אולם לסביבה שמאפשרת לדברים האלה לקרות, אף שניתן היה לעצור אותם בשלב מוקדם בהרבה, עוד לא ניתנה תשומת הלב המלאה. המנכ"ל נתפש בעיני חלק מהקוראים כמי שניסה לטפל אך לא הצליח. הוא אולי לא סיפק שום פתרון, אבל הוא בטח לא היה חלק מהבעיה.

אלא שהמציאות היא אחרת - לפחות שלוש תלונות, כך אנחנו טענו בתחקיר, הגיעו לידיעתו של זהבי – ואילו רק באחת החברה פעלה לבירור הפרטים כמתחייב בחוק, לאחר שהמתלוננת עצמה עירבה את האחראית על מניעת הטרדה מינית בחברה. בשתיים האחרות - כולל זו שבה המתלוננת הדגימה לזהבי כיצד מ' הניח את ידו במפשעתה – המנכ"ל החליט לטפל לבד, ולכן הן גם לא תועדו. לשתיים מהמתלוננות זהבי הבהיר ש"אם זה לא יעבוד עם מ', זה לא יעבוד". "יהיה לי חבל לאבד אותך", הוא אמר (זהבי מכחיש את הדברים).

החוק, נזכיר, מטיל אחריות ישירה על המעסיק על ההטרדה עצמה – כאשר הוא אינו ממלא את חובתו לדווח לאחראי למניעת הטרדה מינית על המקרה, ופועל לבירור כנדרש. הבירור לא מיועד להגן רק על קורבנות ההטרדה המינית, אלא גם על עובדים ששמם הטוב נפגע כתוצאה משמועה כזו או אחרת על היותם מטרידים מינית.

בדיעבד

את התגובה שניתנה כעת, כשלושה שבועות לאחר הפרסום, צריך להבין בהקשרה: תהליך התגובה לכתבה, שנפתח כשבועיים לפני פרסומה התחיל בהכחשה גורפת, עבר לטענות שרמזו כי למתלוננת פוטנציאלית יש כוונות שאינן ענייניות, והסתיים בתגובה פושרת, שכללה את המשפט "יש לנו אפס סובלנות להטרדות מכל סוג", אך לא היתה בה מילה אחת של התנצלות או גינוי כלפי המעשים. באותה תגובה הונמך הסמנכ"ל הבכיר ל"עובד", והוא אפילו לא פוטר – הוא ביקש מיוזמתו לעזוב כבר מזמן, ומועד הפרסום היה התזמון שהתאים לו.

בתגובה המקורית אף נמסר כי רק בעת בירור פנימי בעקבות פניית העיתון, נודע להנהלת החברה כי עובדת מסוימת בחו"ל התלוננה, אלא שהאנונימיות שלה הקשתה על הטיפול, וכי "בדיעבד ייתכן שהיה מקום לעדכן את האחראית על מניעת הטרדה מינית בחברה על תלונה זו".

בדיעבד, מדובר בתשובה מפתיעה. אחד הכלים שמקדם הסטארט-אפ בתוך מערכת ניהול משאבי האנוש שהוא מפתח לארגונים, הוא כלי אנונימי לדיווח על התעמרות והטרדות בשם "קולך", שאמור היה להיות פתרון טכנולוגי להתמודדות עם דיווח החסר של מקרי הטרדה מינית במקומות עבודה. במייל שהוציא זהבי ללקוחות היי-בוב לאחר פרסום התחקיר שלנו – הוא אף הבטיח כי מעתה "קולך" יוגש חינם, כברירת מחדל בתוך המערכת. אלא שהתברר כי תלונות אנונימיות לכאורה, שמגיעות להיי-בוב, ממילא אינן מטופלות או מדווחות לאדם הרלוונטי האחראי בארגון.

אחריות למי?

גם הדירקטוריון – שלושה משקיעים מכובדים מקרנות צמרת בסמר, באטרי ואייט רואדס – השתתק לחלוטין. תגובת הדירקטוריון הועברה לעיתון דרך יחסי הציבור של החברה בטענה כי אין לדירקטוריון מה להוסיף מעבר לתגובה שכבר הועברה מטעם החברה, שהם עומדים מאחוריה. דבר המעלה שאלות לגבי ממשל התאגידי, שבו דירקטוריון אמור לפקח על ההנהלה.

הדירקטורים, כדאי להבין, פועלים בניגוד עניינים מובנה - הם צריכים לפקח על החברה ויש להם מחויבות למוניטין של החברות האחרות בהן הם יושבים, אך הם גם משקיעים בה מיליוני דולרים, ומחפשים תשואה פיננסית. סנקציה כלפי המנכ"ל, למשל, פוגעת להם בהשקעה.

הסיפור של היי-בוב הוא המקרה הראשון שנחשף בתקשורת לגבי ההיי-טק הישראלי שבו לחברה ולמטריד לכאורה יש שם ופנים (קדם לו רק התחקיר של "עובדה" על המשקיע רמי ברכה מקרן פיטנגו, שנגע ביחסים שבין משקיעים ליזמיות). להתנהלות של החברה או הדירקטורים במקרה זה, אין תקדים מקומי - ולכן יש להם גם תפקיד ביצירת סטנדרטים לתעשייה.

השתיקה של הנהלת היי-בוב והדריקטוריון שלה אמנם צרמה לכמה יזמים ומשקיעים, שבחרו לפרסם התנצלויות אלטרנטיביות כלפי הנפגעות ברשת החברתית. אולם רבים יותר חששו לצאת נגד משקיעים חזקים, ולסגור דלתות בתעשייה כל כך קטנה וריכוזית.

ליידי ברברה ג'אדג', כשבוע לאחר הדיווח לרשם החברות הבריטי על עזיבתה את תפקיד יו"ר היי-בוב, פורסמו האשמות על יחסה לעובדיםצילום: Simon Dawson/Bloomberg

האירוניה מתה

בתקופה שמאז פרסום הכתבה אף התגלו כמה דברים נוספים ומעוררי מחלוקת בכל הנוגע לניהול המשבר הזה. כך למשל, התברר כי בימים שלפני פרסום הכתבה, כאשר החברה עומדת עם העיתון בדיונים יותר משבוע לאחר בקשת התגובה, התאספו עובדי היי-בוב לאירוע משותף לסיכום השנה. זהבי סיים את המצגת שלו בשקופית עם תמונתו של הסמנכ"ל מ', והודה לו על עבודתו המעולה. לא כעס, לא אכזבה - סולידריות עד הסוף.

עוד התברר כי ביום שלאחר פרסום הכתבה, בהיי-בוב העלימו בלוג פוסט היסטורי שעסק בהטרדות מיניות. מטבע הדברים, היי-בוב כסטארט-אפ המפתח תוכנה לניהול משאבי האנוש, נותן את דעתו בעניינים אלה. בפוסט שהוסר, אולם נמצא בזיכרון המטמון בגוגל (Cache) החברה ממליצה לחברות לפעול מיד ולא לטייח הטרדות מיניות, אחרת העסק שלהם עשוי להיהרס.

בנוסף, עלה סיפורה של ליידי ברברה ג'אדג', שכיהנה כיו"ר הדירקטוריון של היי-בוב במשך שנתיים. ג'אדג' זכתה לכינוי "האישה המקושרת ביותר בבריטניה" והיתה יו"ר הגוף הרגולטורי האחראי על הפנסיות במדינה. המינוי שלה בהיי-בוב אף סוקר בהתלהבות בחלק מכלי התקשורת הישראלית. אלא שכשבוע לאחר הדיווח לרשם החברות הבריטי על עזיבתה של ג'אדג' את דירקטוריון היי-בוב (היי-בוב מאוגדת בבריטניה) – ביום האישה במארס 2018 - הודלף לעיתונות הבריטית מסמך המאשים אותה בגזענות, סקסיזם ובריונות כלפי עובדים. התגלית עוררה רעש בעיתונות הבריטית, ואילצה את ג'אדג' לסגת מתפקידים נוספים שמילאה.

אפס סובלנות

המושג "אפס-סובלנות" הוזכר ומוזכר בכל התגובות ששיגרה החברה – בזו שנמסרה ל-TheMarker עם הפרסום, בשני המיילים שנשלחו לעובדים ובמייל שנשלח ללקוחות. אולם רק בזו האחרונה נראה שזהבי למד את המושג לאשורו והכניס בו תוכן: "הדרכות וסדנאות למניעת הטרדה, כמו גם פרוטוקול מסודר לחושפי מעשים טורדניים, הם חשובים, אך גישת אפס-סובלנות דורשת עבודה מתמשכת וטיפול הולם כבר בסימנים הראשונים של חוסר כבוד כלפי עובדים וקולגות. אין תירוץ לצורת דיבור לא מכבדת, מנמיכה, אגרסיבית או חלילה, נגיעה לא רצויה בין עובדים, מנהלים או קולגות", כתב.

כדאי לזהבי לשפץ את הניסוח ולחדד ממי נדרש הטיפול הזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו