תחקיר TheMarker: הסטארט־אפ המבטיח טייח תלונות על הטרדות מיניות

4 עובדות בהיי־בוב התלוננו על הטרדה מינית לכאורה מצד סמנכ"ל בכיר ■ לפחות 3 מהתלונות הגיעו למנכ"ל רוני זהבי, אולם שתיים לא הועברו לאחראית כחוק ■ הסמנכ"ל ממשיך בתפקידו, המתלוננות עזבו ■ היי־בוב: "למנהלים הגיעה תלונה אחת, שטופלה" ■ הסמנכ"ל: "דרכי אינה הדרך המתוארת בכתבה"

 "העבודה בחברה היתה ההפך הגמור ממה שצריך לצפות מסטארט־אפ בתחום משאבי האנוש"
"העבודה בחברה היתה ההפך הגמור ממה שצריך לצפות מסטארט־אפ בתחום משאבי האנוש" צילום: רותם להב
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי

בשבוע האחרון של נובמבר ישב רוני זהבי, מנכ"ל ומייסד הסטארט־אפ היי־בוב (Hibob) בפאנל משאבי אנוש (HR) בהרצליה, וסיפר לקהל על סקר מנכ"לים שביצעה החברה. "כששואלים מנכ"לים מה משאיר אותם ערים בלילה, הם משיבים אנשים", הסביר. "ישיבות דירקטוריון מתחילות היום לא רק בעדכון על אילו הכנסות החברה הביאה, אלא בניתוח מעמיק של העובדים: מי יש לנו? מה קרה אתם? עד כמה שימרנו אותם?"

טוב היה אילו הדוברים היו מציינים את המועד המיוחד שנבחר לפאנל — יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים — ולהקדיש מקום לשיחה על אופן הטיפול של אותם ארגונים צומחים בתלונות על הטרדה מינית. מוטב היה גם להפנות את השאלה לזהבי עצמו.

תחקיר שערך TheMarker בחודשים האחרונים, מעלה כי ארבע עובדות בהיי־בוב טענו כי חוו הטרדה מינית מצד סמנכ"ל בכיר של החברה — מ'. כולן חוו התבטאויות בוטות בעלות אופי מיני — שתיים מהמתלוננות סיפרו על נגיעות פיזיות. באחת התלונות הסמנכ"ל הניח את ידו במפשעתה של עובדת. כל המעשים, כך לפי המתלוננות, נעשו במהלך יום העבודה, בין כותלי המשרד. מ' הוא אחד מארבעת המנהלים הבכירים בחברה (C-Level) שמעסיקה כ–170 איש.

שני בודקי הפוליגרף - מטעם העיתון ומטעמו של מ' - הגיעו למסקנה כי הוא דובר שקר בכל השאלות שהוצגו בפניו. השאלות התייחסו הן לנגיעה במפשעתה של עובדת, הן למשפטים גסים שנאמרו לאחרת, והן לשיחותיו של מ' עם זהבי בנוגע לאירועים נוספים מלבד התלונה הרשמית של א'. זהבי בכל זאת מכחיש כי קיים עם מ' שיחות על עובדות נוספות מלבד א', וכי בכלל ידע על קיומן של אלה

העובדות לא הגישו תלונה במשטרה, משום שסברו בשעתו כי הדבר הנכון הוא לפתור את "הבעיות" בתוך החברה, באופן שלא יפגע בעתידן המקצועי בתעשיית ההזנק המקומית הצפופה. מדובר בתעשייה שבה כ–75% מהחברות וכ–80% מהמשרות, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מרוכזות בתל אביב וסביבתה, ומעגל החברים בה כולל עובדים, יזמים ואף משקיעים ועורכי דין שמקושרים ומכירים זה את זה.

המנכ"ל זהבי, 53, הוא אדם ידוע ומקושר בהיי־טק הישראלי, ובין השאר ייסד את קוטנדו שנמכרה לאקמאי ב–2012 תמורת 300 מיליון דולר. לאחר מכן, שימש שותף בקבוצת ההשקעות בסייבר של נדב צפריר — Team8, והיה יזם הבית בקרן בסמר, שגם מושקעת בהיי־בוב.

סמנכ"ל המכירות מ', בכל מקרה, ממשיך בתפקידו ואילו לנשים שהוטרדו לכאורה הובהר, לעתים במפורש ולעתים ברמיזה, כי אם ברצונן להישאר בחברה — עליהן ללמוד להסתדר אתו.

תוכן התלונות אינו מפורט בהרחבה כאן, בשל צנעת הפרט, אולם מ' עומת עמן. התלונות אומתו והוצלבו בין השאר מול כמה אנשים בחברה ומחוצה לה, ששמעו או צפו באירועים בזמן אמת. כמו כן, הן נתמכו בהתכתבויות השמורות במערכת ובפוליגרף.

מבדיקת TheMarker עולה כי לפחות שלוש מהתלונות הגיעו למנכ"ל זהבי. ואולם בנוגע לשתיים מהן, הוא לא שיתף את האחראית על מניעת הטרדה מינית בחברה, כמתחייב בחוק. רק בתלונה אחת שהובאה לידיעתו של זהבי במהלך השנה החולפת, פנתה המתלוננת א' בעצמה לאחראית ודרשה ממנה לערב את עורכת הדין של החברה, וכן לדווח על האירוע לדירקטוריון.

במסגרת הבירור, החברה הגיעה למסקנה כי לא ניתן להכריע בנוגע לסיטואציות שעליהן התקבלה התלונה מאחר ש"מדובר במקרה של מלה נגד מלה". ואולם החברה העירה לסמנכ"ל כי בשיחות עם עובדות שנמצאות אתו בממשק עבודה, נמצא כי "קיימת התנהלות מצדך המשדרת משהו שעלול לייצר אי־נוחות כלפי הצד השני, ובעיקר פתיחות בסגנון הדיבור אשר אינו ראוי להתקיים במקום העבודה", לשון מכתב סיכום הבדיקה. במקרה זה, הסמנכ"ל מ' הודה בפנינו כי הוא עמד ליד א', שהיא עובדת זוטרה, בתור לשירותים ושאל אותה בהלצה אם היא רוצה “Golden Shower” (מקלחת זהב) — ביטוי המתייחס לריגוש מיני כתוצאה ממשחק המערב שתן. מלבד זה, א' התלוננה כאמור על אינטראקציה בעייתית נוספת.

ככל הידוע, בדיון מאוחר יותר שהתקיים בדירקטוריון בנושא, דווח כי תלונתה של א' הוסרה, וכי היא צפויה לסיים לעבוד בחברה מיוזמתה האישית. למתלוננת ניתן תשלום השווה ערך לשלוש משכורות, כולל חודש הודעה מוקדמת, במסגרת הסכם סיום העסקה — הסכם חריג בענף עבור עובדים זוטרים.

לחצו לקריאה: "גם שמועות על הטרדה מינית במקום העבודה - חובה לברר"

הנשים מדברות על אקטים של שליטה ובריונות בין השאר באמצעות אמירות מיניות בוטות או משפילות, המערערים את תחושת המקצועיות והביטחון העצמי

סריקה באופן מיני

התגובה הראשונית מטעמו של זהבי לפניית TheMarker בעניין התלונות שהגיעו לידיעתו ולא טופלו, היתה הכחשה גורפת. בשלב השני, הועלו טענות כאלה ואחרות כלפי מתלוננות פוטנציאליות, שרמזו כי יש להן כוונות שאינן ענייניות. רק לאחר מכן הגיע שלב ההסברים.

בתגובה הסופית שהועברה ל–TheMarker נמסר כי רק בבירור פנימי בעקבות פנייתנו נודע להנהלה על כך שעובדת אנונימית באחד ממשרדי החברה בחו"ל חשה אי־נוחות כתוצאה ממבטים לכאורה של הסמנכ"ל מ', אלא שהאנונימיות שלה הקשתה על הטיפול במקרה, וכי בדיעבד ייתכן שהיה מקום לעדכן את האחראית על מניעת הטרדה מינית בחברה במקרה זה. תגובה זו מעוררת תמיהה נוכח העובדה כי בדו"ח שהוגש לסמנכ"ל מ' על המקרה של א' כבר לפני כחצי שנה, הוכנסה התייחסות מפורשת לכך שהוא נדרש "להימנע מבחינה או סריקה של עובדת באופן מיני או באופן בלתי־ראוי והולם". משפט ספציפי מאוד שאינו נלקח מלשון החוק למניעת הטרדה מינית, ואשר תואם לתלונה המקורית שהגיעה מחו"ל.

TheMarker נענה לבקשתו של מ' לגשת אף הוא לפוליגרף — ואף להגיע עם בודק מנוסה מטעמו, בעל עבר בשירות הביטחון, שיפקח על הבדיקה. הבודק נכח בשלב תיאור הפרטים וניסוח השאלות, ביקר את כל השאלות שהוצגו לנבדק ואף קיבל את התוצאות המלאות כדי שיוכל לפענח בעצמו את תרשים הבדיקה לאחר הפענוח של הבודק מטעמנו.

שני הבודקים הגיעו למסקנה כי מ' דובר שקר בכל השאלות שהוצגו בפניו. השאלות התייחסו הן לנגיעה במפשעתה של עובדת, הן למשפטים גסים שנאמרו לאחרת, והן לשיחותיו של מ' עם זהבי בנוגע לאירועים נוספים מלבד התלונה הרשמית של א'. זהבי בכל זאת מכחיש כי קיים עם מ' שיחות על עובדות נוספות מלבד א', וכי בכלל ידע על קיומן של אלה.

"לא רציתי להגיע לעבודה"

הסמנכ"ל מ', 48, מועסק בהיי־בוב זה שלוש שנים בתפקיד Chief Revenue Officer, ואחראי על מערך המכירות בחברה. התנהגותו לכאורה ידועה לעובדים נוספים בחברה, הן בסניף הישראלי והן בסניפים בחו"ל, והיא מתפרשת בקרב כמה מהעובדים שעמם שוחחנו כהתנהגות מחוספסת של אנשי מכירות, תפקיד שלטענתם מחייב בוטות והנעה אגרסיבית יותר של אנשים לפעולה.

הנשים לא מגדירות את ההתנהגות של מ' כחיזור, אלא אקטים של שליטה ובריונות באמצעות אמירות מיניות בוטות או משפילות, המערערים את תחושת המקצועיות והביטחון העצמי.

"את באה לעוד יום בעבודה, ונותנת את כל כולך מבחינה מקצועית ואת מצפה שגם כל סוג של תקשורת במסגרת העבודה תהיה כזאת", אמרה אחת המתלוננות. "ואז מישהו מרשה לעצמו לחדור למרחב האישי שלך, לדבר אלייך בצורה משפילה ואת לא מבינה איפה את נמצאת, איך זה קשור ולמה אני צריכה בכלל לשאת את זה. זה אדם שמודע לכוח שלו — מרגיש שהוא בלתי־פגיע, ומנצל את הבדלי המין לטובתו. קמתי בבוקר עם בחילות, לא רציתי ללכת למקום העבודה כשידעתי שהוא נמצא".

עובדת לשעבר שעבדה בסניף האמריקאי אמרה בשיחה עם TheMarker כי "העבודה בהיי־בוב היתה ההפך הגמור ממה שצריך לצפות מסטארט־אפ בתחום משאבי האנוש, מכיוון שלמען האמת לא היתה שום פונקציה של משאבי אנוש בסניף האמריקאי. המצב הזה איפשר סביבה רעילה. העבודה תחת מ' היתה רעה, וחששתי להגיע לפגישות עקב התנהגות בלתי־מקצועית לחלוטין שלא מתקבלת על הדעת בסביבת עבודה, בטח לא בארה"ב, ואני מניחה שגם בישראל".

"ייתכן שהיה מקום לעדכן את האחראית"

היי־בוב הוא סטארט־אפ צומח שפיתח תוכנה ארגונית לניהול משאבי אנוש. הוא הוקם בספטמבר 2015 וגייס 55 מיליון דולר. הגיוס האחרון שלו ביולי היה לפי שווי של 120 מיליון דולר, כך לפי דיווח לרשם החברות בבריטניה, שבה מאוגדת החברה. היי־בוב משרת כיום כ–600 לקוחות — ארגונים שמעסיקים 100–2,000 עובדים — ומעסיק בעצמו כ–170 עובדים, מרביתם בישראל והשאר בלונדון ובניו יורק. בין המשקיעים של היי־בוב: קרנות צמרת כמו בסמר, באטרי ונצ'רס, ו–Eight Roads ונצ'רס, זרוע ההשקעות של פידליטי, אשר נציגיהן — אדם פישר (Adam Fisher) הישראלי, סקוט טובין (Scott Tobin) האמריקאי, ודאבור הבל (Davor Hebel) הבריטי, בהתאמה — יושבים בדירקטוריון החברה.

את היי־בוב הקים זהבי יחד עם שלושה שותפים — ישראל דויד, סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה; אנדי בלאס, שעזב את החברה בסוף 2018; ועמית כנעני, שעזבה את החברה ב–2017.

מהיי־בוב נמסר בתגובה: "לחברה ולמנהליה מדיניות של אפס סובלנות כלפי כל התנהלות העלולה להיחשב הטרדה מינית או התנהגות שאינה הולמת, ואף קיימה סדנאות הדרכה לעובדים בסוגיות אלה. בנוסף, החברה הטמיעה במערכת ניהול העובדים שלה את 'קולך' — כלי טכנולוגי ייחודי, המאפשר לעובדות ועובדים בחברה להתריע ולהתלונן על הטרדות מיניות והתנהגות בלתי־הולמת, בגלוי או באופן אנונימי, כדי לקיים סביבת עבודה בטוחה עבור עובדיה.

"למנהלי החברה הגיעה תלונה אחת בלבד אודות התנהלות לא תקינה לכאורה של העובד, נשוא פנייתכם, כלפי עובדת. עם קבלת התלונה, החלה החברה בבירור מקיף ויסודי של הטענות ללא שיהוי, באמצעות האחראית על מניעת הטרדה מינית ובליווי עורכת דין מומחית. לאחר בירור מקיף ולאחר שהעובד הכחיש את ההתנהלות המיוחסת לו, לא ניתן היה לקבוע בוודאות, בכלים העומדים לרשות החברה, את העובדות שתוארו בבסיס התלונה.

"אף על פי כן, בחרה ההנהלה לפעול באמצעים משמעתיים נוקשים נגד העובד, לקיים שיחות לחידוד הנהלים עם כלל המנהלים והמנהלות בחברה ולעדכן את הדירקטוריון אודות התלונה. העובדת עודכנה בפרטי הבדיקה והביעה את שביעות רצונה מהטיפול בעניינה. פרישתה מהחברה, מספר חודשים לאחר מכן, היתה ללא כל קשר לתלונתה, כשתנאי הפרישה שלה סוכמו במסגרת הסכם מקובל, שאינו חורג מהסכמי פרישה אחרים בחברה, בניגוד למה שנטען בכתבה.

"העובד שנגדו הוגשה התלונה, הודיע בנובמבר האחרון על סיום תפקידו בחברה במהלך 2020. מעבר לכך, להנהלה נודע על כך שעובדת אנונימית באחד ממשרדי החברה בחו"ל, חשה אי־נוחות, כתוצאה ממבטים לכאורה, של העובד. העובדת סירבה להיחשף והתנגדה לכך שהעניין יובא לידיעתו של המנכ"ל. החברה עשתה מאמצים לטפל בנושא, במסגרת ההגבלות שהציבה העובדת, אך סירובה להיחשף, הקשה על מיצוי הבדיקה. בדיעבד, ייתכן שהיה מקום לעדכן את האחראית על מניעת הטרדה מינית בחברה, במקרה זה".

הסמנכ"ל מ' מסר בתגובה: "כיבדתי ואני מכבד נשים לכל אורך 20 ויותר השנים שבהן אני מכהן בתפקידי ניהול. דרכי אינה הדרך המתוארת בכתבה ואני מתנגד נחרצות להתנהגויות מסוג זה. צר לי כי גורמים המצויים עמי בסכסוך מעלילים עלי עלילות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"