לחזות את הפציעה מראש: השעון החדש של יחידות עילית בצה"ל

פיילוט חדש של חיל הרפואה: לוחמים יצוידו בשעוני כושר חכמים - כדי לנסות לחזות ולמנוע מראש פציעות הנובעות מעומס אימונים ■ השעון מצויד בחיישנים שאוספים נתונים ומדדים הקשורים לתנועה ■ הפיילוט מעורר שאלות של אבטחת מידע ופרטיות

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שעון כושר חכם, צה"ל, גרמין
שעון הכושר החכם של גרמיןצילום: גרמין
שגיא כהן
שגיא כהן

במסגרת פיילוט חדש שמתחיל בימים אלה בצה"ל, יצוידו לוחמים בשעוני כושר חכמים - כדי לנסות לחזות ולמנוע מראש פציעות הנובעות מעומס אימונים.

זהו מיזם משותף של חיל הרפואה בצה"ל, יצרנית שעוני הכושר גרמין, והסטארטאפ הישראלי Zone7. במסגרת המיזם, עשרות לוחמים שמתגייסים בימים אלה לכמה יחידות עילית של הצבא, יקבלו שעון כושר מדגם forerunner 45 של גרמין, שאותו יצטרכו לענוד לאורך כל שעות היממה, במהלך האימונים וגם בזמן המנוחה והשינה.

השעון מצויד בחיישנים שאוספים נתונים ומדדים הקשורים לתנועה, צעדים, מאמץ, שינה ודופק. מאחורי הקלעים, הנתונים יאספו וינותחו באמצעות המערכת של Zone7.

מטרת השעון החכם: להבין את הקשר בין סוגי פעילות, עומס ומאמץ - לבין פציעות הנובעות מפעילות גופנית, במטרה להפחית אותן. הפיילוט ממומן על ידי הצבא ומובל על ידי חיל הרפואה. הוא הוצג היום (ד') בכנס .Digital.Health.Now של קהילת HealthIL, שהינה מיזם משותף של המכון הישראלי לחדשנות, משרד הכלכלה, ישראל דיגיטלית, רשות החדשנות ומשרד הבריאות.

חייל בסיכון מוגבר לפציעה

"המטרה היא שהמערכת תוכל לומר למפקד או למאמן הכושר ביחידה, למשל, שחייל מסוים נמצא היום בסיכון מוגבר לפציעה כי הוא רץ בשבוע האחרון הרבה, ישן מעט ביומיים האחרונים, וגם מאוד חם בחוץ. לכן כדאי מחר להקפיד שנפח האימון לא יעלה על 6 ק"מ ריצה וללא משקל", מסבירים אייל אליקים, סמנכ"ל הטכנולוגיות של Zone7 ואבישי פריז, מנכ"ל רונלייט Health נציגת גרמין בישראל, בשיחה עם TheMarker.

אימון חיילים בגדוד קרקל (אילוסטרציה - למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: אליהו הרשקוביץ

אליקים מסביר שכאשר יש אירוע של פציעה, אפשר להסתכל ולנתח את מכלול נתוני הפעילות שקדמו לה. כאשר מזוהה שוב דפוס פעילות דומה, ניתן לחזות שיש סבירות גבוהה לפציעות ולהתריע בפני המפקדים. לא כל הפציעות אכן ניתנות לחיזוי ומניעה - אך לדבריו, בכדורגל למשל, 85% מהפציעות הן של פציעות שריר ורקמה רכה הקשורות לחלוקת עומסים, וניתן למנוע אותן באמצעות התאמת האימונים והתרגילים.

אבטחת מידע ופרטיות

הפיילוט מעורר שאלות של אבטחת מידע ופרטיות - שכן מדובר במכשיר שנישא על ידי חיילים קרביים, שמתחבר לרשת ואוסף נתונים אישיים שנשלחים לחברות חיצוניות. אליקים ופריז מסבירים כי הנתונים נאספים רק במהלך אימונים ולא במהלך פעילות מבצעית; וכי המידע הינו אנונימי ולא משותף עם גופים נוספים. השעונים אינם כוללים מיקרופון ורמקול, אך כן מצויידים גם ב-GPS כך שנאסף מידע הקשור למיקום. עם זאת, החברות מבטיחות שגם הוא נשמר ומאובטח ואינו משותף.

Zone7 היא חברה שהוקמה לפני שלוש שנים ומפתחת אפליקציות מבוססות בינה מלאכותית לחיזוי יעדים שקשורים לכשור גופני ובריאות - ממניעת פציעות ועד ירידה במשקל. החברה עוסקת בעיקר בספורט מקצועני ועובדת בין השאר עם קבוצות כדורגל ובייסבול. המידע הגופני נאסף באמצעות שעונים וצמידי כושר.

"באמצעות חיישנים כמו מד התאוצה אפשר ליצור פרופיל של כמה כוח האדם מפעיל, ואף אם יש בעיה בטכניקת הריצה, כמו צד ימין שעובד יותר מצד שמאל", מסביר אליקים. עבור הפיילוט, החברה התאימה את המערכת הזו לחיילים: "יש הרבה דימיון בין ספורטאים לחיילים, למשל בהיקפי הפעילות ורמת המקצועיות. אך יש גם שוני שנצטרך להתייחס אליו כדי לגעת לא רק בפעילות הגופנית אלא גם בשלבים אחרים שלא רק קשורים לאימון: הליכה, נשיאת משקל, שינה - כל מכלול המאמץ הגופני של החייל".

יעל אופיר, מנכ"לית HealthIL, מסרה: "המיזם המדובר הינו דוגמה חיה למה שאנו מנסים לייצר בקהילה. חיבורים בין טכנולוגיה וגופי רפואה במטרה להתמודד ולפתור אתגרים קיימים של המערכת, במקרה זה פציעות חיילים. אנו מאמינים כי ניתן בזכות הטכנולוגיה לפתור את מרבית אתגרי מערכת הבריאות שאינם בהכרח קליניים".

מהגורמים שמובילים את הפיילוט נמסר: "בשלב זה מדובר במחקר ראשוני, הכולל כמות מצומצמת של משתתפים ומטרתו בדיקת התכנות ראשונית ולגבש מסקנות לגבי נחיצות אמצעים מסוג אלה בצה"ל. יודגש כי מדובר בשלבי מחקר ועדיין לא מתוכננת פעילות בהיקף רחב יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות