גוגל משקיעה כ-10 מיליון דולר: 120 אלף ספרים בעברית יועלו לרשת

במסגרת הפרויקט השאפתני Google Books, שמטרתו להנגיש את כל הספרים בעולם, ייסרקו ויועלו לרשת כ-120 אלף ספרים ישנים מהספרייה הלאומית בישראל ■ מאגר הספרייה כולל 1.7 מיליון ספרים, אך רובם מוגנים כיום על ידי זכויות יוצרים

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז הסריקה של גוגל בגרמניה
מרכז הסריקה של גוגל בגרמניהצילום: בן בנל
שגיא כהן
שגיא כהן

כ-120 אלף ספרים ישנים מהספרייה הלאומית בישראל ייסרקו ויועלו לרשת על ידי גוגל במסגרת פרויקט Google Books (גוגל ספרים). הספרים יעלו גם בגוגל וגם באתר הספרייה הלאומית, כאשר התהליך כולו מתבצע במימון גוגל. לפי הערכה, היא משקיעה במהלך עשרה מיליון דולר.

הספרייה הלאומית כוללת מאגר של 1.7 מיליון ספרים – כל ספר שהודפס בישראל וכל מה שנכתב על ישראל ויהדות ברחבי העולם. בספרייה מעוניינים שהספרים יהיו נגישים גם באופן דיגיטלי, אך בשל מגבלות תקציביות והעלויות הכרוכות בדיגיטציה, רק חלק קטן מהמאגר נסרק ועלה לרשת עד היום. "בשל העלויות, כשחברה כמו גוגל מעוניינת לסרוק את כל הספרים על חשבונה, זו מתנה מבחינתנו", אומר ירון דויטשר, מנהל אגף הנגשה דיגיטלית בספרייה הלאומית.

פרויקט גוגל ספרים התחיל לפני כ-15 שנה, במטרה שאפתנית של סריקה והנגשת כל הספרים בעולם. החברה החלה לסרוק ולהעלות לרשת מיליוני ספרים ולהציעם כחלק ממנוע החיפוש של הפרויקט. עם זאת, הפרויקט נתקל בקשיים בתחילת העשור הנוכחי, לאחר שגוגל ספגה תביעות משפטיות מצד סופרים ומפיצים שטענו כי העלאת התכנים לרשת מפרה את זכויות היוצרים שלהם. המאבק המשפטי האט את המיזם, אך בשנים האחרונות, לאחר הסדר משפטי, גוגל חידשה אותו והודיעה באחרונה על כך שסרקה כבר כ-40 מיליון ספרים ב-400 שפות.

בשל הגבלות של זכויות יוצרים, בשלב זה ייסרקו כ-120 אלף ספרים בלבד מתוך אוסף הספרייה הלאומית. מדובר בספרים המשוחררים מזכויות יוצרים, בעיקר כאלה שהמחבר שלהם מת לפני יותר מ-70 שנה. כלומר, מדובר בספרים שיצאו לאור בין המאה ה-16 לשנות ה-40 של המאה ה-20. הקבצים הדיגיטליים יעלו גם באתר גוגל בוקס וגם באתר הספרייה הלאומית, שם הם יונגשו בחינם. "זהו כלי חזק עבור חוקרים, היסטוריונים וכלכלנים, יהיה ניתן לבצע חיפושים בטקסט ולבצע חיבורים בין חומרים אחרים בארכיון", אומר דויטשר.

"אופרציה יוצאת דופן מבחינת גוגל"

מהלך הסריקה נמצא כעת בעיצומו והוא מורכב במיוחד. אנשי הספרייה מעבירים את הספרים במכולה דרך הים להולנד, שם הארגזים נפרקים ונשלחים במשאיות למרכז הסריקה של גוגל בגרמניה. הספרים מצולמים ונסרקים בטכנולוגיה מיוחדת, שאמורה להבטיח שמירה על שלמותם של הספרים. לאחר מכן, הם מוחזרים לספרייה הלאומית בתהליך קפדני המאפשר להחזירם למיקומם המדויק.

"זו אופרציה יוצאת דופן מבחינת גוגל, לראשונה הם משנעים ספרים דרך הים. יש עלויות גדולות של לוגיסטיקה, ביטוח ומכס – את הכל הם משלמים", אומר דויטשר.

התהליך החל לפני כמה חודשים, כשבכל משלוח מועברים 7,500 ספרים. הוא צפוי להסתיים בעוד כשנה וחצי. דויטשר מבהיר כי הספרים הנדירים ביותר אינם נשלחים לגוגל, אלא נסרקים בארץ על ידי הספרייה עצמה, כדי למנוע סיכון לנזק או אובדן של אוצרות תרבותיים והיסטוריים יקרי ערך.

מנהל הספרייה הלאומית, אורן וינברג, מסר: "היוזמות השונות שלנו בתחומי ההנגשה הדיגיטלית מאפשרות לספרייה לחשוף את אוצרותיה ואוספיה לקהלים רחבים בארץ ובחו"ל, תוך הקפדה על שמירת זכויות היוצרים של מחברי הספרים. שיתוף הפעולה עם גוגל הינו שלב חשוב נוסף המאפשר לספרייה הלאומית למלא טוב יותר את ייעודה ותפקידה הציבורי, התרבותי והחינוכי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"