נתניהו הפר את החוק באמצעות הצ'אט-בוט - מלצר הורה להשיבו לפעילות מלאה

אף על פי שיו"ר ועדת הבחירות הורה לפייסבוק לחסום את המסנג'ר של נתניהו בגלל הפרת חוק תעמולת הבחירות, הוא חזר בו בעקבות הצהרה של ח"כ דוד ביטן כי המפלגה לא תפר את החוק ■ מלצר: "ככל שתעשה הפרה נוספת - הצ'אט-בוט יוסר מחדש"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
הצ'אט-בוט של נתניהו
הצ'אט-בוט של נתניהו ב-2019צילום: צילום מסך
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

אחרי שהצ'אט-בוט של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחסם היום (ג') בשעות הצהריים בגלל הפרת חוק תעמולת בחירות, ולאחר ערעור של הליכוד, החליט יו"ר ועדת הבחירות, חנן מלצר, להורות לפייסבוק לאפשר למסנג'ר לפעול כרגיל.

למרות הוראתו אמש (ב') של יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, שלפיה אסור להפיץ מסרים הכוללים התייחסות לסקרים, הפר היום הבוט של עמוד הפייסבוק של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את ההוראה. בתגובה פייסבוק השעתה את הבוט של נתניהו עד לאחר הבחירות.

ב-12:30 שלח הבוט של נתניהו מסר לעוקביו שמוכנים לבצע עבורו שיחות טלפון למתלבטים ובו תסריט חדש שמדבר על סקרים: "הסקרים שלנו מראים שאנחנו קרובים מאוד לממשלת שמאל של לפיד וגנץ שבה עודה וטיבי יהיו שרים". בניגוד לעובדה שפייסבוק חסמה בשבוע שעבר את הבוט בגלל הפרה של כללי הרשת החברתית עקב הסתה, הפעם היא חסמה את המסנג'ר של ראש הממשלה עד לאחר הבחירות בגלל הפרה של חוק תעמולת הבחירות של מדינת ישראל.

לאחר החסימה פנה הליכוד בבקשה בהולה למלצר - להורות לפייסבוק להשיב את פעילות הצ'אט-בוט. בבקשה נכתב כי "סגירת הצ'אט-בוט גורמת לליכוד נזק אדיר. השימוש במערכת של פייסבוק משמשת ליצירת קשר עם אלפי מתנדבים". עוד טענו, כי המהלך פוגע בעקרון השוויון ובזכות היסוד להיבחר לכנסת.

ההודעה שבגינה נחסם הבוט של נתניהו ביום הבחירות ב-2019צילום: צילום מסך

בשעות הצהריים מסר חבר הכנסת, דוד ביטן (הליכוד), התחייבות כי הליכוד ונתניהו לא יפרסמו במסגרת הצ'אט-בוט או בכל מסגרת אחרת תכנים המפרים את הוראותיו של מלצר. בעקבות פנייה זו הוציא מלצר צו שמורה לפייסבוק להשיב את הצ'אט-בוט לפעילות רגילה, והוסיף: "ככל שתעשה הפרה נוספת של הצו או שנתניהו יפר את ההתחייבות שנמסרה לי, הצ'אט-בוט יוסר מחדש מהרשת החברתית עד לפרסום תוצאות הבחירות".

דוברת פייסבוק מסרה בתגובה: "אנו עובדים עם ועדות בחירות ברחבי העולם כדי לסייע בשמירה על טוהר הבחירות. המדיניות שלנו מציינת במפורש כי מפתחים נדרשים לציית לכל החוקים החלים במדינה שבה האפליקציה שלהם זמינה. לכן, השענו את פעילות הבוט לאור הפרה של החוק המקומי עד לסגירת הקלפיות".

אתמול עתרו עו"ד שחר בן מאיר וחוקרת האינטרנט ד"ר ענת בן דוד נגד השימוש שעושה העמוד של נתניהו בבוט – בניגוד לחוק הבחירות (דרכי תעמולה) והפיץ באמצעותו סקרים – דבר שאסור על פי חוק. בהמשך היום פירסמו מלצר והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הוראה לליכוד, נתניהו וגם לפייסבוק לחדול מהפצת הסקרים.

למרות הבקשה של הליכוד שהגיבו כי לא מדובר בסקר וכי הם מבקשים להסיר את ההוראה – המשיכו מנדלבליט ומלצר להדגיש כי מדובר בפעילות לא חוקית ולא קיבלו את בקשת הליכוד. מלצר הורה לליכוד, נתניהו ופייסבוק לחדול מהפצת מסרים שיש בהם הפרה של חוק תעמולת בחירות.

מלצר הורה בין היתר לרשת החברתית להסיר את ההודעות שכוללות פרסום סקרים. בתגובה שנשלחה למלצר הבוקר, טוענת פייסבוק כי היא רק הפלטפורמה שמאפשרת העברת מסרים ואין לה יכולת לשלוט במידע שעובר בין חשבונות. פייסבוק אומרת כי מכיוון שמדובר בהפצה של מסר בהודעה פרטית – שעוברת מהחשבון של נתניהו לחשבון ההודעות הפרטי של העוקב. בבקשה שהוגשה היום מבקשת פייסבוק להסיר ממנה אחריות על הטיפול בבוט כי מדובר בהוראה שהיא לא יכולה לעמוד בה.

זאת בניגוד לפרסומים בעבר כי טכנולוגיה שמאפשרת מחיקת הודעות פרטיות כן אפשרית. בפברואר השנה פורסם כי הרשת החברתית בוחנת פיצ'ר כזה לכל המשתמשים. אתר חדשות הטכנולוגיה טקראנץ' חשף באפריל 2018 כי מנכ"ל פייסבוק בעצמו השתמש בטכנולוגיה של מחיקת הודעות במסנג'ר. פייסבוק הגיבה בתגובה לכך כי הדבר נעשה מסיבות אבטחתיות. כלומר – אם פייסבוק מעוניינת למנוע הפצה של מסרים שיש בהם הפרת חוק – היא יכולה לעשות זאת.

בתגובה לחסימה עלה נתניהו ל"שידור חירום" בפייסבוק ואמר כי: "סגרו לנו את הצ'אט-בוט! זה לא ייאמן! זה לא מידתי, זה לא צודק וזה רק לנו. שייתנו לנו קנס, שיעשו משהו מידתי. אני לא מאמין שעושים דבר כזה! לקחו פטיש של 100 קילו והורידו אותו על הזבוב, כי זה הזבוב של הליכוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"