הצ'אטבוט של נתניהו: "הערבים רוצים להשמיד את כולנו"

הודעה במסנג'ר שנשלחת לעוקבים של עמוד הפייסבוק של נתניהו מבקשת ממתנדבים לפנות למצביעים במסר: "הערבים רוצים להשמיד את כולנו – נשים, ילדים וגברים" ■ הליכוד: "מדובר בטעות של עובד במטה" ■ השבוע חשפנו כי הליכוד הקים מאגר מידע על אזרחים שמזהה אותם פוליטית

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו באלקנה, בשבוע שעבר
נתניהו באלקנה, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הליכוד מעלה הילוך: בעמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו, פונה ראש הממשלה במסנג'ר לעוקבים שהסכימו לבצע עבורו שיחות שכנוע למתלבטים ובתסריט שהוא מציג להם הוא מבקש שיגידו כי "אסור שתקום ממשלת שמאל שסומכת על ערבים שרוצים להשמיד את כולנו". התסריט שמציע הצ'אטבוט של נתניהו למתנדבים תוקפני כלפי יריביו הפוליטיים ומציג אותם כסכנה קיומית. כעת נותר לראות אם פייסבוק תאפשר להפיץ באמצעות הפלטפורמה שלה טקסטים שמרמזים כי ערבים מעוניינים בהשמדתם של ישראלים ויהודים.

נתניהו מבקש מעוקביו במסנג'ר להתקשר למצביעים פוטנציאלים ולהסביר שהם מתקשרים כי מדובר ביום בחירות גורלי, וכי "נתניהו מציג מדיניות ימין יהודית, ביטחון וישראל. אני תורם את הזמן שלי כי אסור שתקום בעוד שבוע ממשלת שמאל מסוכנת עם לפיד, עודה, גנץ וליברמן. ממשלת שמאל חילונית, חלשה, שסומכת על הערבים שרוצים להשמיד את כולנו – נשים, ילדים וגברים ותאפשר אירן גרעינית שתחסל אותנו".

הצ'אטבוט של נתניהו, ב-2019צילום: מסך

במהלך קמפיין הבחירות הנוכחי הפעיל העמוד של נתניהו צ'אטבוטים שבהם הוא פנה באמצעות שיחה אוטומטית למשתמשים לוודא עמם אם הם נמנים בין מצביעיו או לא. במהלך השיחה הזו, הוא גם מגייס אותם כמתנדבים שיסכימו לבצע עבורו שיחות לאנשים זרים, לנסות לשכנע אותם להצביע ליכוד והוא גם מספק להם את מספרי הטלפון של האזרחים אליהם יש להתקשר ולנסות לשכנעם להצביע לליכוד. לפני ביצוע השיחות, הוא גם מספק למתנדבים תסריטים שונים שאותם יציגו לאותם מתלבטים, ואף מבקש מהם לדווח לו בחזרה ולציין אם מי ששוחחו עמו ענה שיצביע או לא.

את השיחה מסיים נתניהו: "אני מבקש ממך להיות השליח של ראש הממשלה, להביא 3 חברים ובני משפחה בשלישי הבא ולדאוג שיצביעו. תודה (שם פרטי), אני סומך עליך!".

צ'אטבוט הוא מערכת ממוחשבת שמופעלת בצורה אוטומטית בתגובה לכל אינטרקציה, על בסיס בינה מלאכותית ולפי תסריטי שיחה כתובים מראש. הליכוד הפעיל את הצ'אטבוט כבר בסיבוב הבחירות הקודם. השבוע נחשף כי המפלגה הקימה מאגר מידע על אזרחים בעלי זכות הצבעה שמזהה אותם פוליטית – אם הם נמנים עם מצביעי הליכוד או לא. מאגר המידע היה לא מאובטח ופרוץ – כך שהמידע הזה היה חשוף לגורמים חיצוניים. המידע ,שהופיע בטור מיוחד שמציין את ההשקפות הפוליטיות של הגולשים, נאסף ככל הנראה ממקורות שונים - למשל דפי מתפקדים וסקרים, אולם ייתכן שחלק ממנו הגיע מהצלבות מול הצ'אטבוט של מסנג'ר.

האבטחה הרופפת שחשפה מאגר מידע רגיש שבו מציינים לצד מספרי תעודת הזהות, מספרי הטלפון והכתובות של אנשים פרטיים גם את דפוסי ההצבעה שלהם, מנוגדת לתקנות אבטחת המידע של הרשות להגנת הפרטיות.

במערכות בחירות קודמות השתמשה הליכוד בטרמינולוגיה דומה. ביום הבחירות ב-2015 העלה נתניהו סרטון לפייסבוק במטרה לעודד בוחרים ימנים לצאת להצביע, כשהוא מזהיר כי "שלטון הימין בסכנה. המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי. עמותות שמאל מסיעות אותם באוטובוסים". במקביל, שלח גם הודעות SMS עם מסר דומה לקהלים מפולחים של מצביעי ימין בערים שבהן שיעורי ההצבעה היו נמוכים, כדי לדרבן את קהל המצביעים להצביע.

כעת חוזר נתניהו על אותה שיטה, אולם הפעם האג'נדה מועברת באמצעות מסרים ישירים בפייסבוק מסנג'ר, ונתניהו מבקש מאזרחים להוציא לפועל את קמפיין ההפחדה בשמו.

הליכוד: "טעות של עובד"; המשותפת: "נתניהו פסיכופט שרוצה דם"

בשלב זה פייסבוק לא מגיבה לשאלה אם מדובר במסר שיש בו הפרה של כללי הקהילה של החברה, ואם החברה תנקוט בצעדים מגבילים כלפי הפעלת הצ'אטבוט לטובת העברת מסרים מסוג זה למשתמשיה.

מהליכוד נמסר בתגובה: "מדובר בטעות של עובד במטה. רה"מ לא ראה את הדברים, לא אישר אותם, הם אינם על דעתו ואינם מקובלים עליו. כשהדברים הובאו לידיעתו הוא ביקש להסירם מיד".

מהרשימה המשותפת נמסר בתגובה: "נתניהו הוא פסיכופט ללא קווים אדומים. הוא רוצה לראות דם. העבריין הבזוי הזה ימשיך להתיר את דמנו כל עוד הוא מאמין שזה יסייע לו להמלט מהכלא. פנינו לפייסבוק - הם מוכרחים לפעול מיד לשים סוף להסתה הגזענית ומסוכנת של נתניהו נגד האוכלוסייה הערבית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה