כתבתם נגד נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו? ייתכן שהוא כבר לא יחסום אתכם

בעקבות פניית הקליניקה לזכויות דיגיטליות שהועברה לפוליטיקאים שחסמו משתמש בפייסבוק - החליטו ראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה להסיר את החסימה מהדפים הרשמיים שלהם ■ "חסימת משתמשים ומחיקת תגובות פוגעות בזכות לחופש ביטוי"

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Ammar Awad/רויטרס
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

השבוע פירסם המרכז לחינוך משפטי קליני של האוניברסיטה העברית כי בעקבות פנייה של הקליניקה לפוליטיקאים שחסמו משתמש בפייסבוק, החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, ושר הכלכלה אלי כהן להסיר את החסימה שלו מהדפים הרשמיים שלהם.

בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של המרכז נכתב: "נמאס לכם שפוליטיקאים/יות חוסמים/ות אתכם/ן ברשתות החברתיות? נראה שיש תקווה". חברי המרכז כותבים בפוסט כי חסימתו של משתמש על ידי נבחר ציבור - בין אם מדובר בשרים, חברי כנסת, ראשי ערים או חברי מועצה - היא פעולה לא חוקית, וכי מדובר בצנזורה ופגיעה בחופש הביטוי.

בשנים האחרונות, לצד הקלות שבה יכול כל משתמש להגיב ולהביע עמדה חיובית או שלילית על פוסטים של אנשי ציבור, התפתח גם מנהג נפסד שבו נבחרי ציבור מוחקים תגובות המביעות עמדה ביקורתית עליהם או חוסמים מתלוננים כך שלא יוכלו להגיב בדף הפייסבוק שלהם.

בעקבות הצלחתה של הקליניקה להסיר את החסימה של המשתמש עידן ארץ על ידי ראש הממשלה והשרים, פונים חברי המרכז לסייע לקהל הרחב במידה שנחסמו על ידי נבחר ציבור. עוד הם מציינים בפוסט כי כרגע הם מייצגים פונים נוספים שמתמודדים עם חסימתם על ידי ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן ועל ידי נתניהו בעמודים שלהם.

"חסימת משתמשים אינה חוקתית"

לפני כמה חודשים פירסמה הקליניקה, הפועלת בשיתוף פעולה בין המרכז לחינוך משפטי קליני ומרכז פדרמן לחקר הסייבר באוניברסיטה העברית, נייר עמדה שבו ציינה את פעילות המרכז סביב המלחמה בתופעת החסימות ומחיקת התגובות כלא חוקית. "עמדת הקליניקה לזכויות דיגיטליות וזכויות אדם במרכז הסייבר הינה כי חסימת משתמשות או משתמשים מעמודים רשמיים של נבחרי ציבור ברשתות חברתיות בשל הבעת דעה או ביקורת על גבי אותם עמודים, כמו גם מחיקת תגובות אלה אינה חוקתית", נכתב בפתח הדברים. המרכז מציין כי מדובר לא רק בצנזורה אלא גם מניעת נגישות למידע לכלל הציבור מאחר שהרשתות החברתיות הפכו למוקד המרכזי לצריכת מידע ברשת.

בנייר העמדה מדגישה עו"ד דנה יפה, העומדת בראש קליניקת הסייבר במרכז, כי מדובר אך ורק בעמודים רשמיים ופרופילים של נבחרי ציבור שאמורים להיות פתוחים ונגישים באופן מלא לכלל משתמש. בנוסף, בנייר העמדה מצוין כי "מחיקת תגובות של משתמש מעמוד הפייסבוק הציבורי של נבחר הציבור על סמך תוכנן פוגעת בזכות לחופש ביטוי, שכן היא מונעת ממנו להביע את עצמו ולמתוח ביקורת ציבורית על נבחר הציבור. מעבר להצלחות שהיו לנו עד כה בשימוש בנייר העמדה, אנחנו מקבלים בימים אלה עוד פניות רבות של אנשים חסומים, ובוחנים את המשך הטיפול בהן".

לפני כשנתיים קבע מבקר המדינה לשעבר, יוסף שפירא, כי על כל נבחר ציבור לפרסם תקנון מסודר לפעילות בדף הפייסבוק הרשמי שלו ובו לקבוע מדיניות שימוש ומהן הסנקציות על התבטאויות לא ראויות. בנוסף לכך, להזהיר מראש לפני מחיקה של תגובות או חסימת משתמש.

מבקר המדינה, המשמש גם נציב תלונות הציבור, כתב בדו"ח כי "אי-מתן האפשרות לאדם להגיב בדף פייסבוק רשמי של איש ציבור או מחיקת תגובתו, הן בגדר מעשה הפוגע בחופש הביטוי של אותו אדם". שפירא ציין שייתכן כי חברי הכנסת מקיימים פעילות זו במימון ציבורי שהם זכאים לו כחלק מתקציבם לקיום קשר עם הבוחר.

באחרונה פורסם כי בית המשפט הפדרלי לערעורים בארה"ב קבע כי לנשיא דונלד טראמפ אסור לחסום גולשים בחשבון הטוויטר שלו - שבו הוא משתמש גם למטרות רשמיות - וכי חסימה זו היא הפרה של עיקרון חופש הביטוי כפי שקבוע בחוקה האמריקאית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט