הדרת נשים בפייסבוק ישראל: מפרידה בין גברים ונשים בסדנאות דיגיטל

במשרדי פייסבוק ישראל מתקיימות סדנאות למנהלי דיגיטל חרדים - כשהמועדים שונים לגברים ולנשים ■ התנועה הרפורמית: הסדנאות הן מהלך לא חוקי שפוגע בשוויון

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי פייסבוק ישראל
משרדי פייסבוק ישראלצילום: ענבל אורפז
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הפרדה מגדרית - גם בפייסבוק ישראל: בשבוע שעבר פנה המרכז הרפורמי לדת ומדינה לחברה בדרישה להפסיק לקיים סדנאות מקצועיות לאנשי דיגיטל חרדים בהפרדה מגדרית בין גברים ונשים. הסדנאות מועברות על ידי צוות של פייסבוק ישראל, ומתבצעות בשיתוף עם אמפסנד בני ברק, חלל עבודה עבור הציבור החרדי. שני המפגשים מתוך השלושה שפורסמו יועדו לגברים בלבד - ומועד נוסף לנשים.

בפנייה של התנועה הרפורמית נכתב כי מדובר באפליה על בסיס מין, שעומדת בסתירה לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

לפני כשבועיים פירסם היזם החרדי משה פרידמן, מנכ"ל קמא-טק, ארגון שפועל לשילוב חרדים בהיי-טק, בעמוד הפייסבוק שלו אודות הסדנאות. אחת הסדנאות התקיימה בשבוע שעבר במשרדי פייסבוק ישראל ויועדה לגברים, והמפגש השני שיתקיים ביום שלישי במתחם אמפסנד מיועד גם הוא לגברים בלבד.

הפוסט של משה פרידמן

במכתב שנשלח לפייסבוק ישראל פירט המרכז הרפורמי כי ניסיונות דומים בעבר לבצע הפרדה מגדרית במקומות ציבוריים נפסלו על ידי בג"ץ, וגם היועץ המשפטי לממשלה קבע כי מדובר בהליך שאינו חוקי. החריג היחיד שבו ניתן לבצע הפרדה מגדרית הוא רק במקרה של אירוע בעל אופי דתי מובהק - ואילו במקרה הנוכחי אין מדובר בכך.

משה פרידמןצילום: עופר וקנין

הסדנה שפורסמה, מדגישים במרכז הרפורמי, היא אירוע ציבורי פתוח להרשמה לכלל הציבור, וכי הדרת נשים מונעת מהן שוויון ופוגעת בכבודן.

במכתב תגובה, שללה פייסבוק ישראל את הטענות נגדה על פגיעה בשווין ויצירת אפליה, וציינה כי בעבר קיימה סדנאות משותפות לנשים וגברים, אולם במקרה הנוכחי חששו שמשתתפים רבים בקרב קהל היעד במגזר החרדי לא יגיעו לסדנה.

עדי סופר־תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראלצילום: עופר וקנין

"מצער מאד שחברת פייסבוק, שמתיימרת להסיר מחיצות בין אנשים, מציעה סדנאות דיגיטל נפרדות לגברים ונשים" אומרת עו"ד אורלי ארז לחובסקי, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה.

לחובסקי מסבירה כי "הטענה שללא הפרדה הציבור החרדי לא יגיע, מתבררת כטענה כוזבת פעם אחר פעם. כך היה בהקשר של ההפרדה המגדרית באוטובוסים ובקופות החולים, וכך היה בהקשר של הדרת הנשים בשידורי תחנת קול ברמה - כששיעורי ההאזנה רק עלו מאז שההדרה פסקה. בהקשר הספיציפי של סדנאות למתכנתים חרדים, פייסבוק עצמה קיימה האקתון לציבור החרדי ללא הפרדה ב-2017 - אירוע שהיה הצלחה מסחררת. האקתון דומה התקיים על ידי יבמ ב-2018 שוב ללא הפרדה. אנו קוראות לפייסבוק לקיים סדנאות לציבור החרדי ללא הפרדה.

מפייסבוק נמסר בתגובה כי "פייסבוק ישראל וקמא-טק מקיימים שיתוף פעולה במהלך השנים האחרונות במטרה לחבר את המגזר החרדי לסטראט-אפ ניישן. כך למשל, קיימנו האקתון למגזר החרדי שכלל נשים וגברים יחד במשרדי פייסבוק. כחלק משיתוף הפעולה, בנינו סדנה לאנשי ונשות דיגיטל מהמגזר החרדי, שתסייע להם למקסם את הפעילות הדיגיטלית שלהם.

"ההפרדה נתבקשה על ידי צוות קמא-טק כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים לקחת חלק בסדנא. נדגיש כי הסדנא תועבר לנשים ולגברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב