דור 5 בסלולר יוצא לדרך - כל הפרטים על המהפכה הצפויה וההטבות שיקבלו החברות

לראשונה בישראל מפרסם משרד התקשורת מכרז לדור 5 בסלולר, שצפוי להיות מהיר כמעט כמו חיבור ברשתות סיבים אופטיים ■ למה בכלל צריך דור 5, מה יהיו השימושים העיקריים בו - ולמה חיכינו עד עכשיו

נתי טוקר
נתי טוקר
רשת דור 5 בסלולר
רשת דור 5 בסלולרצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס
נתי טוקר
נתי טוקר

המהפכה הטכנולוגית בדרך: משרד התקשורת יפרסם מחר (ב') מכרזי תדרים חדשים לדור 4 בסלולר - ולראשונה גם טווחים לדור 5. לאור מצבו של שוק התקשורת והפסדי החברות, במשרד גיבשו מכרז שבו יושם דגש על תמריצים והטבות כלכליות לחברות על בסיס השקעה בתשתיות. לפי המשרד, שווי ההטבות הישירות עשוי להגיע עד חצי מיליארד שקל.

בנוסף, בהתאם למתווה שגיבש המשרד, רוב הטווחים המוצעים יהיו סגורים להתמודדות רק למפעילי הסלולר הקיימים. כלומר, המשרד מונע הקמת מפעיל סלולרי שביעי שיחריף את התחרות. במשרד גם מאפשרים להקטין את מספר המתמודדים במכרז באמצעות היתר לשני מפעילים או יותר להגיש הצעה משותפת.

המכרז החדש להפעלת דור 5 בסלולר יכלול ארבע רצועות תדרים. הנה הנקודות העיקריות במהפכה הטכנולוגית העתידית.

מה זה דור 5 ולמה צריך אותו?

הצריכה ההולכת וגדלה של תעבורת אינטרנט בקצבים גבוהים מאלצת את חברות הסלולר להשקיע בתשתיות. התחזיות העולמיות הן לזינוק משמעותי של תעבורת המידע ברשת. כיום החברות מציעות בישראל רשת דור 4, אך לא בפרישה מלאה - בין השאר לאור מחסור בתדרים. המשרד יוצא כעת למכרז לתדרים חדשים שאמורים להשלים ולחזק את תשתית דור 4 בישראל.

הדור החמישי בסלולר מאפשר מהירות העברת קבצים גבוהה הרבה יותר, כמעט בדומה לתשתית הקווית של סיבים אופטיים. במדינות רבות בעולם כבר החלו "למכרז" את תדרי דור 5 ובכמה מדינות מתקדמות, למשל דרום קוריאה וארה"ב, כבר יש באזורים מסוימים פרישה של דור 5. בעולם יש מספר מכשירים מועט שמאפשר התחברות לרשת דור 5, אך פניהן של כל יצרניות המכשירים מופנות לשם.

הדור החמישי יאפשר לחברות הסלולר להרחיב משמעותית את שירותיהן. השימוש הוא לא רק לתעבורת מידע גבוהה ומהירה יותר למשתמשים פרטיים, כמו צרכני וידיאו או גיימינג. הדור החמישי יאפשר להטמיע מערכות של iot - אינטרנט של הדברים.

למה חיכינו עד עכשיו?

למרות איחור של כחצי שנה בלוח הזמנים, במשרד התקשורת דווקא החלו הפעם להיערך יחסית בזמן להשקת דור 5 בישראל ולמכרז התדרים בתחום. בשוק התקשורת אומרים כי בשונה מהתפתחוית טכנולוגיות קודמות שהגיעו בפיגור לישראל, ניכר שבדור 5 יש ניסיון להתקדם הרבה יותר.

לפי לוח הזמנים הנוכחי, כבר ב-2020 תושק רשת דור 5 בישראל, והמפעילים הזוכים יסיימו את פרישת הרשת בתוך ארבע שנים. במהלך אותן שנים יפורסמו מכרזי תדרים חדשים, בין השאר לאור הקצב שבו צה"ל ישחרר תדרים שבשליטתו.

נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת (מימין) ודודי אמסלם, שר התקשורת

מה יהיו השימושים בדור 5?

מעבר לרשת דור 5 יפתחו מגוון של אפשרויות משמעותיות שאינן קיימות כיום. השימושים האלה מחולקים לשלוש קבוצות.

הקבוצה הראשונה היא גלישה במהירויות גבוהה (אולטרא פס רחב). הפונקציה הזו מועילה בעיקר להעברת תוכן כבד במהירות - למשל גלישה באינטרנט, שיחות וידיאו, גיימינג, מציאות רבודה ועוד. ובקיצור, השימוש יהיה בעיקר ללקוחות קצה – משתמשים פרטיים.

קבוצה שנייה נוגעת לשימושים עתידיים בעולמות ה-IoT. יותר ויותר מכשירים כוללים אפשרות חיבור לאינטרנט ואפשרות לניהול בענן. החיבור של מספר עצום של מכשירים נקרא Massive IoT ויחייב יותר ויותר תדרים ותשתיות מפותחות.

השימוש השלישי נוגע לצורך בתקשורת יציבה ובשיהוי נמוך ככל האפשר. כלומר, שהאינטרנט לא יסבול מנפילות והמידע יזרום ויגיע במהירות מנקודת לנקודה. הצורך בפונקציות האלה הוא לשימוש עתידיים, למשל אוטונומיה תעשייתית, כלי רכב אוטונומיים ואפילו ניתוח שייעשה מרחוק באמצעות האינטרנט.

החוק קובע כיום כי לחברות התקשורת אסור להפלות בין מידע למידע - כלומר הן מחויבות לנייטרליות רשת. עם זאת, בשוק התקשורת מותחים ביקורת על משרד התקשורת משום שאינו מאפשר להן לבצע תעדוף של מידע בעולמות העתידיים. כך למשל, ייתכן שסרט וידיאו שיוריד נער בשכונה מסוימת ימנע מבית החולים לבצע ניתוח דחוף על גבי האינטרנט. לפי בכירים בשוק, המשרד חייב לאפשר תעדוף של משימות בין שימושים שונים ברשת דור 5.

מאיפה הכסף?

חברות הסלולר כבר סובלות מהפסד בשל פעילות הסלולר שלהן, ולפחות שתיים מהן, סלקום ופרטנר, משקיעות במקביל מאות מיליוני שקלים בשנה בפרישת תשתית קווית של סיבים אופטיים. השקעה בנקודת הזמן הנוכחית ברשת דור 5, שעלותה היא 2-1 מיליארד שקל, עשויה להיות משימה בלתי אפשרית.

במשרדי התקשורת והאוצר מודעים למצוקה של חברות הסלולר. עם זאת במשרדי הממשלה מעלים במכרז זה שתי נקודות. ראשית, רשתות דור 5 יעבירו את עולם הסלולר לעידן הבא. חברות הסלולר יספקו מגוון רחב של שירותים שיבוססו על הרשתות והתדר שבבעלותן. פעילות זו עשויה להניב להם בעתיד הכנסה גבוהה מאוד שאינה קיימת כיום.

שנית, המשרד מתכוון להעניק לחברות הסלולר תמריצים בשווי כולל של חצי מיליארד שקל אם אכן יעמדו בקצב שנקבע לפריסת רשת דור 5. התמריצים האלה כוללים הנחה של 28% באגרות תדרים שהחברות משלמות למדינה. כיום משלמות החברות כ-350 מיליון שקל בשנה יחד רק עבור תדרים.

חברות הסלולר עצמן דורשות מזה זמן רב ויתור מוחלט על אגרות התדרים. לטענתן, אם המדינה רוצה לעודד השקעה בתשתיות היא חייבת לוותר על מקור ההכנסה הזה. ואולם במשרד האוצר לא הסכימו לבטל לחלוטין את האגרות. ההטבה הנוכחית משקפת רק הנחה באגרות למשך ארבע שנים. בסופו של דבר החברות ישלמו סכום גבוה יותר עבור התדרים שהן פורשות להרחבת דור 4 ופריסת דור 5. במשרד האוצר מנמקים זאת בטענה כי בעולם נהוג לגבות סכום גבוה הרבה יותר עבור התדרים מאחר שהם משאב ציבורי המהווה מקור הכנסה משמעותי בהווה ובעיקר בעתיד עבור החברות.

סוגיית האגרות מורכבת במיוחד בעיני חברות הסלולר. גם אם חלקן יתמודדו עם ההנחה הנוכחית, הן חוששות מאי יציבות רגולטורית. שר אחר עלול לנקוט מדיניות שונה ולפתע יבוטלו ההנחות באגרות. במכרז הנוכחי אין הבטחה לקיצוץ באגרות אלא רק הודעה כי תהיה פנייה לשרים בבקשה שיורו להפחית את האגרות.

נערות בסלולרי. למצולמות אין קשר לנאמר בידיעה

איך המשרד חוסם את התחרות?

ההנחה העומדת מאחורי מדיניות המכרז של משרד התקשורת היא ששוק הסלולר הישראלי אכן הגיע לנקודת תחרותית שאותה לא כדאי לעבור. במכרז הקודם עבור רשת דור 4 איפשרה המדינה לכל מי שמעוניין לגשת. המדיניות הזו היא שיצרה את הטראומה של 2018 - הכניסה של חזי בצלאל לענף עם חברת אקספון והמותג we4g, שהציע עם מחירים נמוכים מאוד לסלולר והובילה לגל הורדות מחירים שחברות הסלולר מתקשות להתמודד עמן.

הפעם, במשרד התקשורת מעוניינים לחסום מתחרים חדשים בתחום הסלולר. זו הסיבה שלמכרז עבור תדרי הסלולר יוכלו לגשת רק חברות ומפעלים קיימים. לעומת זאת, המשרד יקצה טווח תדרים שמיועד אך ורק לחברות שיציעו תשתיות סלולר עבור טכנולוגיות מתקדמות. לתדרים המיועדים לטכנולוגיות אלה יוכלו לגשת גם חברות שאינן פעילות כיום בשוק הסלולר והן לא יוכלו להציע לצרכנים חבילת סלולר "לדיבור".

משרד התקשורת גם מתכוון לאפשר לשתי חברות להגיש בקשה משותפת לזכייה בתדרים. במלים אחרות, משש רשתות סלולר הפועלות כיום יהיה אפשר לרדת בדור 5 לשלוש בלבד — מה שכמובן יחתוך להן עלויות. למעשה, בישראל כבר פועלות שלוש רשתות: של סלקום , אקספון וגולן; של HOT מובייל ופרטנר ; ושלישית רק של פלאפון. היכולת להתאגד כבר בשלב הגשת ההצעות תאפשר לחברות רמת ודאות גבוהה בהרבה, וביטחון מוגבר להשקיע בפרישת דור 5.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן