היזם הישראלי המסתורי שמכר חברה לאמזון בביקורת נדירה: "אפל ואמזון - חברות רעות"

אביגדור וילנץ: "יותר מדי כוח מביא רוע, אני מחפש סטארט-אפים שיבטלו את הצורך באמזון" ■ ולמה הוא ממליץ ליזמים ללכת לפסיכולוג?

שגיא כהן
שגיא כהן
אביגדור וילנץ, אתמול בכנס
אביגדור וילנץ, אתמול בכנסצילום: שגיא כהן
שגיא כהן
שגיא כהן

"יותר מדי כוח, בהגדרה, מביא רוע. אני מסתכל על חברות כמו אמזון או אפל, אלה חברות רעות. לפעמים נראה שבלתי אפשרי להתגבר עליהן, אבל המשימה החביבה עלי היא להילחם בגדולים. אני מחפש סטארט-אפים שיבטלו את הצורך באמזון", כך אומר היזם והמשקיע הוותיק אביגדור וילנץ.

וילנץ דיבר אמש (שלישי) במרכז היזמות OpenValley ביקנעם, בפני עשרות יזמים, רובם מאזור הצפון. הוא השיב לשאלותיו של אופיר דובובי, ממייסדי OpenValley, רשת המתמחה ביזמות וחדשנות, וכוללת מתחמי יזמות עם חללי עבודה, ליווי ליזמים, תמיכה ושיתופי פעולה. מייסדי הרשת הם יוסי אקרמן, לשעבר מנכ"ל ונשיא אלביט, ודובובי, יזם סדרתי וממייסדי קמינריו. בראש החברה עומדת שירי גרין אלגביש.

>> האם אמזון תיהפך למפלצת גם בישראל? האזינו

וילנץ הוא אחד מהיזמים הוותיקים, המוערכים והבולטים בישראל, ומדבר באופן פומבי לעתים נדירות. הוא מהנדס אלקטרוניקה מהטכניון שעבד בעבר באלביט, ממקימי חברת גליליאו שנמכרה למארוול ב-2.7 מיליארד דולר ב-2000 (אחד מיוצאי גליליאו הוא אייל וולדמן, שהקים לאחר מכן את מלאנוקס). הוא עמד גם מאחורי אנאפורנה שנמכרה ב-2015 לאמזון תמורת 360 מיליון דולר, והשקיע בחברת ליבה שנמכרה לסיסקו. הוא גם הקים שורה של סטארט-אפים, כמו לייטביטס והבאנה לאבס.

לדבריו, השיטה המועדפת עליו היא להקים חברה, להביא צוות ומנכ"ל, ולהשקיע את כספו והכסף של שותפיו. וילנץ הוא גם פילנתרופ שעוסק בפעילות חברתית רבה. הדברים שאמר באירוע נתנו הצצה כנה להתלבטויות המוסריות שלו כיזם, על רקע ההשפעה השלילית שעלולה להיות לטכנולוגיה על העולם.

באירוע נשאל וילנץ על התחומים הטכנולוגיים שבהם הוא מתעניין. "אחד התחומים שמעניינים אותי זה להילחם בגדולים", השיב. "לצערי, אני מדי פעם מחזק אותם בזה שאני מוכר להם טכנולוגיה. יותר מדי כוח בהגדרה מביא רוע. אני מסתכל על אמזון, זו חברה רעה, ומסתכל על אפל וזו חברה נוראית. תראו את אפל ומה עשו עם אינטל (בתחום המודמים לדור 5; ש"כ), וכמה חברות הם הרגו כי הם רוצים את כל הרווחים לעצמם ולא מוכנים לעבוד עם אקו-סיסטם של ספקים.

"אני אומר ליזמים - תחשבו אילו לקוחות אתם בוחרים. יש לקוחות שיהרגו אתכם. חלק מהיזמים אולי מנסים למכור מוצרים לחברות כמו גוגל, אמזון ואפל. אבל הרוע שם עצום. אני מחפש סטארט-אפים שיבטלו את הצורך באמזון".

הוא הוסיף כי כשהיה בגליליאו, "סיסקו היתה סטארט-אפ צומח, והיתה להיט. כיום הלהיטים הם חברות כמו אמזון וכל החוטאים הגדולים האלה. יש גם הרבה סטארט-אפים נפלאים שאולי יאזנו את זה".

ג'ף בזוסצילום: NICK COTE / NYT

הוא ציין כי "לפעמים זה נראה בלתי אפשרי. אבל סופו של כל ארגון כזה הוא לדעוך ולמות, ואם יש מספיק יזמות, אפשר להתגבר על מה שהחברות האלה עושות. זאת המשימה החביבה עלי. עבדנו עם יזם אחד, מהסוג שאתה רק רואה אותו ומוכן לתת לו כמה כסף שירצה. אני מנסה לשכנע אותו לבנות מערכת תוכנה שתייתר את המסחר של אמזון. את זה אני מוכן לממן".

וילנץ סיפר כי ביקר במרכז לוגיסטי של אמזון וראה את התנאים שם. "אנשים מפרקים קרטונים, שמים את הסחורה על הרובוטים, עובדים ברעש מזעזע בשטחים אינסופיים - והכל כדי לספק את הרצון והגחמה שלנו שהכל יגיע תוך שעה. מה כבר יקרה אם נקבל את זה בתוך כמה ימים, ובלי לעבור את כל המערכת הזיהומית הזו כלפי אנשים וכלפי הסביבה?"

בהמשך הוא נשאל אם ההשלכות הסביבתיות והחברתיות של חברות הן שיקול מבחינתו. ווילנץ הרחיב בפתיחות על הלבטים המוסריים שמלווים אותו. "אני מוכר טכנולוגיות, והבעיה היא שהן יכולות לשמש, כמו כל טכנולוגיה, גם לטוב וגם לרע. וזה לא תלוי בי. אם הבאנה (חברה שמפתחת שבב בינה מלאכותית) מוכרת את הטכנולוגיה ללקוח סיני, אז השיחות בבית היא אם אנחנו עוזרים לדיכוי מיעוטים בסין, כי הרכיב שפיתחה החברה מאפשר לעשות ניתוח וזיהוי של 15 אלף תמונות בשנייה. מצד שני, זה יכול לשמש כדי להילחם בטרור. אז אם אני יכול למכור חברה כזו לחברה גדולה אחרת, זה קצת משחרר אותי, אבל אם מדובר בחברה גדולה וחזקה מדי, שהשיטות שלה בעייתיות - זה יושב לי על המצפון".

מחפש יזמים שיודעים להקשיב

אחת העצות של וילנץ ליזמים היא לחפש לקוחות שפתוחים לקבל טכנולוגיות חדשות. "קשה ליזמים להבין שרוב האנשים ברוב החברות הם במוד של Rest and Vest. תן להם לנוח בשקט, אל תפריע לשגרת החופשות והשינה בלילה, אל תביא להם טכנולוגיות חדשות שישפרו את הפרודוקטיביות בחברה, אבל יגרמו לאובדן כמה לילות. צריך למצוא חברות שהן חדשניות ויחנכו אותך כחברה. הגישה שלי היא ללכת למובילי השוק, שיענו אותי ויגרמו לי לצאת עם המוצר הכי טוב", אמר.

לדבריו, הוא מחפש יזמים שיודעים להקשיב. "הכרתי יזמים מדהימים מבחינת יכולות אבל אין להם יכולת להקשיב. מדברים אתם והם רק רוצים לדבר ולא להקשיב ולהטמיע. זה מה שהם יעשו גם מול לקוחות - ולעובדים. זה סופר חשוב. בנוסף, אני מחפש יזמים שיודעים לתת כבוד לשותפים שלהם, שגם יודעים להכיר במגבלות שלהם עצמם ולהשלים חוסרים. אני מחפש אדם מבושל. האשימו את גנץ שהלך לפסיכולוג? אני ממליץ לכל יזם ללכת לפסיכולוג".

וילנץ ממליץ ליזמים להיות גמישים, להכיר במכשולים ובמגבלות ולשנות כיוון במקרה הצורך. "יש יזמים שילכו דרך ההר. מלאנוקס למשל המשיכה עם האינפיבנד למרות שכולם נטשו את השוק. וולדמן התעקש להמשיך, זה האופי שלו - והוא הצליח, אבל הסיכוי במצב כזה הוא קטן".

להיזהר מהתלהבות יתר

וילנץ דיבר גם על התחומים הטכנולוגיים המבטיחים כרגע שבהם יש פוטנציאל גדול ובהם הוא מחפש השקעות. "בתחום רשתות התקשורת, תשתיות המחשוב והענן, יש תיאבון בלתי מוגבל, וצריך כל הזמן עיבודים יותר מהירים. תחום מעניין מאוד הוא הגנום האנושי ושיטת קריספר - זה מעניין אבל קשה בצורה בלתי רגילה".

נושא נוסף שהוא מרחיב עליו הוא הבינה מלאכותית. "זה תחום אינסופי, עם יכולת לפתור בעיות שלא פתירות בדרך אחרת. הבינה המלאכותית קיימת כרעיון וטכנולוגיה מעל 30 שנה, אך רק ב5-7 השנים האחרונות עלתה לפסים מעשיים. יש יישומים שתפסו והוכחו, למשל בזיהוי תמונות או וידיאו. אבל יש הרבה הייפ. כל חברה וסטארט-אפ יגידו שיש להם AI (בינה מלאכותית; ש"כ), אבל בפועל, בכל העולם אין יותר מ-100 חברות שמבינות על מה הן מדברות.

"גוגל בטופ, פייסבוק אחריה ועוד חברות שעושות זאת בצורה כזו או אחרת, ויש כאלה שמשתמשות בתשתית ובטכנולוגיה של אחרים כמו יבמ, אמזון וגוגל. אני בחרתי להתמקד בתשתית החומרתית לבינה המלאכותית, כי היו מעט שחקנים – אנבידיה עם ה-GPU וגוגל עם ה-TPU, אבל רציתי לעשות פתרון מאפס ולכן הקמנו את הבאנה".

הוא הוסיף כי צריך הרבה אינטואיציה. "כשיצאתי מגליליאו הרבה מההשקעות שלי נכשלו, התלהבתי מהרבה טכנולוגיות ורעיונות - והרוב המוחלט היו כשלונות. עם הזמן למדנו איך לאזן ושלא תהיה התלהבות יתר מדברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל