פיטורים מאסיביים והפסדים: קומו נערכת לסוף דרכה, אבל חולמת על משקיע חדש

חברת קומו סוחבת על גבה קופת מזומנים נדיבה של עשרות מיליונים ממכירת קונדואיט ב-2014 ■ רוב בעלי המניות מעדיפים לחלק אותה כדיווידנד ולהעביר את הסיכון למשקיע חדש ■ כיום פעילותה מתבססת על הסטארט-אפ קיפרז שרכשה לפני ארבע שנים תמורת 50 מיליון דולר, אך היא עדיין לא הצליחה לייצר ממנו עסקים משמעותיים

רותי לוי
רותי לוי
מייסדי קונדואיט: גבי בילצ'יק (מימין), רונן שילה ודרור ארז
מייסדי קונדואיט: גבי בילצ'יק (מימין), רונן שילה ודרור ארזצילום: דודו בכר
רותי לוי
רותי לוי

חברת האינטרנט קומו, מתכוונת לסיים את 2019 עם 44 עובדים, כ-40% מכוח האדם שאתו החלה את השנה. הכנסותיה השנתיות מסתכמות בסכום צנוע של כ-3 מיליון דולר לכל היותר, אך היא צברה בקופתה סכום לא פרופורציונלי לפעילותה העסקית - 44 מיליון דולר.

בימים אלה קומו מבקשת לחלק דיווידנד בסך 31 מיליון דולר - שלא מתוך הרווחים של החברה, אלא באמצעות הליך של הפחתת הון. לכן נדרשת למהלך אישור של בית המשפט, שבוחן את היכולת של החברה לפרוע את התחייבויותיה בעתיד. ההליך חושף חלקית את נתוניה הכספיים.

המסמכים שהגיעו לידי TheMarker מצביעים כי קומו לא הצליחה לייצר עסקים משמעותיים מרכישת הסטארט-אפ קיפרז (Keeprz) שביצעה ב-2015, וגם מעלים חשש כי רוב בעלי המניות של קומו לא מאמינים בפעילות הנוכחית, ומעדיפים להעביר את הסיכון למשקיע חדש מאשר לממן אותה בכספם.

קומו סיימה את הרבעון האחרון של 2018 עם הכנסות של כ-760 אלף דולר. העלות הישירה ששולמה בגין הפקת ההכנסות היא סכום דומה, ומותירה את קומו עם הפסד גולמי של 5,000 דולר. לחברה הפסד תפעולי רבעוני של 3.6 מיליון דולר.

הכנסותיה של קומו נוצרות משתי פעילויות - הראשונה (48% מההכנסות ברבעון האחרון), היא כלי המאפשר לעסקים קטנים לבנות אפליקציות מובייל באופן עצמאי, פעילות שהחברה טוענת כי היא "רווחית, יציבה וצורכת עלויות ניהול מצומצמות ביותר". הפעילות השנייה והמרכזית מבוססת על הסטארט-אפ קיפרז שבמסגרתה החברה מפתחת ומפיצה מערכת לעסקים קמעוניים המתחברת ישירות לקופת העסק ומספקת נתונים על התנהגות לקוחות ואפליקציה שדרכה הם יכולים לקיים איתם קשר על ידי מבצעים, מידע ומשחקים. לקוחותיה הם בעיקר רשתות מתחום המסעדנות, כמו רשת BBB.

קומו רכשה את קיפרז תמורת 50 מיליון דולר בעסקת מזומן ומניות, ואולם היא מכניסה ממנה לפי הערכות פחות מ-2 מיליון דולר בשנה בלבד. הכנסותיה מפעילות זו הסתכמו ב-395 אלף דולר ברבעון הרביעי של 2018 וכ-460 אלף דולר (בקירוב) ברבעון הראשון של 2019. היות שקומו טוענת כי פעילות אפליקציות המובייל שלה רווחית - הרי שפעילות קיפרז אחראית להפסדים.

קומו מסבירה לבית המשפט כי קופת המזומנים הלא שגרתית היא זכר לימים שעוד התמחתה בסרגלי כלים תחת פעילות קונדואיט שפוצלה מהחברה ומוזגה ב-2014 אל חברת פריון. לפני הפיצול היתה קונדואיט חברת האינטרנט הישראלית הפרטית הגדולה ביותר. המיזוג התבצע בתמורה למרבית מניותיה של פריון, והותיר בקופתה של קומו כ-280 מיליון דולר. הקופה הזאת, לטענת החברה, מקשה עליה לגייס משקיעים חדשים בשווי נכון המבטא את ערכה של פעילותה הנוכחית. היא מבקשת להשאיר בה סכום שיממן את פעילותה עד סוף 2020, ולחלק את יתרת הכסף לבעלי המניות.

שואפים לגיוס של 10 מיליון דולר עד אמצע 2020

המטרה המוצהרת של קומו היא להפוך את החברה לסטארט-אפ קטן וממוקד, לאחר השלמת תוכנית התייעלות שכללה פיטורים מאסייבים ובמסגרתה כבר קטנה רמת ההוצאות של החברה מכ-1.2 מיליון דולר לחודש ברבעון האחרון של 2018 לכ-670 אלף דולר לחודש ברבעון השני של 2019 - ולהכניס משקיעים חדשים לחברה בגיוס הון בגובה 10 מיליון דולר עד המחצית הראשונה של 2020.

אם תרחיש גיוס ההון לא יתממש כמתוכנן, החברה מסבירה כי היא מסוגלת להיסגר בצורה הדרגתית ומבוקרת בתהליך של פירוק מרצון שעדיין יותיר בקופתה די מזומנים כדי לעמוד בכל התחייבויותיה הקיימות והצפויות. קומו מציינת כי רמת הנאמנות של לקוחותיה גבוהה וכי בכל שלב היא יכולה לצמצם בצורה משמעותית את מאמצי השיווק והפיתוח שלה ועדיין הלקוחות שנרכשו עד אותה נקודת זמן ימשיכו להניב הכנסות בקצב דומה עבור החברה.

קומו מסבירה כי אין לה נושים או חובות מעבר לאלה שנוצרים ממהלך העסקים הרגיל, וכי ערב חלוקת הדיווידנד המתוכננת צפויים להיות בקופתה מזומנים בשווי 12 מיליון דולר, והון חוזר חיובי של 3.6 מיליון דולר. זאת בעוד שהתחייבויותיה התפעוליות הן כ-2.8 מיליון דולר בלבד - ולכן לא קיים חשש כי לא תוכל לעמוד בחובותיה.

ההון העצמי החשבונאי של החברה נכון לסוף 2018 הוא 77.4 מיליון דולר, ושיעורו הוא 97% מסך המאזן של החברה. לאחר החלוקה הוא יסתכם בכ-46 מיליון דולר שיהוו 94% מהמאזן. ההתחייבות הפיננסית היחידה שקיימת לחברה היא של כ-200 אלף דולר, בגין סיום יחסי עובד מעביד, המהווים פחות מאחוז ממאזן החברה לפני ואחרי החלוקה.

רשימת בעלי המניות של קומו היא ארוכה וכוללת כ-60 אנשים וגופים. בעלי המניות העיקריים הם מייסדי קונדואיט - ארז דרור ורונן שילה - המחזיקים כל אחד בכ-14% ממניות החברה, קרן ההון סיכון בנצ'מרק שמחזיקה אף היא 14%, והעובדים (13% תחת איסופ). בעלי מניות נוספים הם זאק ואורלי רינת (9.4%), קרן פרוג'ט קונדור (6%), וכן היזמים של הסטארט-אפ קיפרז, שעל בסיסו פועלת קומו כיום - לירן מיוסט, דני אלבוחר (4.3% כל אחד) ויאיר הולצר (1.5%), המייסדת הרביעית של קיפרז, אורית בליצר צור שעזבה את החברה עם הרכישה מחזיקה ב-0.35% מהמניות. גבריאל בילציק, השלישי ממייסדי קונדואיט מחזיק ב-2.7%.

קומו החלה את דרכה ב-2005 כחברת קונדואיט - שפיתחה כלי המאפשר לבעלי אתרים לבנות ולהפיץ סרגלי כלים מותאמים אישית לתכני האתר. באופן חריג בנוף הישראלי, קונדואיט חילקה דיווידנדים מספר פעמים לבעלי המניות בסכום מצטבר של כמה מאות מיליוני דולרים. גם לאחר פיצול הפעילות תחת השם קומו - במהלך השנים 2015 ו-2016 - חילקה החברה דיווידנדים לבעלי המניות בסך של כ-110 מיליון דולר.

ההיסטוריה של קונדואיט רצופה מהלכים לא שגרתיים הכוללים הקצאת אופציות נדיבה מהמקובל לעובדי חברה. בין היתר, לפני כמה שנים הפעילה החברה תכנית "co-sale" שאפשרה לעובדים ובעלי מניות אחרים למכור חלק ממניותיהם ולממש רווחים. כמו כן, החברה מדגישה שגם עובדי הניקיון, שהם מועסקים ישירות בחברה ואינם עובדי קבלן, נהנים מאירועים כמו חלוקת דיווידנדים.

חברת קומו מסרה בתגובה: "הליך בקשה להפחתת הון מחייב התייחסות פורמלית למצבי קיצון שאינם צפויים או מתוכננים, כמו אפשרות לסגירת חברה. ההליך אינו משקף סיכון כלשהו לחברה, נהפוך הוא, מצבה הפיננסי הטוב מאפשר חלוקת דיווידנד משמעותי מבלי לפגוע בהמשך פעילותה. יצוין כי הכנסותיה של קומו ממשיכות לצמוח ברבעונים האחרונים, ואנו מרחיבים בהתמדה את מעגל לקוחותינו. מרבית בעלי המניות מגבים את החברה, ואנו ממשיכים להשקיע מיליוני דולרים רבים, שכבר מצויים בקופתנו, לטובת המשך הצמיחה בשנים הבאות. זהו בוודאי לא סימן להיעדר אמון או תוכניות לסגירה".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"