עם נוף לים ומקום לעוד 2,000 עובדים: וויקס שוכרת 50 אלף מ"ר בצפון תל אביב

מדובר בעסקת ענק בענף הנדל"ן. הקמפוס החדש שאליו תעבור החברה בשני שלבים ב-2022 וב-2023 מאפשר ל-1,600 עובדי החברה בישראל לעבוד תחת קורת גג אחת, בעוד היום הם מפוזרים ביותר מ-15 ביתנים בנמל תל אביב

רותי לוי
יעל דראל
קמפוס Wix במתחם Blue של קנדה ישראל
הדמייה של קמפוס Wix במתחם Blue של קנדה ישראל
רותי לוי
יעל דראל

חברת וויקס (Wix) תעזוב את נמל תל אביב לטובת פרויקט בלו (Blue) של קנדה-ישראל בסמוך לחוף הצוק. החברה מדווחת היום כי חתמה על הסכם לשכירת 50 אלף מטר של שטח משרדי ומאות מקומות חניה על מגרש בשטח של כ-20 דונם.

כפי שנחשף לאחרונה ב-TheMarker, חתימת העסקה מול וויקס תביא כעת למימוש שיתוף פעולה בין חברת תדהר לבעלי השליטה בקנדה ישראל , ברק רוזן ואסף טוכמאייר. חברת תדהר, בשליטת גיל גבע, אריה בכר ומארק ויסמן סיכמה בחודשים האחרונים על שותפות בעסקה וצפויה להיכנס כשותפה בהיקף של 25% בייזום הפרויקט, וכן לשמש כקבלן הביצוע שלו.

וויקס שהוקמה ב-2006 ונסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 5.8 מיליארד דולר, חווה צמיחה אגרסיבית בשנים האחרונות, עם גידול של 160% במצבת העובדים מאז 2017. בסך הכל מעסיקה החברה כ-2,600 עובדים ברחבי העולם. השטח החדש בצפון של אביב מתאים לאכלס כ-3,500 עובדים לעומת כ-1,600 עובדים שמעסיקה היום וויקס בישראל. הקמפוס החדש מאפשר לכל עובדי החברה המקומיים לעבוד תחת קורת גג אחת, בעוד היום הם מפוזרים ביותר מ-15 ביתנים בנמל תל אביב.

הסכם השכירות נחתם לעשר שנים עם 3 תקופות אופציה להארכה, והאכלוס צפוי לקרות בשני שלבים, השלב הראשוני בשנת 2022 והשלב השני בשנת 2023. ההערכות הן כי וויקס תשלם שכר דירה של 40-30 מיליון שקל בשנה עבור השטח. הפרויקט תוכנן על ידי אדריכל משה צור, ויכלול 7 מבנים בעיצוב ייחודי, מעל לשתי קומות מסחר וחניונים.

וויקס פיתחה טכנולוגיה שמאפשרת לבנות אתרי אינטרנט בקלות, ושייכת לקבוצה קטנה יחסית של סטארט־אפים ישראליים מצליחים הפונים למשתמשי קצה (B2C) שהצליחו לצמוח ללא תלות בענקיות הטכנולוגיה הבינלאומיות. החברה מאפשרת לכל אדם עם יכולות טכניות בסיסיות להקים אתר, ללא לימוד מוקדם וללא עלויות פיתוח. לחברה 142 מיליון משתמשים רשומים. הקמת אתרים בסיסיים בפלטפורמה של וויקס ניתנת בחינם, ואילו הכנסות החברה מגיעות מלקוחות משלמים (2.8% מהמשתמשים), שבוחרים לשלב באתר פיצ'רים מורכבים יותר כמו גביית תשלומים, מערכת ניוזלטרים, גלישה ללא פרסומות והסרת הלוגו של וויקס מהאתר.

וויקס הציגה צמיחה שנתית ממוצעת של כ–44% בהכנסות בחמש השנים האחרונות, וב–2018 הסתכמו הכנסותיה ב–604 מיליון דולר. בשורת הרווח החברה עדיין לא מציגה בשורות גדולות, בעיקר מפני שהיא מתמקדת בהשגת צמיחה מהירה על ידי השקעות גבוהות בשיווק ומכירות. ב–2018 היא רשמה הפסד נקי של 37 מיליון דולר.

ואולם החברה לא שורפת מזומנים כלל. ההסבר לכך הוא שמרבית המינויים של וויקס הם שנתיים, הרוכשים את המינוי עד שנתיים קדימה, והחברה מקבלת את הכסף מראש. החברה גוזרת את הוצאות השיווק שלה מהגבייה — אותם כספים שנכנסים לחברה מראש אך לא בהכרח מוכָּרים באופן חשבונאי. לכן נוצר מצב שבו ככל שהגבייה גבוהה במשך זמן מההכנסות המוכרות, החברה תציג הפסדים. הוצאות השיווק והמכירות הגיעו ב–2018 ל–41% מההכנסות.

את העסקה ליוו עוה"ד רעות הדר מגולדפרב-זליגמן מטעם קנדה ישראל; אפי לוי, רנית קיסוס-כץ ואורית ישראלי ממשרד עמית-פולק-מטלון מטעם חברת תדהר; ומשה הרדי ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן מטעם חברת וויקס.

כתבות מומלצות

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה