מגייסים הון? 3 שיעורים שכל יזם יכול ללמוד ממסמכי הנפקה של חברות ענק

גם אם אתם סטארט-אפ קטן שמעוניין לגייס הון בפעם הראשונה, כדאי לכם לעבור על מסמכי ההנפקה של החברות הגדולות ■ גם אם החומר אינו רלוונטי בעבורכם, הוא יעזור לכם להתכונן טוב יותר כשאתם פונים למשקיעים

יעל בנימין
יעל בנימין
משרדי חברת היי-טק ישראלית
משרדי חברת היי-טק ישראלית. לחברה ולמצולמים אין קשר לכתבהצילום: Bloomberg
יעל בנימין
יעל בנימין

גיוס של 5 מיליון דולר מקרן הון סיכון הוא תהליך שונה מגיוס של 500 מיליון דולר באמצעות הנפקה, אבל הצורך לספר סיפור שיכול לעמוד בפני ביקורת משותף לשניהם. בין אם אתם סטארט-אפ בתחילת דרכו, או חברת ענק, אנשים שתבקשו מהם כסף ירצו להיות בטוחים שמדובר בהשקעה טובה. האינסטינקט הראשוני שלהם יהיה לסרב, ורק עבודת שכנוע מקיפה תעזור למשקיעים איכותיים לקבל את ההחלטה לה אתם מקווים.

ראיתי את זה כבנקאית השקעות ב-Citibank, כשעבדתי בהנפקות בשווי של מאות מיליונים. אני רואה את זה גם היום, כשאני עוזרת לחברות סטארט-אפ לגייס מיליון או שניים. בשני התרחישים, עבודת שכנוע המשקיעים הופכת לקלה משמעותית כשהיזמים באים חמושים בסיפור שלם וקוהרנטי. נשמע קשה? לא בהכרח. במקרים רבים, חלק מהעבודה שאין לסטארט-אפ את המשאבים לעשות, נעשתה כבר על ידי אחרים, והיא אפילו זמינה בחינם ברשת האינטרנט. אז מה לעשות?

השקיפו על התשקיפים

כשאתם בונים את הסיפור למשקיעים, ואת המצגת שבאמצעותה תעבירו אותו, הביטו בתשקיפי הנפקה של חברות כדי לקבל נתונים על גודל השוק והמגמות. לפני כל הנפקה, בנקאי השקעות הופכים כל אבן ומסתכלים על כל נתון אפשרי בתעשיה, הן מסיבות רגולטוריות והן כדי להעריך את שווי החברה. העבודה שהם עושים בתמורה להרבה מאוד כסף, הופכת לציבורית ברגע בו ההנפקה יוצאת לפועל.

בתוך התשקיפים של חברות מהתחום שלכם, תוכלו למצוא מחקרים, דו"חות, נתונים כספיים והערכות של מגמות בשוק. וכאמור, הכל בחינם. לא תידרשו לשלם מאות דולרים על דו"ח שנראה רלוונטי, או לחפש בנרות נתונים שמציגים את התעשיה באור ורוד.

לא פחות חשוב מכך, תוכלו לקבל מידע אודות המדדים שעל פיהם התעשיה בה אתם פועלים נמדדת. לא בטוחים מה אמורים להיות המדדים שעליהם ישאלו אתכם, ובכללם אלה הידועים בראשי התיבות KPI (Key Performance Indicator - מדד ביצועים מרכזי)? בתשקיפי הנפקה כל המידע הזה כבר קיים. אותם המסמכים גם יעזרו לכם להבין את המספר הכה-חשוב TAM (Total Addressable Market) - הערכת שוק פוטנציאלי, שבעצם אומר לכם מה גודל השוק בו אתם פועלים ואיך הוא מחושב.

נניח לדוגמה שאתם מנסים לחשב את גודל השוק בחברת SaaS הביטו במסמכי ההנפקה של חברת Docusign. יש כמה דרכים לחשב TAM, והם בחרו בזו המפורטת יותר, שמנסה לזהות את כלל הלקוחות הפוטינציאליים, ואז את ההכנסות שיתקבלו אם החברה תתפוס את כל השוק. התובנות האלה על תמחור, חישוב שוק והאופן בו החברה זיהתה את קהל הלקוחות שלה יכולים לעזור גם לסטארט-אפ צעיר שמנסה להציג את ההזדמנות למשקיעים פוטנציאליים. יותר מדי יזמים מגיעים לפגישות עם משקיעים כשאינם מוכנים להגנה על הנתונים שהם מציגים.

יש זמן ומקום לנתונים פיננסיים

בנקאים שעובדים על הנפקות יוצרים מודלים כלכליים מלאים בנתונים כדי להציג פוטנציאל צמיחה. אתם לא כפופים לאותה הרגולציה, וחלק ניכר מהנתונים הללו אינם רלוונטיים עבורכם אבל חלקם יכול לעזור לכם לשכנע שיש לכם להיט בידיים. חשוב רק שתבינו מתי ואיך להשתמש בנתונים האלה.

מצגת משקיעים, למשל, לא צריכה להיות מלאה בנתונים פיננסיים. המשקיעים יתעניינו הרבה יותר בחזון שלכם, ובתמצית הנתונים שרק תדגים כי ההזדמנות קיימת. אלה מספיקים, בדרך כלל, כדי להראות פוטנציאל ולהלהיב. את פירוט הנתונים הפיננסיים כדאי לשים כנספח למצגת, ולהשתמש בהם בשלב מתקדם יותר, בעת בדיקת הנאותות.
כדי לעבור את הבדיקה בהצלחה, תצטרכו שקף לכל אחד מהנ"ל: רווח והפסד, צמיחה, הוצאות תפעול, תוכנית גיוס עובדים, וניתוח תסריטים שונים בשוק. כמו בתשקיף הנפקה, עליכם להכין רשימה עם כל ההנחות שעל בסיסן חישבתם את הנתונים. בזמן אמת, זה יעזור לכם לקדם את התהליך.

אל תחששו לדבר על הסיכונים

בתשקיף הנפקה לא מעט מילים נשפכות על גורמי סיכון שעלולים לפגוע בעסק. הביטו לדוגמה בתשקיף של חברת Eventbrite, שמקדיש עמודים על גבי עמודים לסיכונים אפשריים. כשמדברים על הנפקות, יש צורך רגולטורי בפירוט הסיכונים. סטארט-אפ בתחילת דרכו, לעומת זאת, לא חייב לספר מה עלול להסתבך אך היעדר חובה משפטית לא אומר שמדובר בהכרח ברעיון רע.

אם תשקיעו את הזמן לחפש את הסיכונים בעסק שלכם, תהיו מוכנים טוב יותר לשאלות הקשות של המשקיעים בזמן הצגת החברה או בדיקת נאותות. רוצים רעיונות לסיכונים אפשריים?הביטו בתשקיף הנפקה של חברה הפועלת בתחום שלכם.

חשוב להיצמד רק לסיכונים תפעוליים וסיכונים הרלוונטיים לתחום הפעילות. המנעו מהצהרות משפטיות גנריות כמו "אם נעבור על החוק, הדבר עלול לפגוע בעסק". ולכל סיכון אמורה להיות לכם תשובה מפורטת. אם לא תפחדו לחשוב מראש על הדברים הרעים שעלולים לקרות, תוכלו להשתלט על השיח אם תישאלו על הסיכונים ולהציג רושם טוב יותר. אחרי הכל, תמיד יש סיכונים והמשקיעים יודעים את זה. לא לחינם התחום הזה נקרא "הון סיכון".

אמנם לעולם לא תרגישו שהמצגת שלכם מפורטת או מדוייקת כמו תשקיף הנפקה, אבל גם אם תקחו מהתשקיפים האלה רק כמה כלים, תהיו מוכנים יותר להציג בפני משקיעים. יותר מזה, תוכלו לעשות עליהם רושם טוב יותר מאחרים בזכות רמת מוכנות גבוהה יותר משל רוב היזמים שבאים אליהם לפגישה. זה לא יבטיח לכם השקעה, אבל כן יתחיל את מערכת היחסים ברגל ימין.

הכותבת היא הבעלים של Y.Benjamin - חברת ייעוץ אשר הופכת רעיונות של יזמים למצגות שמביאות השקעה, מסמכי אסטרטגיה שעוזרים להשיק את המוצר במהירות, וחומרים שיווקיים שמלהיבים לקוחות פוטנציאליים.

יעל בנימין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות