בנט: "אסור לתת לרגולציה להרוס את תעשיית ההיי-טק"

שר הכלכלה כהן בכנס IATI לקידום ההיי-טק לקראת בחירות 2019: "מתוך תקציב רשות החדשנות בסך 1.6 מיליארד שקל - מיליארד היו בזבוז" ■ מנכ"לית IATI: "ההיי-טק מהווה שיעור כל כך גבוה מהתל"ג במדינת ישראל, ועדיין אין מענה מספק מטעם המערכות הבכירות לאתגרי התעשייה"

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השר נפתלי בנט בכנס IATI
השר נפתלי בנט בכנס IATI
עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר

"אף ילד באופקים לא השלים חמש יחידות לימוד מתמטיקה עד שנכנסתי לתפקיד", אמר אמש (ב') שר החינוך, נפתלי בנט, בכנס IATI בנושא קידום ההיי-טק לקראת בחירות 2019. שמונה מפלגות - כולנו, ש"ס, ישראל ביתנו, הליכוד, העבודה, חוסן לישראל, מרצ והימין החדש - שלחו את נציגיהן לשיח קצר עם העיתונאית רינה מצליח והיו"ר המשותף של האיגוד הישראלי לתעשיות טכנולוגיות מתקדמות ארז צור.

בנט התייחס למדיניות כמפתח להמשך קיומה של ישראל כאומת סטארט-אפ. "חלוקת מתנות אינה תוכנית חברתית - דרישה מילדים בפריפריה להתאמץ ולהביא הישגים זו התוכנית החברתית האמיתית של ישראל". בנט הוסיף כי לא חיכה עד שלומדי חמש יחידות מתמטיקה ייכנסו למעגל העבודה. "התקציבים לאוניברסיטאות שונו. בדרך זו הורדנו את מספר לומדי המשפטים והזנקנו את מספר לומדי ההנדסה", אמר.

בנט אמר כי החשש הגדול ביותר שלו הוא רגולציה מיותרת על תעשיית ההיי-טק, שעלולה לפגוע בצמיחתה. "יש פה אינפלציה של הצעות חוק מיותרות. אני פונה מדי חודש לשלושת חבריי, מייסדי סאיוטה (החברה, ובראשה בנט, המנכ"ל דאז, נרכשה ב-2005 תמורת 145 מיליון דולר; עע"ש) ושואל אותם: 'מציקים לכם?' בינתיים, הם אומרים שלא", סיפר. בנט הוסיף: "כיום יש טריליון שקלים של חסכונות, שוק הון שלא מושקע בהיי-טק. עלינו לייצר צינור של כסף ישראלי להיי-טק, אז נוכל לראות את האקזיטים תורמים גם לציבור הישראלי".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) הצטרף לדברי בנט, ואמר כי "בכל הנוגע לתעשיית ההיי-טק, הדבר העיקרי שהממשלה צריכה לעשות הוא להוריד חסמים וביורוקרטיה. שוק העבודה בישראל כיום לא די גמיש וחופשי. אף שבהיי-טק הפריון הגבוה, בכלל המשק הוא נמוך".

"הכסף של רשות החדשנות לא צריך להגיע לחברות הגדולות"

בכנס אמר ח"כ יצחק כהן (ש"ס) כי תקציב רשות החדשנות (לשעבר המדען הראשי) אמנם נותר כשהיה לפני כעשור, אך ענף ההיי-טק אינו סובל מחוסר מימון. לדברי כהן, "מוטב לכוון את הרשות לכיוונים מסוכנים יותר. היא צריכה לעודד כוח אדם וסטארט-אפים צעירים, וכן גיוס חרדים בהיי-טק". שר הכלכלה, אלי כהן, הסכים עם הערכה זו, והצהיר: "מתוך תקציב רשות החדשנות בסך 1.6 מיליארד שקל - מיליארד שקל היו בזבוז. לא צריך להוסיף 3 מיליארד שקל לרשות החדשנות, אלא להוסיף מיליארדי שקלים לתקציב החינוך, כדי שיותר אנשים ייכנסו לעולם ההיי-טק".

קרין מאיר רובינשטיין (מימין) ושר הכלכלה אלי כהן

לדבריו, "חברות גדולות מהתעשייה המסורתית לא צריכות לקבל את הכסף של רשות החדשנות, אלא יש התקציב להפנות את התקציב הזה לסטארט-אפים הקטנים, להגדלת מספר המועסקים, ולהגדלת שיעור המועסקים בפריפריה. אני מעדיף להעסיק עוד 1,000 איש בישראל מ- 20 אלף איש באוקראינה", קבע השר.

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) הדגישה אף היא את חשיבות שיתוף הפעולה בין המגזר הציבורי והמגזר הפרטי. "בזמן שההיי-טק התפתח והביא גאווה למדינה, המדינה עצמה נתקעה, בעיקר בכל הנוגע לניידות חברתית", טענה. "יש לחזור לשנות ה-90, אז נערך שילוב חזק בין שני המגזרים, בין אם בעזרת מענקי מחקר, בהכשרה טכנולוגית בצבא, או בהקמת חממות המדען הראשי - השקעות ציבוריות גדולות לצד שוק פרטי שהיו לו את כל האפשרויות לצמוח", אמרה שפיר. לדבריה, "בטווח הקצר, צריך להפחית ביורוקרטיה להקמת עסקים בישראל, ובמקביל צריך לתמוך בהענקת ויזות לעובדי היי-טק ממדינות זרות".

"אף מצע אינו מתייחס לנושא ההיי-טק"

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), בירך על מדיניות החינוך של בנט בנושא הגדלת מספר לומדי חמש יחידות מתמטיקה, אך ציין כי "לא כולם צריכים להיות מהנדסי תוכנה ואלקטרוניקה". לטענתו, "יש להשיב לאחריות משרד החינוך את בתי הספר המקצועיים, שהועברו למשרד העבודה והרווחה כאילו הם בן חורג. יש לקחת אותם חזרה ולאפשר לתלמידים רבים יותר להשלים לימודי כיתות י"ג ו-י"ד. לא עוזבים את ישראל בגלל עודף רגולציה, אלא בגלל מחסור בכוח אדם", טען פורר, "אחריות הממשלה היא להכניס את בוגרי בתי הספר המקצועיים לכוח העבודה".

עוד השתתפו באירוע משה יעלון (חוסן לישראל), וח"כ תמר זנדברג, יו"ר מפלגת מרצ. "זו היתה הפעם הראשונה בכל מערכות הבחירות שהיה כנס שהתמקד רק בנושא ההיי-טק, והגיעו כל בכירי התעשייה, בהם מנכ"ל גוגל ומריוס נכט, מייסד צ'ק פוינט, לשמוע את בכירי המפלגות", אמרה קרין מאיר רובינשטיין, מנכ"לית IATI. "בתור תעשייה שמהווה אחוז כל כך גבוה מהתל"ג במדינת ישראל, עדיין לא נראה שבמערכות הבכירות אנחנו רואים התייחסות מספקת לכל אתגרי התעשייה. בינתיים, אנחנו לא רואים בשום מצע התייחסות לנושא ההיי-טק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט